מרוץ הלפיד וחג החנוכה - חיבור של מסורת וריצה

| שתף |

לקראת חג החנוכה אתר עולם הריצה מגיש לגולשיו מידע על מפעל הספורט שהכי מזוהה עם מסורת החגים היהודית/ישראלית - מרוץ הלפיד, הנערך כל שנה בסמוך לחג החנוכה ברחבי ישראל. אתר עולם הריצה מאחל לספורטאי ישראל חג אורים שמח!

תאריך: 01/12/10, מאת: מערכת עולם הריצה

מירוץ הלפיד, משמעות והיסטוריה:

בתקופות קדומות נהגו בארץ ישראל להעביר הודעות, מסרים וציון מועדים בעזרת העברת לפיד ממקום ישוב אחד לאחר. שליח היה רץ עם לפיד בידו עד מקום היישוב הקרוב ומשם היה ממשיך שליח אחר במירוץ לנקודת היישוב הקרובה. בדרך זו שמרו הקהילות הישראליות על הקשר ביניהן. בתקופת החשמונאים (160 לפנה"ס) מתתיהו ובניו הנהיגו את מרד ישראל נגד היוונים עובדי האלילים. על דיגלם חרטו את סיסמת "המכבים – מי כמוך באלים ה'". גבורתם ליוותה את עמנו לאורך שנים.

כל שנה, תנועות הנוער השונות וכן בישובים הפזורים ברחבי הארץ יוצאים עם לפידים ומעבירים את מסר גבורת עמנו, רוחו ודבקותו במטרה על מנת לשמר את המסורת. מירוץ הלפיד הראשון נערך ב-15.12.44 (כט' כסלו, תש"ה) כשעדיין לא הוקמה המדינה. היה זה מבצע חלוצי בימים המתוחים ההם לתוך השטח הערבי לכיוון מודיעין קברות החשמונאים – מקום הדלקת הלפיד.

חברי תנועות הנוער, אמיצים שלא חששו מפני התפרעויות יצאו למודיעין כדי לסמן בדיוק את הדרך בה יעבור מירוץ הלפיד. במהלך הסיור הותקפו על ידי ערבים שאיימו להתנפל עליהם באם יעברו שנית בכפרים ערביים. משטרת המחוז הבריטית שדעתה לא הייתה נוחה מהאישור שקיבל המירוץ מהמשטרה הארצית, לא הגישה כלל עזרה. המירוץ עבר בלוד ורמלה וזאת ביום שישי, יום חג ושוק לערבים והיה רצוף בסכנות.

מירוץ הלפיד מבטא באופן סמלי את הפצת הערכים בהם האמינו המכבים: אהבת מולדת, המשכיות קיום העם בארצו, חירות ועצמאות, דבקות במטרה. אירוע זה מעיד על כך שגם אנו המכבים הצעירים נושאים בגאון את האמונה בערכים אלו ומחויבים למימושם ולהפצתם במירוץ הלפיד ובכל שנת הפעילות.

תנועת המכבי הצעיר החלה בחנוכה תש"ה (1944) מסורת של מירץ לפיד המתחיל באזור קברות המכבים שליד מודיעין ומשם מופץ ברחבי הארץ. הלפיד מובא בין השאר לנשיא המדינה בירושלים.
בחנוכה תש"י קיים הגדנ"ע מרוץ לפיד של שמונה לפידים שהובאו ממקומות שונים בישראל אל הר הרצל לידי ראש הממשלה. מאז מתקיימים בישראל מירוצי לפיד רבים במקומות שונים ברחבי המדינה. אחד מהם הוא מרוץ תל חי שהתקיים לקראת י"א באדר, יום תל חי.


'מרוץ הלפיד' חג החנוכה תשע"א - חצי מרתון בניצנה בהשתתפות רצים מחו"ל ומישראל

מרוץ הלפיד ניצנה - רמת נגב בהשתתפות עשרות רצים מחו"ל ומישראל. האירוע מתקיים היום (1.12.10)לרגל חג החנוכה והוא מאורגן על ידי הקהילה החינוכית של הסוכנות היהודית 'ניצנה' שברמת הנגב בשיתוף המועצה האזורית רמת נגב וקרן היסוד.

המסלול: תל ניצנה, מתקן ההתפלה - קציעות, צומת קציעות, כמהין, קדש ברנע, גבול ומסוף הגבול, פסל השלום והסיום בניצנה כ- 21 ק"מ. ישתתפו חניכי מי"ר, מסע, רצים מהולנד, מרמת הנגב, וסטודנטים.

הזינוק מהאנדרטה לחטיבה 8 שליד תל ניצנה (הנגמ"ש). תושבי האזור והנציגים מחו"ל ירוצו בשלושה מסלולים: במסלול הארוך, שאורכו 21 ק"מ (חצי מרתון) ומשתתפים רצים מהולנד שהגיעו ביוזמת קרן היסוד. את המירוץ יזם לפני שנים אחדות מנכ"ל 'ניצנה' דוד פלמ"ח. לצד הרצים מחו"ל משתתפים חניכים עולים צעירים יוצא מדינות חבר העמים שלומדים בניצנה במסגרת תכנית מי"ר – מכינה ישראלית רוסית, חיילים ותושבי רמת נגב ורצים מעמותת הספורט של רמת הנגב ואחרים. מיד אחר זינוק זה יוזנק גם מרוץ למסלול 10 ק"מ.
במקביל מתקיים מרוץ עממי בו משתתפים בני נוער והעולים של ניצנה, תושבי האזור וסטודנטים. הרצים יערכו הקפות במושבי האזור כאות הוקרה לפעילותם.

הסיום: בשעה 17:30 יתכנסו המשתתפים לטקס הדלקת נר ראשון של חנוכה בקהיליה החינוכית של הסוכנות היהודית בניצנה הכולל הדלקת נר חנוכה וכתובות אש מרשימות.
 

 

סגור