הרצות הגדולות של ג'מייקה

| שתף |

ההתרגשות בתקופה האחרונה סביב הישגיה של ג'מייקה מתרכזת בעיקרה סביב אוסיין בולט. לפני כשנה, בבייג'ינג, הוא הדהים את העולם בניפוץ שיאים בשלושה מיאוצים (השלישי היה במירוץ השליחים עם שלושת חבריו). לרגע נשכח כי הרצות מג'מייקה נטלו גם הן שפע מדליות: את כל השלוש ב-100 מטרים ושתיים ב-200 מ', וקצרו ניצחון גם ב-400 מ' משוכות. השנה, בנות ג'מייקה גמרו אומר להוכיח כי שליטתן בתחום זה ובעיקר תרומתן להאדרת שם ארצן אינה נופלת מזו של הגברים.שלי-אן פרייזר הקטנה-גדולה וקרון סטיוארט חובבת הכדורגל מתחרות על תהילה ועל אהבת בני ארצן.

תאריך: 01/11/09, מאת: ד"ר אורי גולדבורט, גליון מס. 143

ההתרגשות בתקופה האחרונה סביב הישגיה של ג'מייקה מתרכזת בעיקרה סביב אוסיין בולט. לפני כשנה, בבייג'ינג, הוא הדהים את העולם בניפוץ שיאים בשלושה מיאוצים (השלישי היה במירוץ השליחים עם שלושת חבריו). לרגע נשכח כי הרצות מג'מייקה נטלו גם הן שפע מדליות: את כל השלוש ב-100 מטרים ושתיים ב-200 מ', וקצרו ניצחון גם ב-400 מ' משוכות. השנה, בנות ג'מייקה גמרו אומר להוכיח כי שליטתן בתחום זה ובעיקר תרומתן להאדרת שם ארצן אינה נופלת מזו של הגברים. אמנם 'רק' מקום ראשון, שני ורביעי ב-100 מ' (ורוניקה קמפבל-בראון הסתפקה הפעם במקום השני ב-200 מ' אחרי יריבתה המושבעת, האמריקנית פיליקס), אך זה לא הכול: שתי הרצות העונות לשם וויליאמס (ללא קשר משפחתי), שריקה ונובלין, סיימו במקום השני והרביעי ב-400 מ'. בגיל 34 זיכתה ברידג'ט פוסטר-הילטון את ג'מייקה בתואר אולימפי ראשון בריצה ל-100 משוכות. דולורין אניס-לונדון היתה שלישית, ובמצורף למליין ווקר, שכמעט שיפרה את שיא העולם ב-400 משוכות (וקאליז ספנסר שיצאה רביעית), הגיעו רצות המשוכות של ג'מייקה להישגים, שעבור משוכנים ג'מייקניים נותרו בחזקת חלום. השליחות זכו ב-4X100 מטרים ויצאו במקום שני ב-4X400 מטרים.

שלי-אן פרייזר: "אני אלופה אולימפית ועולמית? לא יאומן..."
את מה שנראה כזינוק הגדול ביותר מבחינת היכולת וגם מבחינת מעמדה במיאוץ העולמי ביצעה, תוך שנה, שלי-אן פרייזר. 10.73 שניות בלבד נדרשו לה, בלילה חמים של ה-17 באוגוסט בברלין, כדי לצרף את התואר העולמי 2009 לתואר האולימפי שלה ב-2008. בבייג'ינג הקדימה שלי-אן את יריבותיה בפער גדול מזה שבו זכה בולט! בברלין היה מהלך הריצה שונה במקצת, אך זמנה היה המהיר ביותר בתולדות אליפויות העולם, למעט 10.70 של מריון ג'ונס ב-1999 (תוצאה שהועמה בעקבות פסילתה של ג'ונס והודאתה בשימוש ממושך בסמים). שעה אחרי ריצת הגמר בברלין עדיין דילגה פרייזר ב'אזור המעורב', הבנוי לשם ראיונות עיתונאיים, מפגינה מלאי לא-אכזב של יכולת ריקוד, מחיאות כפים וכל ביטויי הששון והשמחה. הג'מייקנית נמוכת הקומה (160 ס"מ) והמוצקה (52 ק"ג) הפכה לאישה הראשונה המחזיקה בו-זמנית בתואר האולימפי והעולמי ב-100 מ'.

מדידת זמן התגובה ביציאה מהאדנים מטעה: התגובה לאורך 0.146 שניות היא בסדר גודל מצוי, אך לא נדיר בקרב אצניות הצמרת. לעומת זאת, נדירה ביותר היא מהירות ההאצה של שלי-אן. צעדים ספורים בלבד מהאדנים היא כבר הסתמנה כמובילה את המירוץ. היתרון של מטר ומעלה, שבנתה חיש קל, הספיק לה עד קו הסיום, כי יתרת המירוץ היווה ברובו מרדף של בת ארצה קרון סטיוארט, אשר חרף כל מאמציה נותרו עדיין כ-20 ס"מ בלתי מכוסים בינה ובין פרייזר על קו הסיום. בדיעבד התברר כי בדרך חלפה שלי-אן על פני ה-60 מטרים ב-6.88 מטרים, בעוד שיא העולם למרחק זה, המוכר רק באולם, עומד מזה שנים ארוכות על 6.92 שניות. היה זה מחזה נדיר לראות את סטיוארט גבוהת הקומה (175 ס"מ) עומדת ליד פרייזר הניצבת על דוכן גבוה יותר, ראש אל ראש. סטטיסטית, יכולה קרון להתנחם בעובדה שמעולם לא הפסידה אישה מירוץ ל-100 מטרים בתוצאה מהירה כל כך...ואגב, ריצתן זו לא נהנתה מסיוע רוח גבית כשלהי.

"אני אלופה אולימפית ועולמית? לא יאומן"..., פיזזה שלי-אן, "ידעתי שאחרי מה שקרה בבייגי'נג ירדפו אחרי כל הדרך, וניסיתי ליצור יתרון גדול ככל האפשר מיד לאחר הזינוק. לא חשבתי את עצמי כמועמדת לניצחון", טענה פרייזר, "אני נמנעת ממחשבות כאלו. כל ריצה מתחילה בלוח חלק. גם כל האחרות רוצות לנצח, אבל אני לא נופלת מהאחרות. עבדתי קשה מאוד. אני אוהבת את המאמן, ואם אני מתעצבנת הוא אומר שהבעיה בראש שלי, ואני מצליחה להתמקד". לרגע נעצר שטף דיבורה..."או, אלוהים, מה אפשר עוד לומר, אני כה מאושרת"...
הדרך לתואר השני הרצוף לא היתה סוגה בשושנים. ניתוח תוספתן בחודש אפריל היה בו כדי להבהיל, ולאחר מכן באה פגיעה בשריר הירך האחורי. אחר-כך הגיעה הפרשה הנודעת של אי הצטרפותה והצטרפות חבריה, בראשות אסאפה פאוול, למועדון למחנה אימונים הארצי. אירוע דליק זה כובה באמנות דיפלומטית בעוד מועד. "לרגע לא הוצאתי מראשי את נושא אליפות העולם", אמרה פרייזר בת ה-22. אבל תמידי צידדתי במאמן, כי אני מאמינה בו ב-100 אחוז". המאמן, סטיבן פרנסיס, הוא האיש החשוב בחייה של שלי-אן, אלא אם כן נכליל את האם, מקסין סימפסון, בעבר אצנית וקופצת לרוחק. שלי-אן נולדה בסט. אנדרו, 50 קילומטר צפונה לקינגסטון וזכורה לתלמידים שם כחבר'המנית, עליזה וכמובן מהירה מאוד. אימא פרייזר עזרה לבת לגדול בתנאים הרחוקים מעושר חומרי ובסביבה אורבנית שאינה מועטת-פשע.

קרון סטיוארט חובבת הכדורגל
הסיפור של קרון סטיוארט, בת ה-25, הגבוהה מפרייזר בחצי ראש, שונה לגמרי. קרון מתגוררת ומתאמנת היום באוברן, אלבמה, ערש התפתחותם לאורך השנים של אצנים ברמה עולמית כסמואל מאטטה מזמביה, אלוף העולם ב-400 משוכות ב-1991 ושני בשתי אליפויות לאחר מכן ובמשחקים האולימפיים. מאמנה הוא הנרי רול, ומי שגילה אותה בג'מייקה (כשחקנית כדורגל) היה ריימונד גרהאם. בגיל 16 כבר התבלטה כחלק מהנבחרת הג'מייקנית שנטלה מדליית כסף באליפות הנערים בסנטיאגו. כעבור שנה סיימה לאחר אליסון פיליקס ב-100 מ' באליפות העולם לנוער. בגיל 18 השתפרה ל-11.46, אולם בשלוש השנים שלאחר מכן נראה כי היא דורכת במקום. בגיל 21 היא נראתה כעוד אחת מהתקוות הנכזבות של גיל הנוער. המאמן הנרי רול, שהתרשם ממנה בהגיעה לאוברן בחורף 2005-6, התיישב איתה לדון במצב ושם לב כי המחשב הנייד שלה מלא בתמונות של אצניות גדולות. "תפקידי המרכזי", הוא אמר, "היה להוציא לקרון את הכדורגל מהראש". אמנם האוניברסיטה הייתה מעוניינת בה לקבוצת הכדורגל של הנשים, אבל "לא יכולתי לאפשר לאחת מטובות אצניותינו להשתתף בכדורגל מחשש לפגיעות", הוסיף רול.

ההתקדמות בשנה הראשונה היתה עצומה. עם 11.03 ב-100 מ' (מגובים חלקית על-ידי 22.65 ב-200) הפכה קרון סטיוארט לגורם בצמרת המיאוץ העולמי. "אמרתי לה: כמה מהר את רצה זה חשוב, אך חשובה מכך היא מידת הבגרות שתכשיר אותך להגעה לרמה הבאה - הצמרת האמיתית".
בשנת 2007 סיימה סטיוארט במקום שביעי באליפות העולם באוסאקה וחזרה באותה עונה על הזמן -11.03 שניות, בתופסה מקום שני באליפות ארצה אחרי ורוניקה קמפבל המהוללת. ב-2008 היא זכתה באליפות ארצה ב-100 מ' וסיימה שנייה ב-200 בהישגים יוצאים מן הכלל: 10.80 - הזמן השני בתולדות ג'מייקה אחרי מרלין אוטי, ו-21.99 ונבחרה כמובן לייצג את ג'מייקה בבייג'ינג. היא תלתה את תמונותיה של אוטי על קירות בתיה בקינגסטון ובאוברן. "בנעוריי הרביתי לצפות באוטי, ותמיד קיוויתי להגיע למחצית הישגיה", סיפרה. כשהגיע רגע האמת, בגמר ה-100 מ' בבייג'ינג, נדהמו קרון ובת ארצה שרון סימפסון על-ידי פרייזר והתחלקו במדליית הכסף בזמן 10.98. ג'מייקה היתה מאושרת: שלוש רצות, שלוש מדליות. קרון הוסיפה מדליית ארד ב-200 מטרים, מאחורי קמפבל ופיליקס, בזמן 22.00. לולא הפסילה בשליחים היתה ודאי מצרפת מדליית זהב.

השנה, ב'גאלה' של רומא, קבעה 10.75 - הזמן המהיר ביותר ב-100 מטר שקבעה אישה בעשר השנים האחרונות. כאמור, זמן דומה לא הספיק אלא להיצמד לשלי-אן ה'קטנטונת' כמטחווי 20 ס"מ בגמר. השתיים תמשכנה ודאי למקד את תשומת-הלב בצמרת הגבוהה של המיאוץ העולמי יחד עם קמפבל-בראון, פיליקס וכרמליטה ג'טר האמריקניות ושאר היריבות.

נחזור לשלי-אן פרייזר. למרות גילה הצעיר, לפרייזר מודעות מוגדרת וברורה לתפקיד שהיא ממלאת ולאחריות הכרוכה בו. "בעבר השיגו אתלטים מצוינים כה הרבה עבור ג'מייקה. עכשיו אנחנו כאן". היא מתכוונת לעצמה, לקרון סטיוארט, לוורוניקה קמפבל-בראון, שקדמה לשלי-אן לפני שנתיים בזכייה באליפות העולם ב-100 מטרים, וכמובן לפאוול. "אנו צעירים ואש בוערת בקרבנו. אנשים שומעים על ג'מייקה וחושבים על שחיתות ופשע. אנחנו כאן כדי ליצור דימוי אחר. האתלטיקה היא הדרך שלנו. אנחנו אוהבים ריצה ואוהבים לשמח את ג'מייקה"!
האם הניצחון ושיא העולם של אוסיין בולט נתן לה השראה? "מיד לאחר הריצה שלו שלחתיSMS לחברה בג'מייקה וכתבתי: "הבחור בלתי אנושי", אומרת פרייזר. "אבל אחר-כך, חשבתי, זה היה אוסיין, מחר יום חדש, היום שלי".


* על-פי מתיו בראון ודייויד פאוול, IAAF; מל ווטמן ופיטר מתיוס, 'אתלטיקס אינטרנשונל' ומקורות נוספים

 

סגור