הצדעה לגרטה וויץ אחרי 30 שנה

| שתף |
תאריך: 01/01/09, מאת: ד"ר אורי גולדבורט, גליון מס. 139


מעובד מידיעה באתר IAAF  

 

ב-24 בספטמבר השנה אירחה נשיאת מועדון הריצה של ניו-יורק, מרי וויטנברג, באוסלו, את גרטה וייץ הנורווגית במלאת 30 שנה להשתתפותה הראשונה במרתון ניו-יורק ולניצחונה הראשון מתוך תשעה. גרטה, בת 55 כיום, שברה פעמיים את שיא העולם בריצה ל-3000 מטרים, ארבע פעמים את שיא העולם בריצת מרתון - מ-2:32:30 עד 2:25:29 שעות, תוך שהיא חוצה את מה שנראה אז גבול אגדי של שעתיים וחצי. גרטה ניצחה פעמיים גם במרתון לונדון, הוכתרה חמש פעמים כאלופת העולם במירוצי השדה, כאלופת העולם הראשונה בריצת המרתון בשנת 1983 וכסגנית האלופה במרתון האולימפי הראשון לנשים בשנת 1984.


גרטה ובעלה ג'ק פגשו את ראש העיר אוסלו, פביאן סטאנג, במשרדו הנשקף אל הנוף של נמל אוסלו, נמל המשמש גם כאתר הזינוק והסיום למרתון אוסלו שעתיד היה לצאת לדרכו ארבעה ימים לאחר מכן. שני אחיה של גרטה, ארילד ויאן, שעבר את המסלול של מרתון ניו-יורק 25 פעמים, בני משפחה אחרים, חברים ואנשי עיתונות נקבצו לטקס באיצטדיון, שבו מתנוסס פסלה של האתלטית בגודל טבעי.

באותה ארוחת ערב עיטרה וויטנברג את וייץ במדליה המוענקת למסיימי מרתון ניו-יורק, מדליה הנושאת את דמותה ועליה חקוק "גרטה וייץ, גדולת אלופות המרתון של ניו-יורק". וויטנברג אמרה: "מועטים הספורטאים שבישרו שינוי כה משמעותי בספורט; גרטה היא אחת מאלו. היא אולי קטנת ממדים, אבל בעלת אישיות ענקית. מבין 52 מנצחי מרתון ניו-יורק לאורך השנים גרטה היא אלופת האלופים. היא ממשיכה להעניק לנו השראה גם לאחר שתלתה את נעלי הריצה". וייץ השיבה: "30 שנה לאחר ניצחוני הראשון אני מאושרת על הכבוד שהענקתם לי בעירי, בנוכחות חברי ומשפחתי. בהביטי לאחור, לפרקים נראה כאילו כל זה אירע רק לפני שבוע...".

 

(הערת המביא לדפוס): כאשר פרד ליבו (לייבוביץ), הוגה ומייסד מרתון ניו-יורק, חלה בסרטן המוח ולאחר שהיה ברמיסיה (הפוגה), ליוותה אותו גרטה, בשנת 1992, כדי לעבור את המרחק במו רגליו בפעם האחרונה, בעוד המונים מעודדים את הצמד לאורך הדרך במשך כשש שעות. ליבו, שנמלט מאירופה במהלך מלחמת העולם השנייה בדרך לא דרך, היה המדרבן העיקרי של התאחדות הספורט בישראל בהחלטה להבטיח כספית את קיום מרתון הכנרת הראשון בשלהי 1977. גרטה וייץ עצמה אובחנה באפריל 2005 כחולה במחלת הסרטן, ניסתה להסתיר את הידיעה אך זו פשטה במהירות בעולם הספורט. מאות מכתבים זרמו אליה מכל העולם, ובין המעודדים היה גם 'מתאושש הסרטן' המפורסם בדברי ימי הספורט, לאנס ארמסטרונג. וייץ עברה טיפול כימותרפי, ואם כי חדלה מריצה היא ממשיכה בהליכה, ולפי דבריה היא נוהגת לקום מדי יום בין 4:30 ל-5 לעסוק בפעילות גופנית. היא גם ממשיכה לעסוק בתכניות של עידוד כושר גופני בקרב הנוער.

לפני שבועות מספר העניק מלך נורווגיה, הראלד החמישי, לגרטה וייץ את 'אות מסדר אולב הקדוש' המוענק לאנשי מופת.

 

סגור