ריאיון בלעדי עם יוסף גזצ'או

| שתף |

יוסף גזצ'או, אחד מטובי הרצים בארץ למרחקים בינוניים וארוכים, התפנה מהאימונים ומההכנות לשנה החדשה על מנת להעניק את הראיון הראשון לאתר החדש של עולם הריצה. גזצ'או או בכינוי החיבה שלו בפי חבריו האתלטים – "גז", שבר את השיאים הישראלים למרחקים 1500מ', 3000מ', 5000מ' ובאליפות ישראל האחרונה ב – 10,000מ'.

תאריך: 03/09/10, מאת: מערכת עולם הריצה

לאחרונה  גזצ'או חזר מאליפות אירופה שנערכה בברצלונה בסוף יולי. 

עולם הריצה: איך אתה מרגיש אחרי אליפות אירופה?

 גזצ'או: "אני בגדול מאוכזב מאליפות אירופה, לא הצלחתי לעלות לגמר הארופאי ב–5000 מ'. עפ"י התוצאות הייתי מועמד לגמר. אחרי עונה מוצלחת מאוד שבה הצלחתי לשפר את השיא ב – 10,000 מ' באליפות ישראל בת"א ולאחר תוצאות טובות במספר תחרויות בבלגיה ציפיתי שאצליח לעלות לגמר".

עולם הריצה: ומה קרה בתחרות?

 גזצ'או: "זה הספורט, לפעמים הגוף מגיב אחרת, אני חושב שפשוט נפלתי על יום רע".

עולם הריצה: איך היו התגובות, פירגנו לך בכל זאת?

 גזצ'או:  "אין על מה לפרגן, לא עמדתי בציפיות ואני לא מצפה מאף אחד שיפרגן לי. כולם רצו שאעלה לגמר, זה כמובן כבוד להשתתף בגמר אליפות אירופה באתלטיקה קלה (שדרך אגב אורגנה בצורה בלתי רגילה). האליפות נערכה בברצלונה בחודש אוגוסט האחרון, האיצטדיון היה מלא והיתה הרגשה מיוחדת. אתה מתאמן כל-כך קשה וזה מאכזב. בסך-הכל אנשים ציפו שאעלה ואפילו אתברג בעשירייה הראשונה ולא עשיתי זאת".

עולם הריצה: כמה בעצם משפיעה הלאה אי ההצלחה באליפות אירופה על התוכנית המקצועית שלך?

 גזצ'או: "זה הספורט, צריך לדעת להפסיד, פעם אתה למעלה ופעם למטה, זאת לא התחרות הראשונה שלא הולך לי".

עולם הריצה: אם תוכל גיזאצו', לספר לגולשי עולם הריצה איך נראה סדר יומו של אתלט ברמה בינלאומית רגע לפני תחילתה של עונה חדשה?

 גזצ'או: "כרגע אני נמצא בחצי פגרה לאחר שבאוגוסט הייתי בפגרה מלאה. בימים אלה אני מעביר הילוך ומתאמן 3-4 אימונים בשבוע בעיקר אימונים קלים. מכניס חדר כושר ותחומי אימון שבד"כ אני לא עוסק במהלך השנה. מהשבוע הנוכחי אני מתחיל להתאמן פעמיים בשבוע פעמיים ביום. בתקופת הפגרה אני משתדל להיות יותר עם המשפחה, מה שלא יוצא יותר מדיי במהלך השנה".

עולם הריצה: מי כותב לך את תוכנית אימונים?

 גזצ'או: "אני כרגע כותב לעצמי".

עולם הריצה: יש מגעים עם מאמן מהארץ או מחו"ל שיאמן אותך?

 גזצ'או: כל הנושא הוא במו"מ, יש כמה אופציות. אני רוצה להאמין שהנושא יפתר בקרוב ואני אתחיל להתאמן עם מאמן.

עולם הריצה: מה לדעתך גרם לך לקפוץ לרמה הגבוהה שאתה נמצא בה בשנתיים האחרונות?

 גזצ'או: "ההתמסרות הטוטאלית שהיום 99% מהזמן אני מקדיש לריצה והדבר השני הוא שהתחלתי להתאמן עם הקנייאתים והבנתי שאני מתאמן חצי ממה שהם מתאמנים".

עולם הריצה: מה מיוחד במה שעושים הקנייתים?

גזצ'או: זה לא שהם רצים 300 ק"מ בשבוע, פשוט השיטה שלהם מיוחדת ופשוטה. הם יודעים מתי להתאמן קשה ומתי להרפות. הרבה פעמים אני מתאמן עם חבר'ה מהארץ וכל אימון הם מנסים להתאמן קשה, מתוך מחשבה שזה מה שישפר אותם. בקניה שהתאמנתי היה יום אימונים שרצתי גם על 6:00 / 5:30 דק' לק"מ. צריך לדעת להרפות באימונים הקלים כדי שיהיה מה לתת באימונים הקשים".

עולם הריצה: מה שונה היום ממה שעשית בעבר, הרי אתה אתלט כבר המון שנים?

 גזצ'או: "אחד הדברים שעזרו לי לקפוץ ברמה היא ההתמסרות. תקופה ארוכה אימנתי אימונים אישיים ועכשו אני בעיקר מתמסר לריצה".

עולם הריצה: מה התוכניות הלאה לעונה הבאה ולשנים הקרובות?

 גזצ'או: "לטווח של העונה הנוכחית- אליפות אירופה באולמות שתערך בצרפת. אני הולך לרוץ את ה – 3000 מ'. לפני שנתיים הצלחתי לעלות לגמר והמטרה לשחזר את ההישג ואף לשפר אותו. לטווח הארוך יותר הם כמובן המשחקים האולימפיים בלונדון 2012. בשביל זה עשיתי את החזרה לריצה, זה החלום, זאת המטרה העיקרית שלי.

עולם הריצה: השאלה המתבקשת אם מזכירים את המשחקים אולימפיים, יש סיכוי שתעשה הסבה למרתון כדי שתקבע מינימום ללונדון? יש הסוברים שהמינימום A האולימפי למרתון (2:15 שע') הוא בהישג ידך.

 גזצ'או: "אני לא חושב, האולימפידה קרובה מדיי ואם ארצה לרוץ מרתון כדי לקבוע קריטריון יש לי בעצם רק שלוש הזדמנויות בתקופה שלפני האולימפידה. מעבר לכך לדעתי עדיין לא מיציתי את הפוטנציאל במרחקים של ה–5000 מ' וה–10,000 מ'. אליפות ישראל האחרונה התחרות הראשונה במרחק זה שהתאמנתי אליה באופן ספציפי וכזכור הצלחתי לשפר באליפות את השיא הישראלי של אריה גמליאל משנת 84 שעמד על 28:42.9 – והצלחתי לקבוע 28:37.48 – דבר שמעיד לדעתי על הפוטנציאל שלי במרחק זה".


עולם הריצה: מה העצה שלך לרץ למרחקים הארוכים?

 גזצ'או: "העצה הטובה ביותר שלי היא – עם הסבלנות באה האהבה לספורט. במיוחד המתחילים שקופצים ישר למרתון ולאולטרא. יש לבנות את בסיס הריצה עם המון אורך רוח ושנות אימון וכך מתמידים לאורך זמן ארוך יותר ללא פציעות וחשק רב יותר".

 

הצטרפו אלינו גם בפייסבוק

 


 

סגור