טיפים לדחיפת מוטיבציה

| שתף |

ישנה תופעה שכל אתלט חווה: בחלק מהאימונים יש לך מוטיבציה, אנרגיה ואתה מסוגל לדחוף את עצמך לגבול. בימים אחרים, בקושי שיש לך חשק לצאת לריצה קלה. פסיכולוגים של הספורט טוענים שימים עם מוטיבציה נמוכה הם לא טעות ואומרים כי מחשבות שליליות יכולות לסכל מוטיבציה ולסכן את הביצועים אצל מקצוענים וחובבים כאחד.

תאריך: 21/01/13, מאת: איימי רייניק, תרגום: דפנה פרחי

"אני חושבת שכל אתלט חווה רגעים של ספק", אומרת שליין פלאנגן, שיאנית ארה"ב בריצת 10,000 מ', ומי שעבדה עם פסיכולוג הספורט גרג דייל בימים שרצה בנבחרת האוניברסיטה של צפון קרוליינה. "הספקות שלי בדרך כלל הגיעו על קו הזינוק, שאולי אני לא מאומנת מספיק או חזקה מספיק בשביל לעשות את זה". פלאנגן נילחמה ב"הורסי המוטיבציה" הללו באמצעות תרגילי דמיון, שאת חלקם עשתה במהלך אימונים קשים. "אני מעמידה פנים שאני רצה נגד הרצות האתיופיות החזקות ביותר ואני מנצחת אותן או קובעת זמן מהיר, זה נותן לי דחיפת מוטיבציה".

פסיכולוגים של הספורט מציעים את הטיפים הבאים כדי לרתום מוטיבציה:

לזהות את המחשבות השליליות. פסיכולוגית הספורט אליסון ארנולד ממרכז "Head Games Sports" בווסטפורד, מסצ'וסטס שאימנה אתלטים אולמפיים רבים, טוענת שמחשבות שליליות יכולות להיות חמקניות. "אנחנו יודעים להגיד לעצמנו דברים יותר טובים מאשר להגיד שהולך להיות לנו אימון רע. אנחנו נוטים להגיד דברים כמו 'אני תמיד מתעייף בנקודה הזו בערך' או 'אני אף פעם לא רץ טוב בבוקר' ", אומרת ארנולד.

גרג דייל, היום פרופ' לפסיכולוגיית ספורט ואתיקת ספורט באוניברסיטת דיוק, אומר משהו מאד פשוט. "אם אתה אומר: 'יואו, הולך להיות חם היום!' אתה זורע את הזרעים עוד לפני שהתחלת באימון לכך שהולך להיות לך אימון גרוע", אומר דייל. דייל מציע לאתלטים לנהל יומן מחשבות לפני, במהלך ואחרי האימונים כדי ללמוד כיצד המחשבות שלהם השפיעו על הביצועים באימון.

להחליף למחשבות חיוביות - או לפחות למחשבות נייטרליות. דייל טוען שזה חשוב לזהות את המחשבות השליליות ואז להחליף אותן במחשבות הגיוניות, חיוביות, אמיתיות ורלבנטיות עבורך. "אתה לא צריך להגיד לעצמך, 'אני הרץ הכי מהיר בעולם ואני מרגיש נפלא היום!', אומר דייל. ארנולד אומרת ש"זה בסדר לקחת צעד אחד קדימה בסולם ה'אני מרגיש טוב'. אם אתה במהלך ריצה ארוכה וקצת קשה לך, במקום להגיד לעצמך שאתה מרגיש נהדר תגיד 'אני יכול להגיע עד הסיבוב הבא", אומרת ארנולד.

תמצא מה עובד עבורך ואז תשתמש בזה. ברגע שמצאת אילו מחשבות חיוביות נותנים לך דחיפה וגורמים לך לביצועים טובים יותר תשתמש בהם יחד עם נשימות, מוזיקה ודיבור עצמי, אומרת ארנולד. דייל מציע שצריכה להיות תוכנית ספציפית כדי לכוון את המוח אל עבר המחשבות החיוביות גם במהלך מירוצים או אימונים קשים. ארנולד אומרת, "שריצת הכנה, תרגילי נשימות ומוזיקה יכולים לתת מנוחה לראש ולהכין אותו למה שהולך לקרות".

להחדיר למטרות ארוכות טווח תשוקה. "לכל רץ צריכה להיות מטרה לטווח הארוך שהוא משתוקק לה, והוא צריך להזכיר לעצמו לעיתים קרובות למה המטרה הזו היא חשובה תוך כדי דמיון ומילות מפתח", אומרת ארנולד. זו יכולה להיות מפת המסלול שתלויה על המקרר, ציטוט שנותן מוטיבציה על המראה במקלחת, או תמונות שנותנות השראה שתלויות בחדר. "אם אתה עושה משהו למען מטרה מסויימת יש רגשות מעורבים, זה מה שישא אותך בימים הקשים".

תן לעצמך להרגיש אכזבה. אחר כך, תעבור את זה. לאחר תחושות אכזבה מאימון או תחרות חשוב להתגבר על האכזבה, אומרת ארנולד. דייל הציע פעם לאחת האתלטיות שלו לדמיין שמים שוטפים מעליה את האכזבה והמחשבות השליליות. ארנולד אומרת ששימוש בהומור בריצות קשות יכול לעזור, "זה כל כך חשוב לא לקחת את עצמנו יותר מדי ברצינות, יש הבדל בין להגיד 'אני לא יכול לסיים את הריצה הזאת היום' לבין 'כנראה שהיום אני צריך ללכת ורק להריח את הפרחים' ".

ערוץ הצלחות העבר. מפחד להגביר מהירות? דמיין לפני שאתה יוצא מהבית במשך כמה דקות את המירוץ הכי טוב שלך בעבר,  אומר קיי פורטר, המרתוניסט והפסיכולוג מיוג'ין. בשתי ההקפות האחרונות של פלאנגן בריצת 10,000 מ' במשחקים האולימפיים בביג'ינג, דמיינה פלאנגן שהיא מסיימת אימון קשה על מסלול בצפון קרוליינה. "זה גרם לי לחשוב שזה היה עוד אימון קשה", אומרת פלאנגן, "זה הרגיע אותי ויכולתי לבוא לידי ביטוי כפי שעשיתי באימונים". ההוכחה היא שזה עבד, פלאנגן זכתה במדליית הארד.

 

 

המאמר מתוך ה http://runningtimes.com

 

  • Victah Sailer / photorun.net

סגור