היתרונות של שחייה לרצים

| שתף |

ידעתם ששחייה תשפר לכם הריצה? לא רק זה, תוכלו אפילו להתאושש מאימונים ולהתחזק במקביל. הכל בכתבה הבאה

תאריך: 21/07/16, מאת: SPORTWEB

שני דברים עיקריים ישתפרו בקרב רצים שיקפצו למים: הכושר הכללי והגמישות. בנוסף תהיה תוספת מסויימת של כוח. כמו כן, אם אתם רצים שמחפשים אימונים בעיקר לפלג הגוף העליון כדאי שתלמדו לאהוב את המים...

 

אין זעזועים (IMPACT)

תוך כדי שחייה שורפים קלוריות וכן שומנים אך ללא הזעזוע הקיים בריצה. בשחייה כידוע משקל הגוף כמעט נשכח, דבר שיכול להיות מצויין לעונת פגרת הריצה, כאשר רוצים לתת לגוף קצת לנוח.


אימוני פלג גוף עליון

רצים רבים יודו כי פלג הגוף העליון שלהם לא חזק כפי שפלג גופם התחתון. שחייה יכול לאזן את אי השוויון הזה. בשחייה ניתן להתרכז בבניית כוח בזרועות, כתפיים, חזה וצוואר. האגן גם כן עובד לא מעט. ואיך פלג הגוף העליון קשור לריצה? הידיים מניעות את הרגליים והגוף בריצה, ביחוד כאשר מורגשת עייפות (בסוף מרוץ למשל), בדיוק אז, ניתן לנצל כוח של הידיים. כמו כן, שרירי אגן חזקים תורמים ליציבות וטכניקת ריצה (FORM) טובה יותר.


התאוששות

במחקר מעניין שנעשה באוניברסיטת אוסטרליה, רצים שביצעו שני אימוני אינטרוולים עצימים, אשר כ-10 שעות לאחריהם ביצעו שחייה של 2 ק"מ, היו ב-14% מהירים יותר בריצה הבאה שלהם. כמו כן בקרב אותם רצים נמצאו רמות נמוכות של crp (חלבון הנמצא בפלזמת הדם) המצביע בדרך כלל על דלקות שונות בשרירים. כלומר, אם אתם בעיצומם של אימונים למרתון, כדאי לכם לשקול לשלב אימוני שחייה בין האימונים הקשים על מנת לתרום להתאוששות וכן לחזק אלמנטים אחרים.


בנייה ושימור

רצים הסובלים מפציעות בדרך כלל יבחרו בשחייה, וזאת משום ה"חזרה הקלה" שהשחייה מספקת לרצים. אחרי תקופה ממושכת ללא ריצה או פעילות בכלל, חוסר הזעזועים והעומס על השלד והשרירים מקל על החזרה לכושר.
כמו כן, רצים הסובלים מפציעות קלות, יופנו לאימוני שחייה בשביל לשמר את הכושר האירובי, בתנאי שהם יכולים לשחות ולא יכולים לרוץ בכלל.

 

נשימה

יש הקבלה בין הנשימה בריצה לנשימה בשחייה. אם תשחו למרחקים ארוכים ותתרגלו את קצב הנשימה של השחייה במשך הרבה זמן, תהיה העברה של תרגול זה גם לריצה. תרגול נשימה משפר את שרירי הריאות ולכן יש בכך תועלת גם לריצה.

 

גמישות

רץ שישחה יהיה יותר גמיש, וזאת בשל השימוש בקבוצות שרירים אחרות. המשמעות של גמישות היא שימוש בטווח רחב יותר של שרירים ללא יצירת מתח ובכך ניתן למנוע פציעות. אם טכניקת השחייה שלך נכונה ביחוד "הבעיטה", הקרסול שלך יהיה יותר גמיש, וכך גם הרצועות והגידים שמסביב לקרסול.


רוגע

אין כמו השקט והשלווה של המים. תחושת חוסר המשקל והשקט יכולות להיות מהנות, ביחוד אחרי יום ארוך במשרד. ריצה יכולה להיות מרגיעה ומשחררת בדרכים אחרות, אך יש משהו בכניסה למים שגורמת לנו להתנתק מהעולם ולהפעיל חושים אחרים.

 

סגנונות שונים

בשחייה יש סגנונות שונים ולכל אחד יש את הסגנון המתאים לו יותר בהתאם לצרכיו. למשל שחיית גב תעבוד יותר על שרירי הירך האחורי, ששוב, אחרי ריצה ארוכה יצטרכו מנוחה. שחיית פרפר תחזק את הכתפיים והחזה, בעוד שחיית חתירה תפעיל את הצוואר, הכתפיים, החזה והידיים. נסו לגוון את הסגנונות כאשר אתם שוחים כדי לא להעמיס על חלק אחד יותר מידי, וכדי לגוון ולשלב את כל קבוצות השרירים.

 

מרחק

אם אתם רוצים לבצע אימון שחייה שיהיה מקביל לאימון ריצה שלכם, מבחינת המאמץ, עליכם לשחות כרבע מהמרחק אותו תכננתם לרוץ. אם תכננתם לרוץ 10 ק"מ, תצטרכו לשחות 2.5 ק"מ.
 

בהצלחה!

  • SolisImages - Fotolia

סגור