טכנולוגיות מתקדמות לשיקום פגיעות ספורט

| שתף |

שתי טכנולוגיות עושות בשנים האחרונות צעדים ראשונים בעולם האורתופדיה ופגיעות הספורט: טכנולוגיית PRP, המגייסת מנגנונים טבעיים בגוף לשם האצת תהליכי ריפוי עצמיים, וטכנולוגיית QRT לזירוז החלמה משברי מאמץ.

תאריך: 26/07/11, מאת: ד"ר יוני ירום , גליון מס. 148

בשנים האחרונות רווח מאוד הטיפול בטכנולוגיית גלי הלם - Shock Wave, בתחומי האורתופדיה, בעיקר בטיפול בהסתיידויות, בדלקות מסוידות כגון דורבן ובדלקות כרוניות כגון מרפק טניס. ייעודה הראשון של טכנולוגיית גלי הלם היה ריסוק אבנים בכליה, אולם לאור יעילות הטיפול זלגה הטכנולוגיה לעולם האורתופדיה, ובהצלחה רבה. מאמר זה עוסק בשתי טכנולוגיות, שעושות בשנים האחרונות צעדים ראשונים בעולם האורתופדיה ופגיעות הספורט: טכנולוגיית PRP לשיקום פגיעות ספורט וטכנולוגיית QRT לזירוז החלמה משברי מאמץ.


טכנולוגיית PRP
טכניקת ה-PRP - ,Platelet Rich Plasmaהיא שיטה מדעית המגייסת מנגנונים טבעיים הקיימים בגוף לטובת האצת תהליכי ריפוי עצמיים. הטכנולוגיה נכנסה לשימוש בעולם הרפואי בשנות השמונים בטיפול בכיבים סוכרתיים ונוירולוגיים. בשנת 1987 נעשה בה, לראשונה, שימוש בניתוח לב פתוח למניעת אובדן דם. במשך השנים נעשה שימוש בטכנולוגיה זו בכירורגיה דנטאלית, ברפואת עיניים, באורולוגיה ובעיקר בעולם האסתטיקה. בעשור האחרון החל השימוש בטכנולוגיה זו בעולם האורתופדיה.
טכניקת הטיפול פשוטה ומהירה ונמשכת כ-20 דקות בלבד. נוטלים מהמטופל דגימת דם ורידית, העוברת תהליך צנטריפוגלי (סירכוז) של 10 דקות, ובסיומו מתקבלת מבחנה ובה כמה מ"ל של חומר בעל ערכים רפואיים מתקדמים:
א. ריכוז טסיות הדם, הגבוה פי 2 עד 6 מריכוזן הרגיל בדם.
ב. ריכוז של תאים לבנים.
ג. הפרשה על-ידי הטסיות של חומר עשיר בחלבונים ובפקטורי גידול (המשפיעים על הכפלת תאים, גדילה של כלי דם לאזור, ריפוי פצעים ועוד)
ד. ריכוז שני פקטורי גדילה נוספים בפלזמה המונעים הצטלקות.

מזריקים למטופל את המיצוי מדגימת הדם לאחר התהליך הצנטריפוגלי וטסיות הדם ותאי הגזע מעודדים, במקום ההזרקה, תהליכי ריפוי והחלמה; בין אם בעידוד צמיחה והתחדשות של רקמות חדשות ובין אם בשחרור פקטורי גדילה כזרזים לתהליך הריפוי הנורמלי של הגוף.
השימוש ב-PRP בתחום פציעות הספורט מגוון ומשמש לקשת של תחומים ונושאים: האצת תהליכי החלמה, ריפוי דלקות גידים כרוניות וחזרה מהירה יותר לפעילות. ההזרקות מקובלות בפציעות דוגמת קרעים קטנים בגיד או בשריר, ריפוי פצעים, שחזור רקמות מקומי, כאבי מפרקים ועוד. יעילות ההזרקה עולה ככל שאבחון הפציעה מדויק יותר. כדי לשפר את אחוזי ההחלמה מומלץ להזריק את ה-PRP בשילוב אולטרה-סאונד (US) בזמן אמת, המאפשר הזרקה יעילה ומדויקת למקום הפציעה.
היות ומדובר בתהליך שבו מנת הדם היא מהנבדק, הבדיקה נחשבת בטוחה, ללא סיכון לרעילות או לדחייה של ההזרקה, ללא חומרים זרים ועם תופעות אלרגיות נדירות ביותר. לטכנולוגיה ניתן אישור מטעם האיחוד האירופי ומשרד הבריאות הישראלי, להזרקה לבני אדם בשנת 2008, ואישור ה-FDA האמריקני בשנת 2009.


טיפול בשברי מאמץ - טכנולוגיית QRT

שברי מאמץ הם תופעה מוכרת לרצים רבים, המאופיינת בכאבים בכף הרגל, בקרסול, בשוק או בירך. מקור הכאב אינו בחבלה אלא בכשל בתהליך הבנייה והפירוק של רקמת העצם, המתנהל בצורה לקויה וגורם לנזק ברקמת העצם המתבטא בכאב בזמן פעילות. שברי מאמץ נוצרים ומתפתחים מסיבות שונות, ביניהן עומס יתר, אימון על גבי משטח לא מותאם, חוסר בשעות שינה, חוסר בשתייה, עמידה ממושכת ועוד. הקהל המוּעד לפגיעות שברי מאמץ הוא קהל צעיר יחסית העוסק בפעילות גופנית בעצימות גבוהה, כולל חיילים - בעיקר מועמדים לקראת גיוס וטירונים, וגם ספורטאים, רקדנים, טיילים ועוד.
הטיפולים המקובלים כיום הם מנוחה, קירור מקומי של האזור הכואב וחיזוק השריר באופן מבוקר. במקרים של כאב בתנועה שוטפת קיים גם טיפול פיזיותרפי, ובתום תקופת מנוחה מבוצעת חזרה הדרגתית לפעילות לפי סרגל מאמצים המותאם אישית.

לאחרונה הוכנס טיפול ייחודי בשברי מאמץ, המבוסס על טכנולוגיית QRT -Quec-Phisis Resonance Therapy (בעברית 'תהודה יונית/בריאותית'). טכנולוגיה זו רותמת את הביופיזיקה לעולם הטיפול הקליני והאורתופדי.
מהי טכנולוגיית QRT? ידוע זה מכבר כי תהליכים המתרחשים בגופנו מכוונים על-ידי שינויים זעירים בשדות אלקטרומגנטיים של מגיבים ביולוגיים שונים (כך, לדוגמה, יגיב שריר עם מולקולת סוכר זמינה, כדי להשתמש בה כ'חומר דלק'). רק כאשר תתקיים התאמה בשדות אלקטרומגנטיים יגיבו חומרים ביולוגיים האחד עם השני. טכנולוגיית ה-QRT מאפשרת השפעה חיצונית, בטוחה ונטולת סיכון, על תהליכים פיזיולוגיים באמצעות התאמה מושכלת של שדות אלקטרומגנטיים בין מגיבים שונים, כשהאפקט העיקרי הוא האצה של תהליכים פיזיולוגיים כמו בניית רקמת עצם.
עבור מטופל, הסובל משבר מאמץ, מותאם פרוטוקול טיפולי שבו מואץ תהליך הריפוי המערֵב מגיבים ביולוגיים המרכיבים את רקמת העצם הבריאה ומחזירים את האיזון לתהליך ששובש וגרם מראש ליצירת שבר המאמץ.
הטכנולוגיה, שעדיין נבחנת כל העת, כבר זכתה לאישור ה-FDA לטיפול בשברים. הטיפול פשוט ונמשך 45 דקות. הוא נעשה במנוחה מוחלטת, על מיטת טיפולים המחוברת לממשק ממוחשב. הטיפול אינו פולשני וללא תופעות לוואי, ובתום תקופת טיפולים של כשבועיים מתקצרת תקופת ההחלמה באופן משמעותי.
   

*ד"ר יוני ירום - מנהל רפואי, מדיקס רפואת ספורט, אורתופדיה ופיזיותרפיה

סגור