אסף בימרו - לקראת מרתון טבריה

| שתף |

אסף בימרו עשה ב-2010 את תוצאת השנה הישראלית במרתון, אבל הגוף מנע ממנו השתתפות באליפות אירופה אחרי בדיקה מכוונת שגילתה שהוא סובל מדלקת בשריר הלב. הדבר הביא אותו להרהורים רציניים בכל הנוגע להמשך הקריירה הספורטיבית. לפחות הוא כבר מצא את היורש הגדול

תאריך: 22/12/10, מאת: אורן בוקשטיין

בימרו באליפות העולם 2007 באוסקה
אסף בימרו יחגוג במרתון טבריה 42 חורפים - כבר לא ילד. שנת 2010 הייתה מעורבת רגשות עבורו. אחרי מרתון פחות מוצלח בטבריה, בימרו סיים את מרתון פאריס באפריל בזמן של 2:19:25 שעות - תוצאת השנה של רץ מרתון בישראל. כמו יתר חבריו הישראלים התוצאה הזו הקנתה להם מקום של כבוד באליפות אירופה בברצלונה.
אחד הרגעים המאושרים בחייו של כל אתלט וספורטאי, השתתפות באליפות יבשתית, הפך עבור הרץ הוותיק מהפועל חולון לאחד העגומים שבהם. לקראת אליפות אירופה ביצע בימרו בדיקה שגרתית בביה"ח קפלן שברחובות, בה התגלה כי הוא סובל מדלקת בשריר הלב, ככל הנראה בגלל זיהום ויראלי. בעקבות הגילוי בימרו נשלח לצינטור לב וירטואלי כדי לוודא שהעורקים הכליליים תקינים לחלוטין, והצינטור אכן אישר זאת. כל ההכנות לאליפות אירופה ירדו לטימיון. פחות עניין אותו באותו רגע משמעות הפגם הרפואי.

כאן נכנס לסיפור ד"ר רפי וישניצר, מאמנו של בימרו. חשוב להדגיש כי וישניצר נכנס כאן רק בתיאור האירועים. בימרו מגדיר את רפי כאבא שלו. "הוא רואה אותי הרבה יותר מאשר את הילדים שלו", מתאר הרץ את יחסיו עם מאמנו הותיק ששלח אותו למרפאה בירושלים לטובת הצינטור. בימרו מתאר שבמרפאה "הזריקו לי חומר מסוים לוריד, חיברו אותי למכונה ואחרי שלוש דקות הייתי כבר בחוץ". לאחר יציאתו מהמרפאה, הוא עוד חזר לעבודה, ולאחר כמה שעות, בשעה 15:00 יצא ל-17 ק"מ ריצה. "בערב", מספר בימרו, "רפי התקשר לשאול איך עבר עליי היום, וסיפרתי לו שעשיתי את הבדיקה ושאלתי אם הוא יודע להעריך מתי אעבור צינטור? רפי ענה לי, בשפה שמייחדת אותו, "יא אוקס, עשו לך צינטור, איך כבר הספקת לרוץ?" הוא הסביר לי שזה היה צינטור וירטואלי". לבימרו חשוב מאוד לציין גם שאיגוד האתלטיקה סייע לו לכל אורך הדרך. "בכלל", טוען בימרו, "בשנתיים האחרונות הייתה לי המון עזרה מצד האיגוד, הן בדברים אישיים והן מקצועיים. אין לי אלא להודות להם ורק להצטער שלא היו לי את אותן תנאים לפני 6 ו-7 שנים".

בימרו התחיל לרוץ מזמן. כל כך מזמן שהוא אפילו לא זוכר מתי בדיוק. "המאמן אנתוניו סנטורי תמיד מתקשר אליי להגיד לי את כמות המרתונים שעשיתי ואיך התוצאות שלי. אין לי מושג למה, אבל הוא לא מפסיק לעקוב אחריי". בימרו מקפיד לרוץ בין שניים לשלושה מרתונים בשנה. שיאו האישי נקבע ב-2003 באליפות העולם בפאריס ועומד על 2:14:52 ש'. עם התוצאה הזו הוא שבר את שיאו הישראלי של דב קרמר, אבל לצערו השיא הזה לא החזיק מעמד זמן רב, ושלושה חודשים מאוחר יותר היילה סטאין שבר אותו בונציה. בכך אמנם נשארה תוצאתו של בימרו השנייה בטיבה בארץ, אבל הוא עדיין הישראלי שעשה את התוצאה הכי מהירה עד היום בטבריה – 2:15:46 ש'.

למרתון הקרוב הוא לא שינה את תכנית האימונים הקבועה שלו לפני כל מרתון. הוא גם לא יצא למחנה אימון באתיופיה ואפילו לא ביצע הכנה בחצי המרתון בעמק המעיינות. המטרה בטבריה, כמו עבור כל הישראלים, היא לקבוע את המינימום לאליפות העולם בדאגו, דרום קוריאה (2:17:00 ש'). בימרו מכיר בעובדה שהגיל לא עושה טוב לגוף, אבל "הראש קובע", להגדרתו, "והראש עדיין בסדר. עכשיו אני משלים כ-250 ק"מ ריצה בשבוע, בהם אני מתרכז מאוד במהירות".

במבט קדימה לשנתיים הבאות בימרו ניצב עם רגליים על הקרקע. "בוא נהיה מציאותיים", הוא אומר. "אני לא רוצה סתם לצאת בהכרזות. אני ספורטאי תחרותי ושאפתן, אבל כרגע אני לא אוהב לדבר שטויות ולהתנבא לחינם. על פניו לא נראה לי, כרגע, שמישהו מהרצים כיום יכול להגיע ללונדון". באותה נשימה הוא כבר רואה את היורש הגדול של דור המרתוניסטים הנוכחי. "מוגס טסמה נראה כפוטנציאל אדיר להיות המרתוניסט הגדול ביותר שהיה פה אי פעם, פשוט כישרון אדיר".
בגיל 42 עברו לבימרו בראש כבר הרהורי פרישה. "תמיד שיפרתי תוצאות וייצגתי את המדינה בצורה מכובדת, הן במישור האישי והן במישור הקבוצתי. אבל הגוף כבר מאותת שהוא די גמור ואין לי כבר את הכוח שהיה לי פעם. לצערי אפילו הצילומים הרפואיים שעברתי השנה מוכיחים את זה". 

 

 

תמונת שער:עופר ביידה, גיליון 134.

סגור