לרוץ או לא לרוץ - מה עושים כשחולים?

| שתף |

רצים רבים מתלבטים, או שוקעים בתוך אכזבה גדולה כאשר הם חולים בעיצומה של תוכנית אימונים. מה כדאי לעשות? הכל בכתבה הבאה

תאריך: 15/10/15, מאת: SPORTWEB

ידוע שרצים יכולים להיות אובססיבים לגבי הריצה שלהם. כל החמצה של אימון נראית לנו כסוף העולם, ביחוד שאנחנו בעיצומם של אימונים למרתון, איש ברזל או כל מרוץ מטרה אחר. לפעמים נדמה לנו שאם נפסיד שלושה ימי אימון, סוף העולם יגיע ולא נגיע לקו הזינוק, או אולי לא נשיג את התוצאה שרצינו. אז בואו נעשה סדר בדברים - מתי צריך לנוח ומתי אפשר להמשיך להתאמן? הכל כאן:

הכלל החשוב ביותר בנוגע לריצה כשאתה חולה, הוא שעדיף לטעות מטעמי זהירות כאשר ניתנת לך הבחירה

הכושר שלך לא יהרס אם תפסיד יום של אימון, או אפילו שלושה ימים של אימון. להיפך, היה חכם וסבלני והגוף שלך יודה לך על זה לטווח הרחוק. 

 

ריצה בזמן צינון

אם הסימפטומים קשורים לצינון כמו גודש באף, גודש בגרון או שיעול - בדרך כלל זה בטוח לרוץ. למעשה, ריצות קלות שמלוות לאחריהן במקלחת חמה יכולות לעזור בסילוק הגודש ולתת לך להרגיש לכמה שעות יותר טוב.

כיצד להתאים את האימונים?

יש להוריד את המהירות ואת העצימות של האימון, או לחילופין לשנות את תוכנית האימונים ולהחליף בין הימים הקלים לימים העצימים. תופעות ההצטננות יכולות להקשות על הנשימה ובכך להגביל את היכולות באימון. במקום ליפול לאכזבה, היו אמיצים לדחות את האימונים העצימים בכמה ימים.

במידה ואתם מרגישים טוב למרות הסימפטומים, בצעו חימום ארוך יותר, ואת אימון האינטרוואלים או הטמפו המתוכנן בצעו על קצבים איטיים יותר בכמה שניות מהמתוכנן. זכרו שרמת המאמץ חשובה יותר מאשר המספרים על השעון, ביחוד בימים כאלו.

ריצה בזמן שפעת

אם אתם סובלים מסימפטומים של שפעת כמו כאבי שרירים, חום, חולשה - אל תרוצו! ריצה עם חום וכאבים היא לא רק מסוכנת, היא גם יכולה לגרום לכם להיות חולים יותר ולהפסיד עוד ימי אימון.

חום, הוא סימן של הגוף הנלחם בוירוס או חיידק בגוף. ריצה רק תגרום לגוף להתחמם יותר ולסימפטומים להתגבר. בכך כמובן נשקפת לכם סכנה לטווח הרחוק. כמו כן, באופן כללי הריצה מחלישה את מערכת החיסון, ביחוד ב-20 השעות שלאחר אימון עצים. לכן, הגוף שלכם יהיה רגיש יותר בפני וירוסים ובקטריות שכבר בכל מקרה גורמים לכם להרגיש לא טוב, ומכאן אתם רק בדרך להחמיר את המצב.

בנוסף לכל זאת, ריצה בזמן מחלה שואבת את האנרגיה הדרושה לגוף לטובת הריצה, מאשר לתעל אותה לטובת הזרמת חומרי תזונה ומשאבים שילחמו בוירוס, ובכך למעשה מאיטה את זמן ההחלמה של הגוף.

מיותר לרוץ כאשר חולים בשפעת או סובלים מחום ומכאבים. חשוב לקחת כמה ימים שנדרשים כדי להחלים לחלוטין ולחזור לשגרה. זכרו, נדרשים לפחות 10 ימים כדי באמת לאבד מהכושר הגופני שלכם, ולכן אין סיבה לדאוג אם לא תרוצו ימים אחדים.

מתי אפשר לחזור לאימונים?

אפשר לחזור לאימונים יום לאחר שאתם כבר מרגישים טוב יותר וחזרתם לשגרה. לדוגמא, אם חליתם ביום שני, והתחלתם להרגיש טוב ביום חמישי, אתם צריכים לחזור לרוץ רק ביום שישי.

הטעויות הנפוצות שאתם עלולים לעשות:

אל תנסו "לפצות" על האימונים שהחסרתם מיד כשאתם חוזרים לריצה. המערכת החיסונית שלכם עדין רגישה והגוף שלכם כנראה עדיין לא מוכן לריצה בעצימות גבוהה. את האימונים הראשונים עם החזרה שלכם בצעו בקלות ואל תאריכו אותם. לאחר 2-3 ימים של ריצות קלות ולא ארוכות נסו לחזור בהדרגה לקצבים מהירים יותר.

סבלנות

אף אחד לא רוצה להיות חולה ולהפסיד הרבה אימונים. אולם, על ידי הקשבה לגוף והיותכם סבלניים תוכלו להימנע מהשפעת "להתיישב" עליכם למשך שבועות במקום ל-2-3 ימים. אם תהיו סבלניים תוכלו לחזור לאימונים עוד לפני שתרגישו בכך. כמו כן, אם תציבו לעצמכם יעדים ריאליים בזמן שאתם חולים, תוכלו לעבור את המחלה יותר ברוגע. לא צריך להיכנס לפאניקה.

היתעלמות מהמחלה ומהתחושות שלכם רק תגרום לכם לשלם ביותר ימים ללא ריצה. האם זה שווה את המחיר?

 

סגור