איך לאכול את זה - הכל על ארוחת הפסטה

| שתף |

ארוחות הפסטה באירועי ריצה הפכו לדבר קבוע וידוע, אבל כדאי לזכור שעם כל הכיף שבדבר - למחרת צריך לרוץ...איך לאכול את זה? הכל בכתבה הבאה

תאריך: 13/12/15, מאת: SPORTWEB

ארוחות הפסטה ביום של לפני המרתון הפכו כבר מזמן למסורת ולארוע "חובה" עבור כל רץ או רצה שמשתתף באירוע. בין אם זה מרתון ראשון או עשירי, היום כל הרצים יודעים שהם חייבים לאכול פסטה ערב לפני המרוץ. וכן, היום בכל מרתון וגם במרוצים קצרים יותר, מטעם המרוץ מאורגן ערב חגיגי תחת הכותרת "ארוחת פסטה". כמובן שמעבר לתרומה התזונתית, ערב הפסטה הפך להיות ארוע חברתי, זהו ערב חגיגי שמוסיף צבע ועניין לארוע.

לעיתים, רצים עושים טעויות בערב הפסטה שעלולות לפגוע בביצועי הריצה שלהם. הנה כמה חוקים לערב הפסטה:

1. הטעות: העמסת פחמימות

המושג "העמסת פחמימות" הוא החבר הטוב ביותר של "ערב הפסטה"... במילים אחרות - רצים מגיעים לערב הפסטה במטרה להעמיס פחמימות. בעצם למה לא? הם הולכים לשרוף אותם ביום שאחרי. אולם להציף את המערכת עם יותר פחמימות ממה שהיא מסוגלת להכיל יכול להוביל לבעיות בעיכול שיגרמו להם לרוץ לשרותים קצת יותר מדי במהלך המירוץ. כמו כן, העמסה רבה מידי גורמת לתחושת אי נוחות, נפיחות וכבדות. לא כך אתם רוצים לזנק לריצה חשובה כמו המרתון.

איך לתקן: לאכול במידות מדודות, לא מנות ענקיות של פחמימות. חשוב לשמור על הרגלי האכילה שלכם, ועל הכמות הטובה ביותר בשבילכם כפי שהיכרתם את גופכם במהלך האימונים. דמיינו כי לפניכם 'עוד ריצה ארוכה', ואל תשתוללו.

 

2. הטעות: לנסות משהו חדש

יתכן שבערב הפסטה יציעו לכם מאכלים שטרם טעמתם (בעיקר אם מדובר במרתון בחו"ל במדינה שטרם ביקרתם בה) אם לעולם לא אכלת "ספייסי סלמון סושי" אל תזמין או תטעם זאת בערב לפני התחרות. אתה לא יודע איך אוכל ישפיע עליך אלא אם כן ניסית אותו כבר. ניסיונות ברגע האחרון שיהיו לא מוצלחים יכולים לשלוח אותך לשרותים ולהותיר אותך מיובש.

איך לתקן: דבוק במה שאתה מכיר ויודע בשבוע של התחרות. בדוק באתר התחרות אילו משקאות וג'לים (אם בכלל) מגישים בתחרות לאורך המסלול. אל תחשוש לוותר על ערב הפסטה או ארוחת הבוקר של המלון אם מגישים בו אוכל שאינך רגיל אליו. עדיף לדבוק בקערת הפסטה המוכרת, כל עוד היא לא ענקית...
 

3. הטעות: שתיית יתר של מים

שתיית יתר של מים לפני מירוץ לא רק תשאיר אותך בהרגשה שאתה מנופח אלא גם תדלל את האלקטרוליטים, אלו הם המינרלים שאחראים על כיווץ אופטימלי של השריר. דילול של אלקטרוליטים יכול לגרום לחולשה בשרירים או התכווצויות ובמקרים קיצוניים יכול להוביל להיפונתרמיה - סיכון חיים הנובע מרמה נמוכה של מלחים בגוף.

איך לתקן: בימים הקרובים לתחרות, יש לשתות נוזלים באופן רגיל כפי שהייתם עושים על מנת להרוות את צמאונכם. השתייה יכולה לכלול מים, משקאות ספורט, מיץ, אפילו תה או קפה. בבוקר המירוץ מומלץ לשתות חצי ליטר של מים בזמן של 2-3 שעות לפני הזינוק, ובכך לתת לגוף זמן לעבד את הנוזלים. יש לשתות עוד 1-2 כוסות לפני יריית הזינוק.

 

לסיכום, עם כל החגיגיות של ארוחת הפסטה בערב לפני המרוץ, חשוב לשמור על ההרגלים שלכם ולא להגזים בכמויות.

בהצלחה!

  • © evgenyb - Fotolia.com

סגור