מוטב מאוחר מלעולם לא

| שתף |

לא בכל יום פוגשים בחורה, שאיננה מוּכּרת לחובבי הריצה בארץ, מנצחת במירוצים בפעם הראשונה שהיא משתתפת בהם. הַכּירו את מארי אליאס בת ה-27 - הזוכה בחצי מרתון תל-אביב ועוד קודם במירוץ חולון ל-10 ק"מ. "אתם עוד תשמעו עליה", מפרגנת נילי אברמסקי."לא חלמתי שאני הולכת לנצח בריצה הזו, אבל הרגשתי כל כך טוב שזה גורם לי לחשוב לכיוון של ריצות למרחקים ארוכים יותר". מארי אליאס מככבת בריצות הארוכות.

תאריך: 01/01/09, מאת: קובי בכמן, גליון מס. 139

במירוץ חולון ל-10 ק"מ חצתה מארי אליאס ממועדון 'אנדיור' ראשונה את קו הסיום. היא עשתה זאת ב-37:40 דקות, תוצאה שאינה מביישת את בכירות הרצות בארץ.
מארי בת ה-27 אינה מוכרת לקהל חובבי הריצות הארוכות, כיוון שהיה זה למעשה המירוץ התחרותי הראשון שאליו התכוננה ברצינות. לא התביישתי, ודקות אחדות לאחר שסיימה את הריצה שאלתי את נילי אברמסקי אם היא מכירה את הרצה הצנומה שחלפה על פניה. נילי, בפרגון מדהים, אמרה: "בטח שאני מכירה אותה, אתם עוד תשמעו עליה. היא רצה מאוד מוכשרת ומסוגלת להגיע רחוק. זה לא בגלל שהיא סיימה ראשונה כאן אלא כיוון שאני מזהה אצלה פוטנציאל בלתי רגיל. זוהר זמירו מאמן אותה והלוואי שתצליח".


משחייה לאתלטיקה
לא הספקנו לעכל את ניצחונה בחולון, והנה היא שוב מגיעה ראשונה בין הישראליות - הפעם בחצי מרתון תל-אביב, בתוצאה של 1:23:21 שעה; הישג יפה מאוד בהתחשב בכך שזוהי הפעם הראשונה שבה היא משתתפת במירוץ למרחק זה.
מארי, חברת קיבוץ גבעת השלושה, היא עורכת דין בהשכלתה, ורק לפני שנה החליטה להתאמן ברצינות. בעברה היתה שחיינית ואף זכתה באליפות ישראל לנערות בסגנון פרפר למרחקים של 50, 100 ו-200 מ'. "בגיל 17 פרשתי מהשחייה התחרותית, אבל המשכתי לשחות ולרוץ להנאתי, כי הספורט הוא חלק בלתי נפרד ממני", היא מספרת. "לפני כשנה שכנע אותי ידיד להשתתף במירוץ כוכב-יאיר. סיימתי שלישית. אני לא יודעת אם זה היה המניע להחלטתי לחפש מסגרת קבועה לתחביב הריצה שלי, אבל קיבלתי החלטה והצטרפתי למועדון 'אנדיור', שבו מצאתי חברים עם אהבת הריצה כמו שלי. אני נהנית לבוא לכל אימון, והחבר'ה תומכים ומפרגנים. הקבוצה, שמונה כ-40 איש, מודרכת בידי רן שילון וצוות מאמנים נוסף באיצטדיון האתלטיקה בהדר-יוסף ולעתים גם במקומות נוספים. החלום שלי היה לרדת מ-40 דקות ב-10 ק"מ".
 

זוהר זמירו, עולה מאתיופיה, הוא אחד המאמנים בצוות 'אנדיור' ובעצמו רץ מצוין ומאמן ילדים במרכזי אימון של אתלטיקה בכפר-סבא. רק באליפות הארץ האחרונה באשדוד הגיע חניכו, מוגט טסמה מהפועל אתלטי אורן השרון, למקום הרביעי בזמן של 30:35 ד'.
זוהר מספר: "מהרגע הראשון זיהיתי שיש למארי כישרון. התוצאה שלה היתה אז 44 דקות ל-10 ק"מ. בנובמבר 2007 התחלנו לעבוד על-פי תכנית, כשאני אישית מאמן אותה פעמיים בשבוע, בעיקר על שיפור טכניקה וקואורדינציה. בשאר הימים היא התאמנה במסגרת הקבוצה על-פי תכנית שהכנתי עבורה. המירוץ הרשמי הראשון שבו השתתפה היה בטבריה 2008 במסגרת אירועי המרתון. מארי קבעה 39:11 דקות ב-10 ק"מ, וזאת לאחר חודשיים של אימונים בלבד".

לאחר שהצליחה לעמוד במטרה שהציבה לעצמה החליטה מארי, יחד עם זוהר, להמשיך בתכנית אימונים מסודרת, שבה הוא פוגש אותה פעם בשבוע לאימון אישי ופעם נוספת במסגרת הקבוצה. "אני מתאמנת 7 פעמים בשבוע", היא מספרת. "שבת הוא בדרך כלל יום מנוחה, אבל לפעמים אני גונבת עוד אימון. אין לי תכנית תזונתית מסודרת, ואני בטוחה שתכנית כזו תעזור לי להגיע להישגים טובים יותר".


"לא חלמתי לנצח"
ההישג של מארי בחצי מרתון תל-אביב הוא מדהים, במיוחד לאור העובדה שזו לה הפעם הראשונה שהיא נוטלת חלק בתחרות למרחק כזה. "המטרה שלי היתה בכלל לנסות לסיים את הריצה. באימונים אמנם רצתי לעתים למרחקים שמתקרבים ל-20 ק"מ, אבל כאן יש אלמנט של תחרות ודי חששתי מכך". זוהר לא חשש כלל מההתמודדות. הוא אמר לה שהיא מסוגלת לקבוע תוצאה של פחות מ-1:30 ש'.
מארי מוסיפה: "לא חלמתי שאני הולכת לנצח בריצה הזו, אבל הרגשתי כל כך טוב שזה גורם לי לחשוב לכיוון של ריצות למרחקים ארוכים יותר. נכון שהיה קשה מאוד, אבל המחשבות שלי במהלך הריצה היו עמוקות יותר, והרגשתי שזה מתאים לי. לא שאני מתכוונת לרוץ מרתון אבל מי יודע... אני מעריכה את זוהר וסומכת עליו, ואעשה את מה שהוא יאמר לי. בכלל, כל הצוות באנדיור הוא מדהים, וללא התמיכה של כולם לא הייתי מגיעה לתוצאות האלה".
 

ומה הלאה?
מארי: "אני שמחה שזה קרה לי, ויש בי רצון רב לממש את היכולות שלי ולהקדיש את השנים הקרובות לאימונים ברמות הגבוהות. אני יודעת שאצטרך לעסוק רק בזה ואני מוכנה לכך, אבל ברור שצריך להתמודד גם עם בעיית פרנסה ולשלב סיוע מקצועי תומך כמו טיפולים, תזונה ועוד. הלוואי שאמצא את הדרך ואז ארוץ על זה".
וזוהר מוסיף: "בתנאים הנוכחיים מארי די מיצתה את עצמה. הפוטנציאל שלה הוא גדול, ואני מאמין שהיא יכולה להגיע רחוק. כדי להתקדם יש צורך בעבודה קשה יותר, וברור שאימון אחד ביום זה חובבני. היא צריכה לעבור לתכנית אימונים של ספורטאי מקצועני - שני אימונים ביום וגם שלושה, מחנות אימונים בחו"ל ועוד. איך עושים את זה? בינתיים אנחנו ממשיכים. מארי תתחרה באליפות ישראל בחצי מרתון בית-שאן, ואני מקווה שתנצח. ככלל, יש התקדמות אדירה בקרב הבנות בריצות ארוכות, ויש לנו קבוצת בנות מוכשרת מאוד, שההתמודדות ביניהן עשויה להוביל להישגים שלא זכינו להם עד היום".

סגור