סוגיית הכושר הקרבי במלחמת יום הכיפורים

| שתף |

מפקד מרכז כושר קרבי סא"ל יריב ניב במיל' ביצע לפני כשנה וחצי מחקר מקיף על סוגיית הכושר הקרבי במלחמות ישראל. לקראת יום כיפור מגישה מערכת SPORTWEB קטע מתוך המאמר שפורסם בתחילת 2010 בעיתון מפקדי צה"ל – "מערכות".

תאריך: 25/09/12, מאת: יריב ניב

סוגיית הכושר הגופני של החיילים במלחמת ששת הימים לא נחקרה, משום שהייתה זו מלחמה מוצלחת מאוד, וההנחה הבסיסית הייתה שההצלחה מעידה שהכול היה בסדר. האמת נחשפה במלחמה שלאחר מכן, שש שנים מאוחר יותר.

מאחר שבשלבי הפתיחה של מלחמת יום הכיפורים התגלו כשלים רבים, הוקמה ועדת אגרנט לחקר הכשלים האלה. זו התייחסה, בין היתר, לסוגיית הכושר הגופני של חיילי המילואים. בפרק "חיסון גופני - ממצאים עיקריים" כתבה הוועדה: "למרות כניסתו של צה"ל לעידן טכנולוגי בלחימה הוברר בתחקיר זה כי כושרו הגופני של החייל עדיין מהווה מרכיב חיוני ביותר בלחימה. קרוב לאחד מכל חמישה חיילים (בסדיר). שנחקרו סבל מכושר גופני לקוי, אשר בהכרח הקשה על ביצוע משימתו הצבאי. על אנשי המילואים כתבו חברי הוועדה שאלה "נמצאו כבעלי כושר גופני נמוך יותר מזה של החיילים הסדירים, והדבר גרם לפגיעה ביכולתם המבצעית עד כדי היותם מטרד לחיילים האחרים". הדו"ח גם מציין ש- 75% מהחיילים שנלחמו במלחמת יום הכיפורים ייחסו חשיבות רבה לכושר הגופני וציינו שמדובר בנושא שדורש שימת דגש מיוחד הן בשירות הסדיר והן בשירות המילואים.

בפרק המסקנות של הוועדה נכתב: "קיימת הזנחה רבה בהתייחסות לנושא הכושר הגופני בצה"ל, כפי שהדבר בא לידי ביטוי ביישום תוכניות האימונים לגבי יחידות סדירות, ובמיוחד ביחידות המילואים. כתוצאה מכך נכנסו ללחימה חיילים רבים אשר כושרם הגופני היה נמוך! ניתן להניח בדרגת סבירות גבוהה שכושר גופני גבוה של החיילים היה מאפשר ביצוע יעיל יותר של המשימות הצבאיות ומפחית את מספר הנפגעים בלחימה.

אחת העדויות המופיעות בדו"ח אגרנט היא של קצין מילואים, סרן מ' אשכנזי: "הניסיון שלי הראה שישנה ירידה בכושר הגופני ובמיומנויות החיילוּת של האנשים לא בהתאם לגיל. כלומר, ישנם אנשים בני 40 , והם עדיין חיילים ממדרגה ראשונה, וישנם אנשים בני 28 , אבות לחמישה-שישה ילדים, והם גמורים כבר לחלוטין".
בפרק הדן בחוסן הגופני בדו"ח אגרנט מספר בנימין שהיה חייל במעוז "ליטוף" בגזרה הדרומית של התעלה, על תוכנית לחילוץ המעוז בשבעה באוקטובר: "הם הציעו לנו תוכנית לרוץ 2 ק"מ בדיונות לכיוון הטנקים. אני אישית פניתי למג"ד ואמרתי שאנחנו לא מסוגלים, לא פיזית ולא מבצעית, לרוץ 2 ק"מ. לא פיזית - כי אנחנו אחרי יום של לחימה, אחרי סיור של 12 ק"מ בבוקר. פיזית לא יכולנו לרוץ בדיונות באמצע היום. הוא אמר לנו את המשפט: 'מי שרוצה להגיע אליי, תרוצו... מי שרוצה להגיע בריא - שירוץ. זהו... סוף".

במלחמת יום הכיפורים באה סוגיית הכושר הגופני לידי ביטוי בכל החילות ובכל היחידות שנדרשו למאמץ גופני מוגבר, ולא אחת ניצלו חייהם של חיילים הודות לכושרם הגופני. ברמת-הגולן נאלצו צוותי טנקים שנפגעו ללכת מרחקים גדולים דרך מצוקים וּואדיות קשים למעבר, אך נסתרים מעיני האויב, עד להגיעם לכוחותינו. חיילי המעוזים שפונו לאחר ימי לחימה קשים ומתישים נאלצו בדרכם לכוחותינו לעבור דרך ארוכה בין כוחות מצריים שהיו פזורים בשטחי חולות קשים להליכה. הבעיות בתחום הכושר הגופני שעלו בסקר שנערך לאחר מלחמת יום הכיפורים, ושעליו מתבסס דו"ח אגרנט, היו, בין היתר, הערכה עצמית נמוכה של הכושר הגופני. זו בולטת במיוחד בקרב חיילי מילואים בני 28 ויותר ובעלי פרופיל נמוך.

בסקר הכושר השתתפו 600 חיילים מיחידות לוחמות - 40% מיחידות סדירות ו -60% חיילי מילואים. החיילים מילאו שאלונים, ואלה שימשו בסיס לראיונות אישיים שערכו צוותי התחקיר שהוכשרו לכך במיוחד. לוחמי המילואים הצביעו בתחקיר על קושי רב לשאת משאות בתנועה, לטפס במדרונות תלולים, להרים משאות כבדים ולהחזיק מעמד במסעות ממושכים.
כתוצאה מכושרם הגופני הלקוי התקשו אנשי המילואים יותר מאשר החיילים הסדירים לבצע את משימותיהם. אחד מתוך ארבעה לוחמי מילואים ציין שהתקשה מאוד בביצוע המשימות. כ -20% מלוחמי המילואים התלוננו על קוצר נשימה בזמן מאמץ. כמעט 40% מאנשי המילואים ציינו שקרבת חבר בעל כושר גופני גבוה השרתה עליהם ביטחון. 72% ציינו שהיו בוחרים בחייל בעל כושר גופני טוב למשימות. רצונם של לוחמי המילואים לשהות ליד חיילים בעלי כושר גופני טוב הולך ומתחזק עם הגיל ומעיד על הערכה עצמית נמוכה בתחום הכושר הגופני. ואכן כ- 50% מהלוחמים במילואים בפלוגות חרמ"ש העריכו עוד לפני המלחמה שהם בעלי כושר גופני בינוני עד ירוד.

מסקנותיה של ועדת אגרנט היו שיש ליישם ביחידות - ובמיוחד ביחידות המילואים - את הפקודות הקיימות בנושא האימון הגופני. אולם מאחר שאנשי המילואים נמצאים פרקי זמן ממושכים מחוץ למסגרות הצבאיות, קבעה הוועדה שיש להכין תוכניות אימונים מיוחדות שיאפשרו להם לשמור על כושר גופני גם בעת שהם מחוץ לשירות.

 

*הקטע נלקח מתוך מאמרו של סא"ל יריב ניב, לשעבר מפקד בה"ד 8 (מרכז כושר קרבי) שפורסם בכתב העת "מערכות" המופץ לקצינים ומפקדים בצה"ל. גיליון 429.

 

 

  • © Rafael Ben-Ari - Fotolia.com

סגור