אימון קטלבלס וחיזוק פונקציונאלי של השרירים המייצבים

| שתף |

מהם היתרונות של אימון קטלבלס וכן מהן הסכנות שיש בביצוע תרגילי קטלבלס באופן שגוי. הכל בכתבה הבאה

תאריך: 06/03/16, מאת: ד"ר איתי זיו

מסתבר, שההיסטוריה, לפחות במה שקשור לאימון באמצעות קטלבלס, כן חוזרת... הקטלבל היא למעשה משקולת רוסית שנראית כמו כדור תותח עם ידית שהתפתחה ברוסיה החל משנת 1704 והייתה בשימוש על ידי חוואים ועובדי נמל רוסים. בישראל, תחום אימון זה קיים בקירוב משנת 2006 (מתוך ויקיפדיה). נציין ונאמר, שאימון באמצעות קטלבל מתאים במיוחד לשיפור יכולות גופניות בקרב ספורטאים, אתלטים ומתאמנים שונים בתחום הכוח. אך לא רק, האימון עשוי להתאים אף למבוגרים, מתאמנים בתהליכי שיקום שונים (לרבות של מערכות שלד-שריר) ועוד. זאת בשל היתרונות הרבים בביצוע אימון זה (בתלות בביצוע התרגילים השונים בטכניקה טובה).

בהיבט של שיפור מרכיבי כושר גופני שונים, חשוב לציין, שאופי האימון בקטלבל הוא זה שיקבע איזה ממרכיבי הכושר הגופני ישתפר לרבות: כוח מתפרץ, סבולת שרירית, קואורדינציה, גמישות ועוד. בהיבט של שיפור סבולת לב ריאה הדבר אפשרי בהחלט באמצעות אימון קטלבלס למרות שזו לא מטרת האימון העיקרית. במידה ומבצעים את האימון לפי פרוטוקול של אימון מטבולי מסוג זה או אחר (כמו טאבאטה, HIIT, אימון על מחזורי וכדומה) הרי שניתן, ללא צל של ספק, לשפר יכולות אירוביות. הדבר תלוי רבות בדופק בעת ביצוע האימון.

אימון קטלבלס ושיפור יכולות פונקציונליות וחיזוק השרירים המייצבים
ללא צל של ספק, אימון באמצעות קטלבלס מתאים במיוחד לשיפור יכולות גופניות ייחודיות פונקציונליות. או אז, ניתן לשפר, למשל, יכולת תנועתית יומיומית אצל אדם מבוגר באמצעות תרגילים מתאימים, לחזק באופן משמעותי את שרירי ה- Core בהתאמה למטרת האימון הראשית, לשפר יכולת ספורטיבית לשחקן במשחקי כדור, לחזק באופן פונקציונאלי ואיכותי את שרירי מייצבי הכתף ועוד.
היתרונות הרבים של אימון זה מקורם בצורך בהפעלה של שרירים רבים (עשרות בכל תנועה) וכנגד עומס שניתן להעלותו על בסיס קבוע במסגרת של תוכנית אימון מתאימה בה יש העלאה קבועה של המשקלים ורמת התרגילים השונים המבוצעים.

באימון קטלבלס התרגילים מבוצעים, למעשה, באופן א- סימטרי (יד אחת אוחזת בקטלבלס) מה שמגביר, בעיקר, הפעלה של השרירים המייצבים, ומשפר גם את רמת הקואורדינציה ושווי המשקל הנדרשים ועוד. ברם, נאיר הנקודה שחיזוק שרירים מייצבים במנחי גוף משתנם וכה ייחודיים כמו באימון קטלבלס, לא ממש דומה לחיזוק השרירים המייצבים, לצורך העניין, בחדר הכושר בתרגילים המסורתיים הקיימים. לדוגמה ניתן להביא את קבוצת שרירי ה- Rotator Cuff. שרירים אלה מייצבים את מפרק הכתך וחשוב לחזקם באופן כללי ובפרט כחלק בתהליך שיקום מפציעה או אפילו על מנת להפחית סיכון לפציעות עתידיות. בחדר הכושר יבוצעו, בדרך כלל תרגילים למייצבי הכתף עם פולי אמצעי או אולי עם משקולות ידב- 3-2 מנחי גוף סך הכל כשמפרק המרפק צמוד לגוף. ואילו באימון קטלבלס הידיים נמצאות בחלק ניכר מהתרגילים רחוקות מהגוף, מעל הראש (העלאת הידיים מצידי הגוף כלפי מעלה מעלה באופן משמעותי מעורבות השרירים המייצבים, הקואורדינציה וגם שיווי המשקל) תוך התרגיל ועוד.

 

חיזוק השרירים המייצבים באימון קטלבלס והעומס המופעל על מערכות שלד-שריר
למרות היתרונות של אימון קטלבלס שהוזכרו לעיל, חשוב לדעת שחלק מהתרגילים המבוצעים באימון נעשים עם אנרציה, קומפנסציות (פיצויים) תנועתיות שונות, הקשתות של עמוד השדרה (בעיקר הלומברי) ועוד. במקרים אלה, במידה והאדם לא מאומן, אולי עם רקע רפואי מסוים (כמו, למשל, פריצת דיסק) וכדומה, התנועות הללו עשויות להיות בעייתיות. , במקרים אלה יש צורך לחזק באופן מקצועי ומושכל את מערכות שלד-שריר וביצוע התרגילים השונים עם משקל נמוך תוך הקפדה יתרה על הטכניקה של המתאמן. חשוב להקפיד על הטכניקה באופן משמעותי בטרם מעלים עומס באימון (לרבות משקל הקטלבלס). בנוסף, ביצוע שגוי של התנועות השונות (המורכבות בעיקר) תלוי גם בתנאי העייפות של המתאמן. מקורה עשוי לנבוע מחוסר שינה או מעייפות שרירית או אולי, מחולשת שרירים כללית. מתאמנים שלהם פציעות קודמות במפרקי הגוף השונים צריכים להיזהר יותר.

לסיכום, אימון התנגדות באמצעות קטלבלס עשוי להיות בהחלט אימון אפקטיבי ומתאים באימונים אנאירוביים לשיפור יכולות גופניות ובד בבד – שרירים מייצבים. זאת תחת הקפדה יתרה על אופן הביצוע.

 

ד"ר איתי זיו (Ph.D) עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. מרכז קורסים הכשרה למדריכים בבית ספר להשתלמויות של המכללה בוינגייט.הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", ויחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.

 

סגור