עמיתת הכבוד של ספורט הנכים

| שתף |

עדנה מדליה ז"ל (1937 - 2006)

תאריך: 28/03/07, מאת: אריק קוקס, גליון מס. 131

עדנה מדליה נולדה בצפת. בשנותיה הראשונות בילתה רבות בתחנת המשטרה המנדטורית שעל הר-כנען - כבתו של קצין משטרה ששירת במקום. את 'תנופת הזרוע', שהביאה לה מאוחר יותר מקום של כבוד בין מטילות הכידון בישראל, רכשה בעימותים עם נערים ערבים שכללו גם זריקות אבנים.
לאחר פרישתה של המטילה המצטיינת רעיה ברונשטיין תפסה עדנה את מקומה כאלופת ישראל בהטלת כידון בשנת 1953 והיא בת 16 בלבד! במהלך שנות החמישים זכתה עדנה חמש פעמים בתואר אלופת ישראל, במדי הפועל ת"א (בפעם האחרונה בשנת 1960). במכביה החמישית ב-1957 היא זכתה במקום הראשון תוך שהיא קובעת שיא ישראלי מצוין - 40.93 מ' (והיתה לישראלית הראשונה שחצתה את גבול 40 המטרים בהטלת כידון). שיאה הישראלי החזיק מעמד 12 שנה ונשבר על ידי בת-אגודתה קלרה פלום (סימון).

עדנה הוסמכה כמאמנת והקדישה את חייה לאימון אתלטים נכים. במשך 20 שנה הכינה את האתלטים למשחקים הפאראלימפיים - מרומא 1960 ועד למשחקי הנכים בהולנד ב-1980. במשחקי מינכן 1972 היא התלוותה להלך פרופ' שאול לדני והיתה עדה לטבח המזעזע של י"א הספורטאים.

עדנה מדליה פעלה רבות בתחום השיקום של נכי צה"ל במסגרת בית-הלוחם, הן כדי להמריצם לעסוק בספורט לשמו והן כאמצעי לשיקום גופני. עדנה היתה מעמודי התווך של מרכז הספורט לנכים ('אילן') במועדון ספיבק ברמת-גן. יוסף לוטנברג, יו"ר נכי צה"ל לשעבר, ואריה פינק, שהיה במשך שנים רבות ראש התאחדות הנכים בישראל, הגדירו אותה כ"ספורטאית בכל רמ"ח איבריה, המשלבת מקצועיות עם נשמה ומסירות אין קץ".

מתחילת שנות השמונים ייחדה עדנה את עיקר תשומת-לבה להקניית ערכי אימון גופני לעיוורים. במסגרת פעילותה זו יצרה מתכונת של משחקים ופעילויות משולבות של ילדים עיוורים עם ילדים פיקחים וקנתה מעריצים רבים בשל נכונותה להקדיש את עיקר זמנה לילדים פגועים ועל תרומתה לקידומם.
במהלך שנות השבעים שימשה עדנה כחברה פעילה בוועדת האתלטיקה הארצית (איגוד האתלטיקה כיום).
באליפות ישראל ה-69 שנערכה בשנת 2005 העניק איגוד האתלטיקה בישראל לעדנה מדליה את התואר 'עמיתת כבוד'. למרבה הצער, לפני חודשים אחדים הכריעה מחלה קשה את האישה הגדולה הזו והיא בת 69 בלבד.

יהי זכרה ברוך.
 

סגור