שוברים מיתוסים - מדריך מהיר לרצים

| שתף |

ענף הריצה נמצא בתנופה, אך למרות כל הידע הקיים עדיין קיימים מיתוסים שחייבים לשבור. חובה לקרוא > >

תאריך: 20/03/16, מאת: ד"ר איתי זיו, עופר צחר

מיתוסים בתחום הריצה לא חסרים וקשה להאמין שלמרות העלייה הרבה במודעות לריצה ורבבות הרצים שיש כיום בישראל עדיין סבורים חלקם במיתוסים הללו. להלן כמה שכיחים:

1. "ריצה לא מתאימה לנשים לאחר לידה" – מסתבר שנשים לאחר לידה יכולות לרוץ כל עוד אין בעיה מיוחדת שמונעות מאיתן וזאת לאחר התייעצות עם איש מקצוע מתאים. בכלל, נציין שהחששות בכל הנוגע לנשים בהיריון ולאחר לידה רבים במיוחד ובמקרים רבים – לא מוצדקים. מתייחסים, לא אחת, לנשים בהיריון ולאחר לידה כמו נשים חולות או זקנות שצריך לאמנן. או אז התוכניות קלות מדי וההתקדמות בהתאם. לפיכך, נציין שאין מניעה שנשים ירוצו לאחר לידה ובמידה ועבר מספיק זמן מהלידה אין בעיה להתחיל.

2. "ריצה מתאימה לכל אדם הסובל מעודף משקל" – חשוב לזכור שכשיש עודף משקל מהותי חל שינוי בפרמטרים רבים כמו מרכז הכובד אצל האדם, עומס רב בכל צעד ריצה של האדם (בשל המשקל העודף ואף סגנון ריצה לקוי) ועוד. לכן, בטרם מאמצים תוכנית אימון ריצה שלמה חשוב לבדוק אם בכלל כון לאדם שירוץ על בסיס קבוע או שמה עדיף, ייתכן, שיבצע פעילות ללא אימפקט במכשירים מתאימים כמו: קרוס טריינר, סטפר, וכדומה. בהמשך , כמובן, ניתן לשלב גם אימוני ריצה על בסיס קבוע בתנאי שהופחת משקל הגוף ואחוז השומן וחלה גם עלייה ברמת הכושר הגופני.

3. ריצה הינה יעילה במיוחד להפחתת משקל וירידה באחוז השומן – לא בהכרח! אמנם באמצעות ריצה ניתן להפחית משקל ואחוז השומן באופן ממשי אך זאת רק בתנאי שמקיימים תנאים נוספים. כגון: איכות (עצימות) האימון האירובי, היקף הפעילות האירובית במהלך השבוע, התפריט התזונתי של המתאמן (באופן כללי נציין שההכנסה הקלורית גבוהה מההוצאה – תתרחש השמנה!) ועוד. לכן חשוב להסתכל בראייה כוללת על תוכנית האימונים ולא רק על הריצה מכיוון שתהליך ירידה במשקל ושמירה עליו למשך שנים אינה משימה פשוטה כלל ועיקר ומצריך תכנון מושכל הן של האימונים והן של התזונה.

4. ריצה מתאימה להעלאת מסת הגוף הרזה (BMR) – מסתבר שלא כה פשוט להעלות מסת שריר ויש צורך בביצוע אימוני התנגדות מתאימים. אם כך, גם ריצת מרתון.... לא ממש תביא לעלייה במסת הגוף הרזה. יש לבצע אימוני כוח מתאימים בחדר הכושר או מוצה לו וזאת על בסיס קבוע, פעמיים בשבוע לפחות. עם זאת נציין, שריצה בדופק גבוה (של מעל 75% לפחות מדופק מירבי) כן עשויה לגרום לעלייה במסת הגוף הרזה, בעיקר בגפיים התחתונות.

5. בריצה פחות פציעות לעומת פעילויות אירובית אחרות כמו שחייה, רכיבה על אופניים – בריצה, בשל האימפקט הנוצר על מערכות שלד-שריר ייתכנו מספר פציעות רבות יותר מאשר בפעילויות אירוביות שכיחות אחרות. לא רק מהמחקרים עולה שבהיקפי ריצה גדולים של 60 ק"מ בשבוע ומעלה ישנה הגברה של מספר הפציעות.

6. ריצת מרתון מתאימה לכל אחד – מיתוס שכיח למדי. חלק מהרצים מתחילים לרוץ בגיל 40 או 50 לאחר שלא רצו עשרות שנים. אחרים סובלים מבעיות בריאותיות ואחרות. אם כך, ייתכן שלחלק מהרצים למרחקים ארוכים כלל לא מתאים ונכון לרוץ אלא לבצע פעיליות אירוביות אחרות.

7. מדרסים מומלצים לכל אדם שרץ – לא מדויק. קצרה היריעה לפרט ולהרחיב תחום מורכב זה אך ישנם רבבות אנשים בארץ ובעולם שאינם חייבים מדרסים על מנת לרוץ. לא ניתן לפתור את כל בעיות הרגליים ועמוד השדרה בכלל באמצעות מדרסים וההמלצה אם לרכוש אותם (מדובר על עלויות גבוהות מאוד – מאות- אלפי שקלים) חשוב שתיעשה רק בידי איש מקצוע אמין ומנוסה.

 

עופר צחר – פיזיותרפיסט מוסמך (BPT, MPT), בעלים של קליניקת פיזיופיטנס+ , משקם מפציעות ספורט, ריצה ובעיות אורטופדיות
ד"ר איתי זיו (Ph.D) – עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר. יחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.

  • © Jacek Chabraszewski - Fotolia.com

סגור