פציעות כתפיים משחייה

| שתף |

פציעה שכיחה מאד אצל שחיינים היא פציעת כתף. במאמר הבא מסביר המאמן דניאל קציר כיצד ניתן למנוע פציעות אלו.

תאריך: 20/02/13, מאת: דניאל קציר

כמעט כל שחיין מתחיל או מקצועי סובל מכאבי כתפיים במהלך הקריירה שלו, שגורמים, בסופו של דבר, להיעדרות קצרה או אפילו להיעדרות ממושכת מחוץ למים. בעבר מאמנים ושחיינים סברו, כי רמה מסוימת של כאב או אפילו פציעה קטנה זה דבר רגיל ומקובל, אשר צריך להתמודד איתו. אולם היום קיימת מודעות רבה לכך שאם שומרים על טכניקה נכונה, אפשר להעלות את עצימות האימון ואת נפח הקילומטרז' השבועי בשחיה ללא חשש לפציעה או כאב.

במהלך הקריירה שלי, כאשר התכוננתי לאליפות העולם ולתחרות מבחן לאולימפיאדה, שחיתי במשך שבועות כ-120 ק"מ כל שבוע, כאשר בכל יום שחיתי בין 20-30 ק"מ, בשום שלב לא הרגשתי עומס על הכתפיים. יחד עם זאת, אני זוכר שיחד עימי היו שחיינים ששחו הרבה פחות ממני וסבלו מדלקות כתפיים לעיתים קרובות.

הטעויות הנפוצות הגורמות לפציעות או כאבי כתפיים:

1. האגודל נכנס ראשון למים:
 אנשים נוטים לחשוב כי כאשר האגודל נכנס ראשון למים, היד נכנסת בצורה חלקה יותר למים, אולם המצב הזה גורם לסיבוב הכתף ויוצר הרבה לחץ על המפרקים. ניתן לומר, כי זו הטעות השכיחה ביותר ששחיינים נוטים לעשות במהלך השחיה - במקום להכניס את האגודל ראשון למים, צריך להכניס למים את כל האצבעות יחדיו במצב של כף יד שטוחה. תנועה כזו שומרת על הכתף שתהיה משוחררת, טבעית ורפויה.

2. חציית קו האמצע:
חציית קו האמצע מעבר לראש עם היד הנכנסת היא שגיאה נפוצה מאוד והיא אופיינית בעיקר לטריאתלטים. טעות זו גורמת לאבד את הכיוון די מהר ולא מאפשרת לשמור על שחייה בקו ישר. כתוצאה מחציית קו האמצע מעבר לראש עם היד הדבר גורם לכאב המורגש בחלק הקדמי של הכתף או מופיע בתחושת מתיחה בחלק האחורי של הכתף. הפיתרון הוא להשתדל לשמור על סימטריה במהלך השחייה ולהכניס את כל היד ברוחב הכתף שלה.

3. גריפה בכוח ביד ישרה:
מדובר כאן בטעות קלאסית טיפוסית, כאשר גורפים את המים כלפי מטה בעוצמה עם זרוע ישרה. לחלק מהשחיינים המבצעים את התנועה השגויה הזו יש דווקא הרגשה די נוחה בתחילה בגלל התחושה של לחץ המים על כף היד. התנועה הזו גורמת בפועל לכל פלג הגוף העליון לעלות למעלה מעל פני המים וכתוצאה מכך הרגליים שוקעות מיד כלפי מטה. הלחץ הגדול כאן על מפרק הכתף יכול להוביל בקלות לדלקת בכתף. המטרה היא לנסות לגרוף את המים בתנועה אחורנית ולא כלפי מטה. צריך לנסות ולהרגיש את ההבדל בין שני סוגי התנועות ואז מרגישים כי תנועת גריפה אחורנית הופכת להיות פחות מאומצת.

אם אתם סובלים מרמה מסוימת של כאב בכתפיים, קרוב לוודאי שיש לכם טעות טכנית בטכניקת השחייה שגורמת לכך. קל מאוד לאבחן מהן התנועות שאתם מבצעים בצורה לא נכונה וזאת על ידי צילום וידאו פשוט ולאחר מכן לנתח אותו ביחד עם המאמן. אם תמשיכו בשחייה למרות הכאבים בכתף הם יכולים להפוך בהדרגה לדלקת או לפציעה בכתף ואז זמן ההחלמה יכול להיות ממושך וארוך יותר. לכן עדיף למנוע זאת מראש ולבדוק כאמור עם מאמן השחיה היכן שגיתם בתנועות שבצעתם במהלך השחייה ולתקנם בהקדם.
 

 

דניאל קציר
 גר בחיפה, אלוף ישראל בשחיה בים, מפתח שיטת השחיה Harmony Movement ומייסד בית הספר לשחייה Easy Swim. בשנת 2009 היה לישראלי הראשון ששחה אי פעם את המרחק הגדול ביותר של 57 ק"מ. 
לאתר של דניאל קציר

  • © vladstar - Fotolia.com

סגור