תחרות איש ברזל? הצחקתם אותה!

| שתף |

"הדבר הכי קשה בתחרויות אלו היו הכמויות העצומות של הקילומטרים של הריצה, שאף אחד לא היה עושה אותם בשבילך". תכירו את סילביה אנדוני, האישה היחידה בעולם שעשתה 20 תחרויות איש ברזל ברצף.

תאריך: 18/11/13, מאת: מיכל קוברסקי

תחרות איש הברזל היא אתגר שנחשב עבור הרבה מאוד טריאתלטים כ'דובדבן שבקצפת'. אחת הפנטזיות של טריאתלטים רבים היא לחצות את קו הסיום ולהגדיר את עצמם כ'איירון-מן', ואפילו להתקשט באיזה קעקוע על הרגל כדי להרגיש חלק מהברנז'ה. אבל הדרך להישג את התואר הנכסף לא קלה בכלל; צריך לעבור 3.8 ק"מ שחיה, 180 ק"מ רכיבה ולקינוח עוד 42.2 ק"מ ריצה (מרתון). במצטבר הקילומטראז' מסתכם בכ- 226 קילומטר בתחרות אחת שאורכת בממוצע 12-13 שעות. בארץ מתקיימת תחרות איש ברזל אחת באילת שנשחשבת לקשה במיוחד עקב הטיפוס בקטע האופניים כנגד רוחות חזקות.

מסתבר שישנם אתלטים שלא רואים בתחרות שכזו כדובדבן, אלא אולי כעוגה שמתחת לקצפת. ברחבי העולם קיימים ספורטאים חסרי מנוח, שמנסים לאתגר את גופם ולהאריך את מרחקי התחרות. מסתבר שקיימות תחרויות המציעות לעשות את תחרות האיירונמאן מספר פעמים באותה תחרות. לאחר שיטוטים באינטרנט וקריאת מידע אודות התחרות, הופתעתי לגלות עד לאן זה יכול להגיע. כדאי שתקחו כיסא ותישבו...לא כדאי לקרוא את זה על טריינר: בשנת 1998 התקיימה במונטיראול תחרות בשם דאבל-דקה (Double Deca ironman thriathlon) שזה איירונמאן כפול 20 פעם!! מנצח התחרות, וידמנטאס אורבונס, סיים את התחרות בזמן של 437 שעות, 21 דקות ו40 שניות. בדרך להישג כזה ניתן להשתתף בתחרות איירונמאן כפולה, משולשת, וכו'. בנוסף, ישנה תחרות המציעה לעשות 30 איירונמאנים ב-30 יום (איירון-מן ביום).


אנדוני ב-2003 באחת מהתחרויות הארוכות בהן לקחה חלק

הייתי חייבת להבין האם מדובר באנשים בשר ודם או שמא מדובר ברובוטים. החלטתי לשלוח מייל לאישה מקסיקנית בשם סילביה אנדוני, שקבעה שיא עולם בתחרות דאבל-דקה (20 פעם איירונמן) והייתה האישה הראשונה והיחידה בעולם שלקחה על עצמה את האתגר, באוקטובר שנת 1998. היא הסכימה בחביבות להתראיין ולתת הצצה לעולמה המלא בצניעות, במוטיבציה רבה והכי חשוב- מלא באהבה לספורט.

"אני בת 58, עקרת בית, ספורטאית ואוהבת חיות מחמד. יש לי 8 כלבים, ביניהם 5 צ'יוואוות ובנוסף יש לי 5 חתולים. כשמתאפשר לי אני מצילה חיות מהרחוב. כשנולדה ג'יזל ,ביתי האחרונה בשנת 1982, הרגליים שלי היו במצב מאוד רע כתוצאה מדליות (התרחבות והתפתלות של ורידים). עברתי ניתוח וכבר באותה השנה רצתי את המרתון הראשון שלי. בשנת 1985 כבר הגדלתי נפחים ורצתי 80 ק"מ בדאלאס, טקסס. הטריאתלון החשוב הראשון שלי היה איש הברזל של הוואי. הייתי האדם המקסיקני הראשון שעשה זאת, בשנת 1986. באותה תחרות בעלי ואני הכרנו מתחרה הולנדי שנתן לנו מידע לגבי תחרות איש ברזל כפולה בהאנטסוויל, אלבמה בארה"ב. בשנת 1987 כבר הייתי שם והשתתפתי. מה שהכי מצא חן בעיני בכל זה היה לאתגר את עצמי, עם הרבה סקרנות ותשוקה לספורט. מאז שהייתי קטנה הרגשתי מאוד מחוברת לספורט".

"אני חושבת שהדבר המצחיק היה לתכנן תכניות, להירשם, לעצום את העיניים ולשגר את עצמי להרפתקה, בלי לדעת מה מחכה לי. לבחון את הגבולות שלי במיטבם. כאב השרירים, השלפוחיות, חוסר השינה- הכל היה חלק מלחיות את החוויה. הסיפוק היה מאוד גדול ובשבילו הכל השתלם.
חשוב לדעת כי אתגרים אלה לא נועדו לכל אחד, אפשר להתחיל מטריאתלון ברזל אחד או מרתון ושם כבר תדע אם תרצה להעלות את המרחקים שלך. נדרשת המון משמעת, מצב רוח הקרבתי, סבלנות והמון אהבה למה שאתה עושה".

"מאוד חשובה היא התמיכה מהמשפחה. במקרה שלי, בעלי חורחה לואיס, הפך להיות המאמן שלי ומארגן גדול של אירועי ספורט מקומיים, לאומיים ובינלאומיים. הפכנו לצוות מדהים מאז שהתחתנו לפני 37 שנה.
התחרויות הכי ארוכות שלי היו הטריאתלון הכי ארוך בעולם- 76 ק"מ שחייה, 3,600 ק"מ רכיבה על אופניים ו-844 ק"מ ריצה בפרק זמן של 26 ימים בשנת 1998. שנה לפני כן, בשנת 1997, רצתי 2000 ק"מ במסלול של 400 מטרים בפרק זמן של 19 ימים, הדבר הכי קשה בתחרויות אלו היו הכמויות העצומות של הקילומטרים של הריצה, שאף אחד לא היה עושה אותם בשבילך, ואם זה לא מספיק, היה מעט מאוד זמן לישון 2-3 שעות ביום, מאחר והיה זמן מוגבל בשביל לסיים, 20 יום ולפעמים תוך כדי ריצה או מנוחה הייתי חושבת "מה אני עושה כאן?" וצוחקת. פעמים אחרות אתה בוכה, אבל העובדה היא שהכי חשוב לא לוותר ולבקש מאלוהים שיעזור לך לסיים בטוב. ברגע מסוים אני חושבת שתמיד יש לגוף ולנפש גבולות וכאן צריך לעשות הפסקה, לנוח, לאכול, לישון ואז עם רוח מחודשת להמשיך. אם זה גורם לך להיות מאושר, עשה זאת... אם לא, אז לא. במגוון קיים הטעם, אם מדובר בספורט אל תחשוב על זה פעמיים... הספורט נותן לך בריאות ואושר".

למידע נוסף אודות הישיגיה של סילביה ניתן להיכנס ל-
http://www.multisport.com.mx/deca/cv/cvf1005.htm

 

 

 

מיכל קוברסקי
מאמנת כושר, מדריכת ספינינג, טריאתלטית
מייסדת 'אקטיב פיט' – אימונים אישיים, קבוצות ריצה, הליכה והרזיה
www.activefit.co.il
 

  • אנדוני בתחרות 100 ק"מ בטייוואן

סגור