שוברים מיתוסים - 6 הנחות שגויות אצל רצים

| שתף |

האם יותר קילומטרים יהפכו אותי למהיר יותר? האם חודש מנוחה יעשה לי טוב? כל התשובות בכתבה הבאה...

תאריך: 10/08/15, מאת: SPORTWEB

כאשר אנחנו חשופים להרבה שיטות אימונים, הרבה חברות מפרסמות אלפי מוצרים, לפעמים אפשר ללכת לאיבוד. בכתבה הבאה נביא 6 הנחות שגויות שכיחות בקרב רצים ונציע אפשרויות לבחור בדרך נכונה יותר.

1. קילומטרים = מהירות
הרבה רצים חושבים שאם ירוצו הרבה קילומטרים הם בהכרח יהפכו להיות מהירים יותר. נכון שלשמור על קילומטראז' גבוה יכול לשפר את ההישגים, אבל רץ שלא מכניס לתוכנית האימונים שלו אימונים ספציפיים (אימוני הפוגות, ריצות קצב) בעצם ממשיך רק לפתח את המערכת האירובית שלו. אם אתה רוצה לרוץ, לשחות או לרכוב מהר אתה צריך לרוץ, לשחות ולרכוב מהר. בשביל להשיג תוצאות טובות אי אפשר להסתמך רק על המרחק אלא יש לבצע אימונים לשיפור סף חומצות החלב, אימוני מהירות וכן חיזוק וכוח.


2. חודש מנוחה יעשה לך טוב
אם תחליט שאתה לוקח חודש מנוחה מוחלטת מאימונים יקח לך בערך שמונה שבועות (אולי יותר) לחזור לכושר הקודם שלך. זה אומר שחלק גדול מעונת המרוצים תבלה בלבנות בחזרה את הכושר שלך. במספר מחקרים גילו שחלה ירידה בכושר כבר אחרי 3-4 ימים ללא פעילות גופנית. אם אתה צריך פגרה שאינה קשורה לפציעה זה זמן טוב לאימוני קרוס טרייניג. בפגרה מומלץ להוריד את עומס האימונים אבל עדיין לשמור על רמה מסויימת של פעילות וכן לשלב רכיבה, שחייה, ספינינג או כל שיעור בחדר הכושר. תקופת מעבר לאחר תחרות קשה או פגרה היא עדיין חלק בתוכנית האימונים ולכן יש לשמור על רמת פעילות סבירה שלא תגרום לך לאבד כל מה שעבדת עליו עד עכשיו. 

3. שרדתי את האימון - סימן שאכלתי ושתיתי מספיק
יש הבדל עצום בין "לשרוד" את האימון לבין להגיע אליו במצב אופטימלי של תזונה ושתייה. כאשר מגיעים מיובשים לאימון, קצב הלב מהיר יותר וחוסר בפחמימות יכול לגרום לשרירים להיות מרוקנים מגליקוגן ובכך למנוע ממכם להשיג אימון טוב יותר בעצימויות גבוהות. שתייה ותזונה לא מספקים פוגעים בביצועים. אולי תהיה מסוגל לבצע את האימון, אבל אם תגיע אליו לאחר שתייה מספקת ותזונה טובה תוכל להפיק ממנו יותר. כמובן, ככל שמדובר על אימון עצים יותר או ארוך יותר לנושא התזונה יש חשיבות רבה יותר.

4. "הכדורים האלה עושים אותי מהיר יותר"
ישנם הרבה תוספי תזונה בשוק, חלקם עובדים, חלקם פחות. אם רץ בכיר מפרסם מוצר מסויים, לא בטוח שהוא יעבוד גם בשבילך. אל תשכחו שאותם רצים בכירים מקבלים הרבה מאד כסף כדי לקדם את המוצרים. כאשר אתם באים לבחור תוסף, בידקו טוב מה עומד מאחוריו, האם פורסמו מחקרים בנושא ותיזהרו עם מה שאתם מכניסים לגוף. בסופו של דבר, האימונים הם הדבר האמיתי ואין ארוחות חינם.

5. אם (_ _ _ _ ) עושה את זה, אני גם צריך לעשות את זה!
תוכנית אימונים טובה, היא תוכנית שמותאמת באופן אישי לרץ. אין תוכנית אחת שמתאימה לשני רצים בדיוק. כמובן שיש עקרונות שחוזרים על עצמם בכל תוכנית אימונים טובה, אבל אל תנסו להעתיק תוכנית אימונים של מישהו אחר (ביחוד אם הוא רץ ברמות הגבוהות ביותר) ולנסות לבצע את אותם אימונים. לכל רץ יש את היחוד שלו, היכולות שלו והמטרות שלו.

6. Close enough is good enough
אימון דורש דיוק. אם אתם רוצים להשתפר ולקבוע שיא אישי במרוץ הבא, אי אפשר להסתפק ב"כמעט". למשל, ההבדל בין קילומטראז' שבועי מספק עבורך לבין הגזמה בו יכול להוביל לקצב מהיר של הלב בפעימות בודדות או לריצה איטית יותר בכמה שניות ביום המרוץ. מאמן טוב יוכל להכווין את הרצים שלו בדיוק למקום הנכון והבריא עבורם.

בהצלחה!

  • © Jessmine - Fotolia.com

סגור