התאוששות לאחר מרוץ

| שתף |

התאוששות לאחר מרוץ היא חלק חשוב מאד בתוכנית האימונים שלכם, אם לא כללתם אותה בתוכנית כדאי שתחשבו על זה שוב...

תאריך: 03/06/15, מאת: דפנה פרחי

אחרי שהתאמנתם שבועות וחודשים רבים לקראת המרוץ, הגיע הזמן להתאושש ממנו. בין אם היה לכם מרוץ מוצלח ובין אם פחות, עדיין הגוף שלכם היה במאמץ גדול יותר מאשר באימונים רגילים. אתם בוודאי הייתם מעוניינים להתחיל להתאמן למרוץ הבא, אבל לפני כן, חשוב להתאושש כהלכה מהמרוץ הקודם.

מדוע ההתאוששות כה חשובה?

התאוששות ממרוץ חשובה להמשך האימונים שלכם. על מנת שהגוף יוכל ל"הכיל" ו"לספוג" תוכנית אימונים חדשה, ושוב להתחיל לבצע אימונים קשים, הוא לא יוכל לעשות זאת אם השרירים לא יהיו מוכנים לכך. בשבוע שלאחר המרוץ חשוב לבצע ריצות קלות בלבד, עיסוי, להיכנס לג'קוזי, על מנת להרפות את השרירים כמה שיותר.

כמו כן, גם הראש צריך לנוח. עומס מנטאלי ידוע גם הוא כגורם מכריע בהתאוששות שלכם ובמוכנות לקראת חידוש האימונים. עברתם תקופה עמוסה של הכנות ועכשיו צריך לתת לראש קצת שקט ולחשוב עם עצמכם (ועם המאמן) מה תהיה המטרה הבאה. קחו את השבוע ואפילו שבועיים לחשוב על זה, ותראו שאתם חוזרים לאחר מכן עם הרבה יותר מוטיבציה להמשך האימונים.
טעות נפוצה שרצים עושים, ולא תמיד זה באשמתם אלא בדרך-כלל אלו האנדרופינים... היא שהם מרגישים ב"היי" אחרי המרוץ וממהרים לחזור לאימונים עצימים.

העייפות שמלווה אחרי מרוץ יכולה לכלול כאבי שרירים ובמידה ולא תתנו לגוף להתאושש ותחזרו מהר מדי לאימונים תוכלו לגרום לעצמכם לפציעה.


ביצוע התאוששות נכונה

1. חשוב לשמור על שתייה ותזונה נאותה לאחר המרוץ וכן בשבוע שאחריו. בכך תחזירו לעצמכם נוזלים שאיבדתם ומרכיבי תזונה חשובים שיעזרו לבניית השרירים.

2. בצעו אימונים קלים בלבד. מומלץ לצאת לריצות התאוששות קצרות ואיטיות, או לחילופין שחייה רגועה או רכיבה רגועה לפחות בשבוע שאחרי התחרות. את החזרה לאימונים עצימים יותר, מומלץ לעשות בהתייעצות עם המאמן ובהדרגה.

3. עיסוי ספורטאים יכול להאיץ את ההתאוששות.

4. ג'קוזי/ מקלחות חמות - במידה ואין בידיכם להגיע לג'קוזי ועדיין השרירים כואבים מומלץ לעשות מקלחות חמות.

5. חשוב להקפיד על שינה מספקת של לפחות 8 שעות בלילה.

6. חשוב לבצע מדי יום מתיחות וגמישות.

7. שימוש בקרח - אם אתם חשים כאבים קרח יכול לעזור, 10 דק' בכל שעתיים. במידה ומדובר בכאבים חזקים שמדליקים אצלכם נורה אדומה יש כמובן להתייעץ עם רופא/אורטופד וכד'.

 

בהצלחה!

 

דפנה פרחי

  • WavebreakmediaMicro - Fotolia

סגור