ללמוד מהאלופים

המדליסטית האולימפית מבייג'ינג וחמש פעמים אלופת העולם בשחייה במים פתוחים, לריסה איליצ'נקו, יכולה ללמד אותנו המון על טקטיקה ודרפטינג בשחייה. הכל בכתבה של מאמן השחייה דניאל קציר.

תאריך: 06/03/13, מאת: דניאל קציר

בכל תולדות היסטוריית הספורט ספורטאים גדולים שמו את חותמם הייחודי בענף הספורט שבו הם מתחרים.

בשחיה במים פתוחים יש את סגנון ה'איליצ'נקו', המכונה על שם השחיינית לריסה איליצ'נקו, זוכת מדליית הזהב האולימפית בבייג'ינג, באוגוסט 2008, ואשר שיטת הדרפטינג שלה ובעיטת הסיום שלה סייעו לה לזכות במדליות הזהב באליפויות העולם בשנים: 2004, 2005, 2006, 2007 ו-2008.

באולימפיאדת בייג'ין בשנת 2008 לריסה איליצ'נקו בלטה בסגנון הדרפטינג שלה, כששחתה מאחורי רגליה של השחיינית המובילה בחלק העיקרי של התחרות ושמרה על מיקומה הנ"ל בצורה אגרסיבית. קשה מאוד לעשות זאת במשחה תחרותי ארוך של שעתיים רצופות למרחק של 10 קילומטר. בסיבוב האחרון מסביב למצוף לריסה איליצ'נקו הדגימה את סגנונה הייחודי, כאשר היתה במרחק של פחות מ-100 מטר מקו הסיום.

איליצ'נקו הגבירה בעוצמה גדולה את קצב החתירה שלה ובעיטותיה החזקות במים העלו קצף רב. היא חלפה במהירות הבזק מעל פני המתחרה שלה בדיוק מהצד הנגדי, שלשם נשמה המתחרה שלה, שהובילה ראשונה כמעט בכל המשחה.

הידע הטקטי של איליצ'נקו כלל גם את הידע הספציפי, לאיזה צד העדיפה המתחרה שלה להפנות את ראשה כדי לנשום במהלך מרבית המשחה, ואז היא ביצעה את הספרינט שלה מהצד הנגדי של נשימת המתחרה וזינקה לקו הסיום בכל המהירות האפשרית וכך ניצחה!!!

יש לציין, כי באותן השנים הרושם היה כאילו המתחרות של איליצנקו מוותרות מראש, ומשלימות עם העובדה שהן לא יכולות להתמודד איתה בפיניש. היא יצרה מצב שאף שחיינית לא באמת חשבה לנצח אותה. אני זוכר שהיא סיפרה בתחרויות אחדות, כי רק שלב הפתיחה בתחרות היה קשה לה, שכן היא היתה צריכה לפתוח בספרינט יחסית ארוך, על מנת לתפוס כבר מההתחלה את הרגליים של המובילה. לעומת זאת ברוב המשחה היא שמרה על דופק נמוך, עובדה המסבירה מדוע לקראת שלב הסיום היה נשאר לה כל כך הרבה כוח לעבור במשחה את שאר המתחרות בקלות יחסית. בעקבות כל התארים שזכתה, איליצ'נקו נחשבת עד היום כשחיינית המים הפתוחים הטובה בכל הזמנים.

 

 

דניאל קציר
 גר בחיפה, אלוף ישראל בשחיה בים, מפתח שיטת השחיה Harmony Movement ומייסד בית הספר לשחייה Easy Swim. בשנת 2009 היה לישראלי הראשון ששחה אי פעם את המרחק הגדול ביותר של 57 ק"מ. 
לאתר של דניאל קציר

  • לריסה איליצ'נקו

    צילום באדיבות דניאל קציר

סגור