תשמעו עליהן עוד הרבה השנה

| שתף |

חודשים עמוסים באתלטיקה לפנינו, אבל בימים האחרונים קיבלנו תזכורת לשתי גיבורות חדשות, שיתכן ויתפסו כותרות מעניינות בקיץ הקרוב

תאריך: 11/04/13, מאת: דני בורשבסקי

יוסאין בולט יש רק אחד, וגם דייויד רודישה ומו פראח, אבל דווקא לצדם של האתלטים הכל כך מוצלחים ששולטים במקצועות שלהם, אחד הדברים הכיפיים באתלטיקה הקלה הוא להכיר מדי שנה את הגיבורים החדשים, שאולי כל העולם ישמע עליהם באליפות העולם באוגוסט 2013 במוסקבה – אירוע הספורט המרכזי של השנה הנוכחית. אז קצת לפני שזה (אולי) יקרה, מכל מיני סיבות, בחרנו לעשות לכם היכרות עם שתי אתלטיות שמשכו תשומת לב במקומות שונים בעולם בימים האחרונים, והן ללא ספק שוות התייחסות. 

טואי וויסיל

זוכרים את קתי פרימן? אז מה דעתכם על קתי פרימן חדשה? טוב, אז טואי וויסיל היא לא בדיוק אוסטרלית אלא פפואנית (מפפואה גיניאה החדשה שבאוקיאנוס השקט). מהסיבה הזאת אי אפשר לכנות אותה אבוריג'ינית, אבל היא משתייכת במוצאה לילידי האי, שהיה שייך לאוסטרליה עד 1975 ומאז קיבל עצמאות. כמו פרימן, טואי וויסיל היא ספרינטרית רק שהיא מעדיפה את ריצת ה-100 על ה-400 ומתחרה גם ב-200. היא פרצה לתודעה ביום התחרויות הראשון של מלכת הספורט במשחקים האולימפיים בלונדון, כשניצחה במקצה הראשון בריצת ה-100 בזמן של 11.60 שניות עם רוח נגדית חזקה מאוד, מה שהרשים מאוד את הפרשן אטו בולדון שלא הפסיק להלל אותה. בשלב הבא, וויסיל נהנתה מרוח גבית מעט מעל למותר (2.2) וסיימה בזמן של 11.27 שניות, אבל פספסה במקום אחד את העלייה לחצי הגמר. באותו מירוץ היא הובילה על אליסון פליקס עד לאמצע הדרך, אלא שבהמשך נעקפה על ידי שתי רצות נוספות מהטופ העולמי.

בפפואה גיניאה החדשה, מדינה ענייה מאוד שלא משקיעה כספים בספורט, הפכו את וויסיל לגיבורה לאומית חדשה בעקבות מה שקרה במשחקים האולימפיים בלונדון. בשבוע אחד היא הצדיקה את האנשים שבחרו בה כספורטאית השנה בשנתיים הקודמות, והפכה למעשה לספורטאית מספר 2 במדינה אחרי שחיין הפרפר ריאן פיני, שזכה בעבר במדליית זהב במשחקי חבר העמים ואפילו הגיע לגמר אולימפי. עם זאת, פיני הוא לבן ובן למשפחה עמידה שלאורך השנים מימנה את אימוניו באוסטרליה. וויסיל לעומת זאת מזכירה יותר את התושבים הפפואנים הקדומים, מה שאולי הפך אותה ליותר פופולארית ויותר מסוקרת. את העונה הנוכחית וויסיל פתחה עם ניצחון על סאלי פירסון, האתלטית מספר 1 באוסטרליה ואולי בעולם כולו, בריצת 400 מטר בתחרות מקומית. בשבוע שעבר בגרנד פרי מלבורן, היא השלימה דאבל בריצות ה-100 (11.41 שניות) וה-200. הספרינטרית, שמתנשאת לגובה של 1.68 מ' בלבד אבל מתגאה במסת שריר אדירה, הפכה בגיל 25 לתקווה גדולה של אי שלם, שבקיץ הקרוב תושביו ישכחו למספר ימים מחיבתם העזה לראגבי, ענף הספורט מספר 1 במדינה, ויהפכו לחובבי אתלטיקה קלה כשעיניהם יופנו לאליפות העולם במוסקבה. אולי הפעם, הגיבורה שלהם תעלה מדרגה ותגיע לפחות לחצי הגמר, אם לא גבוה יותר – הישג אדיר למדינה קטנה ונחשלת, שאפילו לא יכולה לספק תנאי אימון ראויים לוויסיל, שחיה ומתאמנת הגולד קואסט שבאוסטרליה.

 

איזבלה אוצ'יצ'י

לחזור לעשות ספורט באמצע שנות השלושים ולהשיל כמעט עשרה קילוגרם, זה נשמע כמו תהליך שעובר על כל מי שהגיע לריצת המרתון דרך משבר גיל השלושים והארבעים. מסתבר שזה יכול לקרות גם ברמות הגבוהות באמת ודוגמה מצויינת לכך סיפקה לנו השבוע איזבלה אוצ'י'צ'י הקנייתית, שסיימה במקום השלישי בחצי מרתון פראג בזמן של 1:09.21 שעה. היום היא בת 33, אחרי לידה ושתי פציעות קשות, וללא רקורד של מירוצים בינלאומיים מאז שנת 2006. בעבר היא הייתה סגנית האלופה האולימפית בריצת ה-5,000 מטר, כשבאתונה 2004 היא תפסה מקום מכובד על הפודיום בין מסרט דפאר לטירונש דיבאבה האתיופיות.

ב-2006 אוצ'יצ'י סבלה מפציעה חמורה בגיד אכילס, עברה ניתוח וניסתה לחזור לקראת עונת 2007, אך ללא הצלחה. ב-2008 היא עברה ניתוח נוסף, אך גם הפעם התקשתה מאוד לחזור, מה שהוביל אותה בסופו של דבר להריון ולידה בשנת 2010. כשבנה היה בן שנתיים וחצי היא החליטה לחזור לרוץ. "לא חשבתי לחזור למקצוענות, פשוט רציתי להיות בכושר", היא סיפרה לאחרונה על הרגעי הראשונים שהובילה אותה בסופו של דבר לחזור להיות ספורטאית מקצוענית פעילה וחברה בקבוצתו של שיאן העולם במרתון, פטריק מקאו, שבסיסה הוא באיזור נאירובי.
אחרי תוצאה נהדרת בחצי המרתון, אוצ'יצ'י לא מסתכלת אחורה אל הדברים שהשיגה בעבר וחושבת כעת על מטרה ריאלית, שאולי באמת תוכל להביא אותה אל הטופ העולמי. "המשימה שלי כעת היא לרוץ מרתון בפעם הראשונה, אני מתכננת לעשות את זה במאי". יהיה מעניין מאוד לעקוב אחרי אוצ'יצ'י במרתון הבכורה שלה, גם כדי להבין מבחינה פיזיולוגית אם מנוחה של שנים יכולה לעזור לפציעה כל כך קשה, ובעיקר כדי לפנטז על אחד הקאמבקים הגדולים של האתלטיקה.
 

  • איזבלה אוצ'יצ'י

    Victah Sailer / photorun.net

סגור