אירובי ודי!

האם פעילות אירובית מספיקה כדי לרדת במשקל, וכדי להשיג את מטרות האימונים שלנו? לא בטוח. המאמנת אוריאן שחף מסבירה.

תאריך: 28/10/14, מאת: אוריאן שחף

לא מעט פעמים יצא לי להיתקל בחדר הכושר ומחוצה לו באנשים, נשים בעיקר, שעיקר הפעילות שלהם היא פעילות אירובית. הם מזניחים את אימוני ההתנגדות, ושמים דגש על מסילת הריצה או מכשירים אליפטיים כביכול במטרה לרזות ולשרוף קלוריות. האם פעילות אירובית מספיקה כדי לרדת במשקל? אז זהו, שלא...

ידוע שלפעילות אירובית, בין אם זה ריצה, הליכה, שחייה או אופניים יש יתרונות מרובים. בראש ובראשונה, באמצעות פעילות אירובית ניתן לשרוף קלוריות ולרדת במשקל.
בנוסף, שיפור היכולת האירובית משפיעה על התפקוד של מערכת הלב וכלי הדם. היא מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות לב, סכרת, יתר לחץ דם ועוד. היא מעלה את ריכוז נימי הדם הפעילים ברקמות השריר ומאפשרת הובלת חמצן ומזון וסילוק חומרי פסולת בצורה טובה יותר.

פעילות אירובית אכן תורמת לגופנו הרבה, אך אם מבצעים רק אותה ללא שילוב של אימוני התנגדות, היא מביאה עימה גם חסרונות.
כאשר מבצעים רק פעילות אירובית, פוגעים ברקמות אחרות בגוף. מסת השומן בגוף יכולה לעלות כיוון שהגוף מתחיל לפרק מסת גוף רזה (למשל רקמות שריר), והמטבוליזם (קצב חילוף החומרים של הגוף) יורד. משמע, הגוף שורף פחות קלוריות במנוחה. וכתוצאה מכך, יש השפעות אסטטיות על הגוף; הגוף אולי נראה רזה יותר, אך הוא לא חטוב. יש מעט מאוד רקמת שריר, ויותר מסת שומן. זו הסיבה שישנם אנשים שמבצעים פעילות אירובית בתדירות גבוהה במהלך השבוע, ונעצרים בנקודה מסויימת מבלי לראות תוצאות.

בנוסף, ביצוע פעילות אירובית ללא כל חיזוק השרירי הגוף, מגבירה את הסיכון לפציעות. מדוע?
תיאוריה נפוצה שרווחת בקרב מתאמנים היא כי חיזוק השרירים בגוף, שמור רק עבור "באדי בילדרים", אך זו טעות גדולה. לשרירים בגופינו יש תפקיד חשוב מאוד. הם אלו שמניעים את מערכת השלד, ויחד עם זאת, שומרים על ייצוב המפרקים. למשל, אדם שרץ בתדירות גבוהה ללא ביצוע תרגילים לחיזוק שרירי הרגלים ושרירי הגב, ימצא את עצמו בעתיד עם בעיות ברכיים/ בעיות גב ואפילו קושי ביציבה נכונה. לא חבל?
ככל שמתבגרים, היכולת שלנו לפתח ולחזק את השרירים, יורדת וכתוצאה מכך, שיקום פציעה בגיל מבוגר, הוא קשה הרבה יותר. יחד עם זאת, אימוני התנגדות משפרים את הרכב המינרלים בעצם ומחזקים אותה.

מהסיבות שמנינו במאמר זה, ביצוע אימונים אירוביים בלבד,אינם מספיקים על מנת להשיג את מטרותינו באימונים. זאת גם הסיבה לעובדה שהרבה אנשים לא רואים שינוי על אף הפעילות האירובית שהם מבצעים.
אימוני התנגדות הם חלק בלתי נפרד בדרך לירידה במשקל. גם עבור נשים, החוששות מהרמת משקולות בטענה שזה "יגדיל אותן", אין ממה לחשוש. הרכב ההורמונים בגוף האישה שונה משל הגבר. לגברים יש הורמוני גדילה שמסייעים להם בפיתוח מסת שריר גדולה יותר; למשל הטסטוסטרון. הורמון גדילה גברי שנמצא בכמות מאוד קטנה אצל האישה. לכן, היכולת של הנשים לפתח מסת שריר כמו של הגבר, היא בלתי אפשרית. עוד יש לציין שמבחינה פיזיולוגית, מסת השומן בגוף של האישה גבוהה יותר משל הגבר וזאת כדי שתוכל להרות. אז אין סיבה לדאגה.

כפי שציינתי למעלה את עניין המטבוליזם, ככל שתעלו את מסת השריר בגוף, הגוף ישרוף יותר קלוריות רק כדי להתקיים. תוכלו אפילו לשרוף מעל 1500 קלוריות רק מלרבוץ על הספה ולנשום! בניגוד לאדם העוסק רק בפעילות אירובית. קצב חילוף החומרים בגופו יורד, והגוף ישרוף במנוחה 800 קלוריות ואפילו פחות. אז מה אתם מעדיפים?


אוריאן שחף - מאמנת ומדריכת כושר.
 

  • © Ronald Hudson - Fotolia.com

סגור