ראיון עם פיליפ פיינגולד

| שתף |

פיליפ פיינגולד, מי שהיה אלוף ישראל בריצת 400 מ' משוכות ודורג שלישי בכל הזמנים במקצוע זה (51.35 שנ') מספר בראיון לעולם הריצה, על הדרך מאתלט למאמן, מהי שיטת האימון המיוחדת שלו, ובעיקר על האהבה שלו למלכת הספורט.

תאריך: 10/11/10, מאת: מערכת עולם הריצה

פיליפ פיינגולד, מי שהיה אלוף ישראל בריצת 400 מ' משוכות ודורג שלישי בכל הזמנים במקצוע זה (51.35 שנ') נאלץ להפסיק להיות אתלט פעיל בגיל 21 בעקבות פציעה בגיד אכילס. על התקופה בשירות הצבאי הוא מספר כי לא התאפשר לו להתנהל כמו אתלט מקצוען. "זה קשה בצבא, אין מספיק מנוחות ועומדים הרבה על הרגלים, במובן זה הצבא לא איפשר לי להתאמן כמו מקצוען והפציעה החמירה בעקבות כך".

אולם פיליפ פיינגולד מצא לאחר הפרישה את האהבה הגדולה שלו, העיסוק באימון. בשנים האחרונות אימן פיינגולד מספר אתלטים בולטים בארץ, בינהם אירנה לנסקי, איתה הגיע עד חצי גמר באליפות העולם בברלין בשנת 2009. כמו כן פיינגולד עבד במשך שנים, ועדיין מוביל מספר שחקני טניס וכדור-רגל. לאחרונה הצטרף אליו גם יבגני אלחובסקי, אלוף ישראל בקפיצה במוט.

העבודה המשותפת בין פיינגולד לאלחובסקי נועדה להוביל את אלחובסקי למשחקים האולימפיים בלונדון 2012. אלחובסקי, מי שלמד בארה"ב בתנאי מלגה מלאה, והיה סגן אלוף המכללות בקפיצה במוט שם לו למטרה לקבוע קריטריון לאולימפיאדה. פיינגולד טוען, כי המטרה היא שאלחובסקי ירש את מקומו של אלכס אברבוך וימשיך את דרכו רבת ההישגים. "אלחובסקי כרגע מתאמן 10 אימונים בשבוע, שעתיים וחצי כל אימון. הוא מקדיש את כל זמנו לאימונים".

פיינגולד טוען, כי אתלט שלא מסוגל להקדיש כל-כך הרבה זמן לאימונים, יהיה לו קשה לעבוד איתו. ולגבי מצב האתלטיקה בארץ, הוא לא חושב שלאתלטים הישראלים אין משמעת עצמית אלא דווקא הבעיה מגיעה מכוון המאמנים. העובדה שכמעט ולא קיים מצב בארץ שבו המאמן מקבל משכורת של משרה מלאה. "מאמן צריך להיות מאמן במשרה מלאה, לא להגיע אחרי יום עבודה במקום אחר". 

לאורך השנים נפגש פיינגולד עם מאמנים ואתלטים מהעולם וניסה ללמוד מהם שיטות אימון. במהלך שהותו במכון וינגייט, כאתלט וכחייל זכה לצפות באימוניה של האתלטית אינסה קרבץ. אלופה אולימפית בקפיצה משולשת ובעלת מדלייה אולימפית בקפיצה לרוחק, אלופת עולם ושיאנית העולם הנוכחית בקפיצה משולשת (15.50 מטר). מאמנה של קרבץ, ניקולאי קושניר, מי שאימן אותה בקפיצה משולשת לדבריו של פיליפ "יצר תרגילים שלא יאמנו עבור קרבץ במהלך האימונים, הוא היה מומחה גדול". מי שעוד השפיע על שיטת האימון של פיינגולד היא ז'אנה פינטוסביץ', מי שהיתה אלופת עולם בריצת 100 ו-200 מ'. "היא עבדה קשה וראו שיש לה הרבה רצון להצליח. ממנה למדתי מה זה אופי של אתלט. היא היתה מודל לחיקוי".

המומחיות הגדולה של פיינגולד,הוא מצהיר: "שיפור המהירות". הוא עובד עם שחקני כדור-רגל וטניס למרות שמומחיותו היא באתלטיקה. "מה שיפה באתלטיקה זה שאפשר להשליך אותה על כל תחומי הספורט. החשיבות של מאמן כושר בענפי הספורט השונים היא עצומה. דרך האתלטיקה אפשר לשפר הרבה דברים". לפיינגולד, יש הרבה דוגמאות מוצלחות לשיטת עבודתו, למשל, כדורגלן צעיר העונה לשם נס זמיר, שבימים אלו עומד לחתום על חוזה עם קבוצת "אתלטיקו מדריד". "שיפרנו לו את המהירות בריצת 60 מ' בשנייה. הוא הגיע אליי בגיל צעיר וכך הצלחנו". 

פיינגולד מבלה המון שעון באצטדיון וכן על מגרש הכדורגל. הוא כבר עבד עם קבוצת כדור-סל יחד עם דיוויד בלאט, והוא מספר שהוא מאד נהנה מהעבודה שלו כמאמן. "האתלטיקה היא האהבה הגדולה שלי, כמו האישה שלי". מסכם פיינגולד.

 

תמונות באדיבות philgym

סגור