אימהות בכושר - האמנם?

| שתף |

אימהות לילדים קטנים מתקשות למצוא זמן לפעילות גופנית. במאמר הבא מסביר ד"ר איתי זיו מה ההשלכות של מצב זה וכיצד ניתן להתמודד עימו.

תאריך: 22/02/12, מאת: ד"ר איתי זיו

הריון , לידה, קריירה , טיפול בילדים ובבית בכלל, מהווים רק רשימה חלקית של תפקידים ומטלות אותן מבצעות נשים במעגלי החיים השונים. נשים רבות בשל כך לא מוצאות זמן להקדיש לפעילות גופנית והדבר הנו בעייתי במיוחד מכיוון שלכך ישנן השלכות מרחיקות לכת על פרמטרים כמו: אסתטיקה גופנית, הרעה של המצב הבריאותי, ירידה בטונוס והמסה השרירית (במיוחד בעשורים המתקדמים), ויטאליות ירודה, ירידה עקיבה בצפיפות העצם וחוזקה, השפעה שלילית על מצב הרוח ועוד. בשל כך נעשים ניסיונות לאתר זמן פנוי לפחות 3 פעמים בשבוע על בסיס קבוע. הקשיים הנם רבים במיוחד כשמדובר בנשים שהן אמהות לילדים קטנים משום שההשקעה של הזמן והאנרגיות לביצוע הפעילות הגופנית – מועטה במיוחד.

קיימים הבדלים בביצוע פעילות גופנית בכלל ואימוץ אורח חיים בריא בין נשים ללא ילדים לעומת נשים עם ילדים. נוסיף ונאמר שבמקרים רבים נשים עם ילדים מנהלות קריירה ובמקרים הללו הזמינות לפעילות גופנית קטנה עוד יותר.

מסתבר, שלתמיכה מהסביבה יש השפעה רבה על מידת העיסוק בפעילות גופנית. סביבה תומכת משפיעה באופן חיובי על המוטיבציה לביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע.
כיום מנסים בדרכים שונות ויצירתיות לעודד את האוכלוסייה לבצע פעילות גופנית ולסביבה בה האדם נמצא – חשיבות רבה במיוחד. הדבר, כאמור, אקוטי במיוחד כשמדובר בנשים שהן אימהות לילדים קטנים.

מחקר מעניין בנושא נערך בבית הספר ללימודי התנועה, אוניברסיטת קווינסלנד, סנט-לוסיה שבאוסטרליה (School of Human Movement Studies, University of Queensland, St. Lucia, Australia) שבדק את השינויים בפעילות הגופנית אצל נשים עם ילדים קטנים.

על פי המחקר נשים עם ילדים הן בעלות פוטנציאל קטן יותר לעסוק בפעילות גופנית קבועה, לעומת נשים ללא ילדים. מטרת המחקר הנוכחי היה להעריך את יעילותן של שתי שיטות להגברת הפעילות הגופנית בקרב אמהות לילדים בגיל גן ולבחון את התוצאות של עיסוק קבוע בפעילות גופנית.
554 נשים השתתפו במחקר וחולקו לשלוש קבוצות רנדומאלית: קבוצת ביקורת ושתי קבוצות בהן הנשים קיבלו מידע מודפס אודות התמודדות עם מחסומים לביצוע פעילות גופנית. הנשים בקבוצה האחרונה הוזמנו גם לעדכן ולשתף לגבי ההתפתחויות לאחר שחוו אסטרטגיות שונות לקידום ביצוע פעילות גופנית. האסטרטגיות העיקריות כללו הגברת התמיכה של בן הזוג, דגש על הפן החברתי של הפעילות הגופנית והבהרה כי עיסוק בפעילות גופנית יגביר את יעילותן של הנשים בשטחים אחרים בחיים.

מיד לאחר הניסוי, הנשים מהקבוצה האחרונה הראו נכונות גבוהה פי 1.7 לעומת הנשים בקבוצת הביקורת לבצע פעילות גופנית באופן קבוע. נמצא, כי השימוש באסטרטגיית בן הזוג התומך והגברת היעילות בזכות הפעילות הגופנית, הביאה לתוצאות הטובות ביותר לשינוי ההרגלים לביצוע פעילות גופנית.

 


ד"ר איתי זיו - סגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב. מומחה לפעילות גופנית ספורט וחדרי כושר.

 

  • © Igor Mojzes - Fotolia.com

סגור