טיפים מקצועיים לשחיינים לשחיה במים פתוחים

| שתף |

לאיזה שחיין כדאי להיצמד בזינוק? מה עושים במקרה של בעיטות ומכות מרובות? כיצד ניתן לחסוך אנרגיה? על כל אלו בכתבה של המאמן דניאל קציר

תאריך: 24/02/14, מאת: דניאל קציר

תחילת המשחה

על קו הזינוק אתה צריך למקם את עצמך באופן ישיר לצד שחיין שאתה מכיר, שהוא קצת יותר מהיר ממך. כאשר המשחה מתחיל תנסה להיצמד לשחיין שלצידך כמה שאפשר, להיות באופן ישיר מאחוריו ולהישאר שם כל עוד אתה יכול. ככל שתיצמד לרגליו יותר, כך הדרפטינג שלך יהיה אפקטיבי יותר. אל תנסה להיות אגרסיבי, כי זה רק מבזבז אנרגיה מיותרת.

שחיה בקבוצה-אין ממה לפחד

מכיוון שרוב השחיינים והטריאתלטים הם חסרי ניסיון במים פתוחים, הדבוקות של השחיינים תהיינה בדרך כלל צפופות וגדולות. אם אתה שחיין חזק אתה יכול בקלות לשחות מחוץ לקבוצה, שם יהיה לך הרבה יותר מקום ולא תצטרך להיאבק על מיקומך בין השחיינים משני הצדדים. אם אתה שחיין חלש יותר, יהיה לך הרבה יותר יעיל לשחות באמצע הקבוצה ולשחות הכי חזק שאתה יכול כדי להישאר שם. לאבד את הקבוצה עלול להפוך את המשחה לארוך, בודד וקשה מאוד גם מבחינה פיזית וגם מבחינה מנטאלית.
אם מישהו פוגע בך פיזית או מעצבן אותך במהלך המשחה, אין טעם לנסות להחזיר לו מכה, אלא כדאי לשחות רחוק ממנו. אם תתרגז ותכעס עליו, אתה רק תאבד את הפוקוס במשחה ותבזבז אנרגיה לחינם. אין טעם לנסות ולבדוק מי פגע בך או נתן לך בעיטה, זה עשוי להרגיז ולא יועיל. תנסה להתרחק ולא לשחות לידו. אתה צריך להתמקד במשחה ולשכוח שזה בכלל קרה.

חיסכון אנרגיה במשחה

כשאתה שוחה בקבוצה אין טעם להרים את הראש הרבה פעמים כדי לבדוק היכן המצופים והאם אתה באמת שוחה במסלול הנכון. השחיין שמוביל את הקבוצה יעשה את זה במקומך. כל שאר השחיינים פשוט עוקבים אחריו. כמובן שיש מקרים חריגים, כאשר לעיתים השחיין המוביל יכול למשוך אחריו קבוצה של עשרות שחיינים לעבר המקום הלא נכון, ולכן גם השחיינים בתוך הקבוצה צריכים להרים את הראש מדי פה ולבדוק את המסלול, אבל בתדירות נמוכה יחסית.
אם אתה השחיין שמוביל את הקבוצה, תרים את הראש פעם ב-10 תנועות, רק כדי לוודא שאתה שוחה בכיוון הנכון ובקו ישר.

תצפית במשחה

אחת הטעויות הגדולות והנפוצות ששחיינים עושים במהלך המשחה, זה לנסות לנשום תוך כדי הרמת הראש לניווט. כאשר מנווטים במשחה, המטרה היא להעלות רק את המשקפת מעל פני המים. להרים את כל הראש מעל פני המים יגרום לירכיים לרדת למטה, דבר שיגרום לגרירת הגוף ולהגדלת החיכוך עם המים. כתוצאה מכך קצב השחיה יואט בצורה משמעותית. את הנשימה אנחנו מבצעים באופן רגיל מהצד. מבחינת הטעויות שגורמות למאמץ פיזי גדול, זוהי אולי טעות מספר אחת, מאחר שלהרים את הראש מעל פני המים מקפיץ את הדופק ועקב זאת דווקא אז נישאר עם פחות אוויר לנשימה בשחיה.

דרפטינג במשחה

כאשר אתה מבצע דריפטינג, אתה צריך להיות קרוב ככל האפשר לרגליים של השחיין שלפניך, מבלי לנגוע לו ברגליים. נגיעות ברגליים שלו רק יעצבנו אותו ויגרמו לך לאבד את אלמנט ההפתעה, שתוכל לנצל במהלך או בסוף המשחה. דרפטינג עשוי לחסוך לך בין 15% עד 30% מהאנרגיה, תלוי את מי שואלים...

המצופים במשחה

המצופים במשחה הם אולי הדבר הכי חשוב בכל משחה, מפני ששם אתה יכול לאבד את הדירוג במיקום שלך או להתקדם מאוד בדירוג. כאשר אתה מקיף את המצוף עליך להיות קרוב אליו ככל האפשר. ככל שאתה קרוב אליו, מרחק השחיה שעליך לשחות מצטמצם ולא מתארך.
אל תרים את הראש במהלך הקפת המצוף, אלא רק אם אתה רוצה להיתקע בו.
20 מטר לפני המצוף תגביר את הקצב, על מנת שתגיע בקצב גבוה למצוף.
לעיתים יכולים להגיע למצוף שחיינים רבים יחדיו, ולכן אפשר קצת לחטוף בעיטות ומכות לא נעימות. נסה לשמור על קור רוח ותמשיך לשחות הלאה.

טיפים קטנים

במהלך השחיה, כשכואב לך בשרירים ואתה מתחיל להתעייף, כדאי לך לחזור ליסודות הטכניים של השחיה: לסיים גריפה. כאשר אגודל עובר ליד הירך, מרפקים גבוהים, תנוחת גוף נכונה, גלישה והמתנה לפני הגריפה. לדאוג רק לדברים שאתה יכול לשלוט בהם. אתה לא יכול לשלוט במתחרים שלך, אז אל תדאג לגביהם. אל תשחה עם משקפת השחיה מהאימונים, אלא במשקפת מיוחדת לתחרות, כי יכולים לחדור אליה אדים תוך זמן קצר מתחילת המשחה ואתה עלול לסבול מראות לקויה במהלך כל המשחה.
 

 

דניאל קציר
 גר בחיפה, אלוף ישראל בשחיה בים, מפתח שיטת השחיה Harmony Movement ומייסד בית הספר לשחייה Easy Swim. בשנת 2009 היה לישראלי הראשון ששחה אי פעם את המרחק הגדול ביותר של 57 ק"מ. 
לאתר של דניאל קציר

 

סגור