כביש הזוהר

| שתף |

זוהר זמירו מחלק את זמנו באתלטיקה בין מקצוענות כרץ מרתון להשקעה גדולה כמאמן. בסוף החודש ייצא למחנה אימון באתיופיה, ממנו יחזור לקבוע קריטריון לקוריאה.

תאריך: 19/10/10, מאת: אורן בוקשטיין

כמו אתלטים ישראלים נוספים ממוצא אתיופי, גם זוהר זמירו שיחגוג במרתון טבריה יום הולדת 34, היה בעבר רץ למרחקים בינוניים, ואף זכה במכבייה ה-17 בריצת 5,000 מ'. את מרתון טבריה הוא פגש כבר לפני 4 שנים, במהדורה ה-30 שלו, אבל זה היה במרוץ ל-10 ק"מ, אותו עשה גם שנה לאחר מכן. לפני שנתיים, במרתון טבריה ה-32, הוא רץ את ריצת המרתון התחרותית הראשונה שלו, אותה סיים במקום הרביעי בין הישראלים (23 כללי) בזמן של 2:29:17 ש'. מאז רץ זמירו בשלושה מרתונים נוספים (פאריס, ברלין ואליפות אירופה בברצלונה). המהדורה ה-34 של מרתון הכנרת תהיה המרתון החמישי שלו, אותו הוא יסיים, השאלה היא באיזה זמן. "אני לעולם לא אפרוש ממרתון, גם אם זה אומר שאסיים אותו בזחילה", הוא מסביר.

את שיאו האישי במרתון, 2:20:58 ש', הוא השיג השנה בפאריס כשסיים במקום ה-23 הכללי והיה אחד מחמישה ישראלים (יחד עם אסף בימרו, וובה בריהון, זבדיה וודג' וסוונך דסטאו) שסיימו בין מקומות 22-26. באליפות אירופה בברצלונה הגיעה האכזבה הגדולה. "הפלוס הגדול שלי מברצלונה היה שלמדתי המון מהטעויות שעשיתי שם", הוא מספר. "אני מרתוניסט חדש יחסית ובמרתון רביעי (ברצלונה) אין לך עדיין את הניסיון הדרוש. למדתי מתי צריך לרדת מאימונים בגובה לתחרות בגובה פני הים. למדתי שזו טעות להתאמן בתנאי חורף בהם התאמנתי באתיופיה ולהגיע למרתון שצפוי להתקיים בשיא החום. אבל יותר מהכל זה היה עוד מרתון שסיימתי, ומכל מרתון לומדים המון".

הרץ מאגודת הפועל אתלטי אורן השרון הגיע לברצלונה מלא ביטחון עצמי. אחרי הזינוק הוא פתח בקצב מסחרר מבחינתו, והיום, במבט לאחור, הוא יודע להגיד "התחלתי בקצב חזק שהתאים לאימונים באתיופיה שקדמו לאליפות אירופה, אבל זה ממש לא התאים למזג האוויר בספרד". אחרי 5 ק"מ הוא היה במקום ה-22 הכללי ושני בין הישראלים בפיגור של שנייה אחרי היילה סטאין. אחרי 15 ק"מ הוא ירד אמנם למקום ה-32 הכללי, אולם הוביל את חמשת הישראלים עם 49:22 דק'. לחצי המרחק, כשהוא עדין מוביל את הדבוקה הישראלית, הוא הגיע בקצב מצוין מבחינתו – 1:09:59 ש'. "אחרי 25 ק"מ הגיע הקיר (ביטוי של אתלטים המתאר סוג של עצירה בקצב וחוסר יכולת להמשיך לרוץ בקצב שרוצים). הייתה ירידה בקצב, ולצערי זה בא לידי ביטוי בתוצאה (2:36:58 ש') ובמקום (חמישי בין הישראלים ו-38 כללי).

זמירו נתן לגופו שבועיים מנוחה אחרי ברצלונה. לאחר מכן הוא חזר לאימונים והכנות למרתון טבריה. "מרתוניסט אמיתי צריך לרוץ 6 שעות ביום. 3 שעות בבוקר ועוד 3 אחר הצהריים או בערב. בין לבין הוא חייב לנוח, לא לעבוד. זאת אחת הבעיות הגדולות בארץ לרצי מרתון. התמיכה המזערית לא מאפשרת לך את המותרות של לא לעבוד בשביל להתפרנס. ככה אי אפשר להגיע לתוצאות משמעותיות". זמירו נותן לנו מעט נתונים סטטיסטיים שמסייעים להבין את אימונין של מרתוניסט. "הבכירים ביותר עושים בין 240 ל-270 ק"מ בשבוע. אני", הוא מציין, "עושה בין 200 ל-240 ק"מ שבועיים".

בסוף החודש ימריא זמירו לאתיופיה למחנה אימון של חודשיים, עד מרתון טבריה. "באתיופיה אתה רץ בהרים. בגובה אין כמות חמצן כמו בגובה פני הים. אחרי מחנה אימון כזה, כשאתה מגיע לתחרות בגובה פני הים, אתה מרגיש הרבה יותר משוחרר וטוב". אם ניקח בחשבון שמרתון טבריה נחשב למרתון הנמוך בעולם, נבין את משמעות מחנה האימון בהרי אתיופיה. חוץ מהעניין של הגובה, לא קשה להבין מדוע למרתוניסטים הישראלים, יוצאי אתיופיה, נוח לחזור לארץ הולדתם. "יש לי שם מסגרת קבוצתית של מרתוניסטים שאני מצטרף אליהם. הכל מסודר מכל הבחינות: אוכל, מאמנים, מגורים, לינה, הכל".

בימים שעד הנסיעה הארוכה לאתיופיה, מנסה זמירו לבלות כמעט כל רגע פנוי עם בתו הקטנה. "אני קם כל יום ב-03:00 כדי לא לרוץ בחום. אחר הצהריים אני רץ שוב. בין לבין אני צריך לעבוד". זמירו, כמו מרתוניסטים ישראלים נוספים, לא יכול להרשות לעצמו מימון של מאמן. הרי גם מבלי להיות ספורטאי עבר, ברור שגם הרצים הטובים בעולם זקוקים לאיש מקצוע שיביט מן הצד, ייתן הערות בונות, יעביר ביקורת, ובעיקר, יהיה שותף להחלטות אותן מקבל הספורטאי שעלול לפעול לעיתים על-פי שיקולים רגשיים, מבלי לקחת בחשבון את השיקולים המחשבתיים רציונלים. כך, כאמור, ייתכן שמאמן מנוסה היה מפציר בו לסיים את מחנה האימון באתיופה לפני אליפות אירופה, זמן מה לפני שהוא סיים אותו בפועל. זמירו אמנם מקבל עזרה מקצועית חשובה, אבל היא שולית ביחס לזו שצריך לקבל ספורטאי ששאיפתו היא השתתפות באליפות עולם ובמשחקים אולימפיים.

באימונים בארץ, אותם עושה זמירו בעיקר ביער בן-שמן, "אלמאיו פאלורו ואמנון גור עוזרים לי", הוא מדגיש. "אמנון נוסע לצדי ברכבו, עוזר לי בייעוץ ובהגשת שתייה. זה מאוד חשוב". נסו לשער מרתוניסט שרץ כאלו מרחקים וצריך לסחוב אתו את כל המים להם נזקק גופו על מנת להתקרר – זה בלתי נתפס לעשות את זה בלי עזרה. המטרה המרכזית של זמירו היא השגת קריטריון B (2:17:00 ש') להשתתפות באליפות העולם 2011 בקוריאה. את התוצאה הזו הוא מכוון למרתון טבריה. "הכל תלוי בהשגת היעדים באימונים. אם אלו יושגו אני בטוח שגם הקריטריון הוא בהישג ידיי".

כמו רוב הישראלים שמכוונים עצמם כל עונה לפתיחת העונה העוקבת במרתון טבריה, זמירו יעשה זאת השנה בפעם השנייה. הוא מחשיב את המרתון הזה כמרתון טוב ומקצועי, אבל יש לו גם מספר נקודות ביקורת, אבל לא ברור עד כמה הן מוצקדות. הוא טוען ש"אם רוצים להביא לכאן את רצי המרתון הבכירים בעולם יש להגדיל את הפרס משמעותית". הפרס על שיא מסלול חדש, נכון למרתון 2010, עמד על 50 אלף דולר. במרתונים הגדולים בעולם יש לעיתים להוסיף לסכום הזה אפס נוסף מצד ימין. "עם פרס של חצי מיליון דולר, או אפילו כמה מאות אלפים, אין ספק שזה ימשוך שמות גדולים", הוא טוען ונסמך על דברי חבריו לאימונים באתיופיה. "הם לא רוצים לבזבז את זמנם בשביל לנסות להשיג 50 אלף דולר כשזמן קצר לאחר מכן יש מרתונים שהפרסים בהם גבוהים בהרבה. מרתוניסט כזה צריך לשלם הרבה מאוד למאמן שלו ולסוכן שלו. מה ישאר לו מ-50 אלף דולר?" זמירו מבין, אבל לא מקבל, את העובדה שעיריית טבריה שמחלקת את הפרסים איננה בור ללא תחתית. גם בסכומים המחולקים לישראלים (12 אלף שקלים למנצח בין הישראלים, 8 אלף לסגנו, וכך הלאה עד מקום 6 בין הישראלים) הוא טוען: "זה פרס מגוחך, עליו עוד צריך לשלם מס. הייתי רוצה לראות טיפוח ותגמול גבוה יותר לרץ הישראלי מאשר לרץ הזר".

בנוסף להיותו אתלט הישגי בעצמו, זמירו מקדיש שלושה ימים בשבוע לאימון. חניכו הטוב ביותר הוא מוגס טסמה, אלוף ישראל ב-5,000 מ' ובריצות שדה. בנוסף הוא מאמן גם את אמרה גירמה שסיים שלישי באליפות ישראל ל-5,000 מ'. "בנוסף לעובדה שאני קם מוקדם בבוקר, אני מסתפק גם במעט שעות שינה בלילה כדי שיהיה לי זמן לעבוד גם עם הספורטאים שלי שההצלחה שלהם מאוד חשובה לי, למרות שאני לא מקבל על זה שכר".

תוצאת קריטריון B לאליפות העולם 2011 מהירה בדקה מזו שהייתה למשחקי בייג'ין. בשביל לקבוע אותה זמירו יודע שייצטרך לקבוע שיא אישי חדש. "בשביל מטרה כזו מוותרים על הרבה דברים, אבל את זה יגידו לך רוב הספורטאים". אם וכאשר יושג הקריטריון הזה, יתחיל המרדף להשגת קרירטיון אולימפי. אם לאו, זמירו ימשיך לנסות להשיג אותו עד הרגע האחרון.

צילום שער: עופר ביידה

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

סגור