השלכות של השגת מטרת אימון בתקופת זמן לא ריאלית

| שתף |

אנשים נוטים להציב לעצמם מטרות ויעדים ריאליים, אך שוגים בהערכת הזמן שבו יקח להם להשיג את המטרה, וההשלכות לכך - הרסניות. על כך בכתבה הבאה

תאריך: 30/09/14, מאת: ד"ר איתי זיו

גיוס ליחידה מובחרת בצה"ל, ירידה מהותית במשקל ואחוז השומן של הכלה והחתן (או המקורבים להם) לקראת היום החשוב – החתונה, ירידה במשקל לשם קבלה למקום עבודה המצריך פרזנטטיביות גופנית מהותית ועוד, מהווה רק רק רשימה חלקית של מקרים בהם אנשים , לעיתים בתקופת זמן קצרה, מתנהלים באופן שגוי למען השגת המטרה. או אז צפויות בעיות שונות כמו פגיעה במטבוליזם, הרעה של מצב בריאותי, מצב הרוח ואף דיכאון, עלייה באחוז השומן (למרות שמשקל בגוף יורד...) והרעה של ההופעה האסתטית. חשוב עד מאוד לעשות תיאום ציפיות עם איש מקצוע רציני שיקבע לוחות זמנים ריאליים להשגת מטרת האימון הספציפית. אילולא כן , גם אם תושג המטרה (כמו ירידה במשקל) יהיה קשה ממש לשמור על המצב והאכזבה והתסכול אינם שאלה של "האם? אלא בעיקר, "מתי?"

על מנת להשיג מטרות אימון שכיחות, במרבית המקרים, יש צורך בקביעת תוכנית מסודרת שלעיתים עשויה להימשך שבועות, חודשים ואף, במקרים מסוימים, למעלה מזה. לדוגמה, כשמדובר בהשמנה מורבידית (קיצונית) יש צורך בתוכנית מורכבת ומסודרת ממש וייתכן בכלל שבמקרים מסוימים לא יהיה מנוס מהתערבות ניתוחית (או אז מדובר על באחד מהניתוחים הבריאטריים) לשם זירוז הטיפול באדם הסובל מהשמנה חריפה שכבר מזמן מוגדרת כמחלה.

דוגמאות וההשלכות שונות מביצוע פעולות להשגת מטרות אימון שונות בטווח זמן לא ריאלי

1. הכנה לקראת גיוס ליחידה מובחרת – הכנה לקראת גיוס ביחידה מובחרת בצה"ל מצריך הכנה גופנית מקצועית ונאותה. אילולא כן עלול המתגייס להגיע לשירות הצבאי בצה"ל ללא הכנה גופנית ואף מנטלית נאותות. או אז מדובר על מוכנות לקויה של מערכות שלד-שריר לרבות: עצמות, גידים, רצועות, שרירים, קפסולות, סחוסים ועוד. חשוב לציין בנקודה זו שהסתגלות רקמות פסיביות של מערכות שלד-שריר ארוכה יותר לעומת רקמות אקטיביות כגון: שרירים. אי לכך, אימוץ תוכנית אימון לא מתאימה לקראת גיוס או אף מצב אבסורדי בו המועמד לשירות ביטחון (בעיקר ביחידה קרבית) לא מתאמן כלל, מעלים באופן משמעותי הסיכוי לפציעות ובעיות שונות ובעיקר אלו במערכות שלד-שריר. למשל, במקרה זה, ניתן להביא את הפציעה השכיחה – שברי הליכה שנובעים מסיבות שונות שאחת העיקריות שבהן – חוסר מוכנות גופנית מתאימה. נציין ונאמר בנקודה זו שלא רק שיפור הכושר הגופני הכללי חשוב אלא גם התאמה של המאמצים והעומס המנטלי הכל כך חשוב בעת שירות צבאי בצה"ל. מעניין לדעת שייתכן מצב של מועמד לשירות צבאי ביחידה מובחרת שמסוגל לרוץ 2000 מטר ב- 6:30 דקות (תוצאה מצוינת!) אך לא מתקבל ליחידה מובחרת מכיוון שלמעט כושר אירובי מצוין אינו בעל מוכנות גופנית כוללת מתאימה ובד בבד – גם מנטלית.

2. ירידה במשקל ואחוז השומן לקראת ארוע חשוב (חתונה, טקס מסוים וכדומה) – מדובר, אגב, במטרת האימון השכיחה ביותר אצל בני האדם. אנשים רבים כיום עסוקים בתחום ירידה במשקל, צמצום היקפים ועוד ועוד. לשם כך הם ישלמו ממון רב, ינסו אינספור דיאטות ועוד. והמעניין במיוחד הנו שגם אז לא בטוח כלל שישיגו את מטרתם העיקרית. הסיבות לכך מגוונות יחסית ועשויות להיות: אמוץ דיאטות מסוגים שונים מתוך אמונה שהנה עכשיו יימצא מזור לבעיה, אימוץ תוכנית אימון לא ריאלית כלל ואף בעייתית. או אז, ניתן לראות מצבים בהם כלה לקראת היום החשוב בחייה מבצעת תוכנית אימונים המתאימה למקצוען וזה סך הכל חודש ימים לפני החתונה. במקרים אלה ודומים לו עולה הסיכוי להיארעות פציעת ספורט, בעיות הורמונאליות שונות, הרעה מהותית של ההופעה החיצונית ועוד. נציין מקרה בו דווקא אמה של הכלה ביצעה אימונים מפרכים לקראת החתונה וביום המיוחל והחשוב לא סבלה מכאבים עזים בשוק הקדמי ובד בבד – משבר הליכה מדרגה 1.

3. ירידה במשקל ואחוז השומן באופן כללי – מטרת אימון שכיחה זו חשוב שתבוצע באופן מושכל ממש ותכלול ירידה במשקל ואחוז השומן באופן הדרגתי ומתון. מדובר , במרבית המקרים על ירידה של לא יותר מחצי ק"ג במשקל הגוף מדי שבוע ועם הבאה בחשבון שמפעם לפעם תהיה אף עצירה בתהליך הירידה במשקל ואחוז השומן וזה בסדר. למותר לציין שכל ירידה במשקל מקורה אינו רק בשומן אלא גם במסת הגוף הרזה (מסת השריר). בכל מקרה לא מדובר כאן על אלה הסובלים מהשמנה קיצונית אלא אותם אלה שסובלים מהשמנה של מספר ק"ג או אחוז שומן הגבוה מהממוצע. כי הרי שמדובר בהשמנה מורבידית הנתונים וההמלצות שונים לחלוטין.

4. העלאת מסת השריר (היפרטרופיה) – אחת ממטרות האימון השכיחות בקרב גברים לא מעטים. גם במקרה זה, עלייה מהירה מדי בדרישות הגופניות כרוכה בהעלאת עומס רב על מערכות גוף שונות ואף – פציעה. נציין ונאמר שעל מנת להעלות מסת השריר יש צורך לפצל את תוכנית האימונים לשני חלקים לפחות. מדובר על מצב בו מאמנים חצי מקבוצות השרירים ביום אחד (למשל – אימון קבוצות השרירים – רגלים, גב, פושטי מרפק, ושרירי בטן – אימון A וביום האחר שאר קבוצות השרירים – חזה, כתפיים,צ כופפי מרפק וזוקפי גב- אימון B). מתאמן מתחיל בטרם עובר לתוכנית אימון כזו הכרוכה בביצוע 4 אימוני כוח בשבוע (לעיתים ניתן להסתפק ב- 3 גם) מצריכה תקופת הסתגלות של 3 חודשי אימון לפחות בהם מופעלות כל קבוצות השרירים באותו אימון. קרי, לא נכון וכלל לא מומלץ שמתאמן מתחיל יבצע תוכנית אימון מפוצלת ללא תוכנית ראשונית מכינה. אגב, שמדובר בתוכניות אימון מתקדמות יותר בהן מחלקים את קבוצות השרירים ל- 3, 4 חלקים (ואף יותר) מומלץ שתוכנית אימון מפוצלת של AB תימשך לפחות 10 חודשים ואף שנה. זאת על מנת לאפשר למערכות הגוף השונות את ההסתגלות הראויה. חוסר הדרגתיות באימון הכוח בהחלט מהווה מקור ללא מעט פציעות במערכות שלד-שריר והפסקת האימונים בטרם עת. הבעיה בפציעות שנעשות כרוניות והמתאמן, במקרים רבים, סובל מכאבים במפרק זה או אחר חודשים ארוכים ואף – שנים.

5. תחרויות ריצה, רכיבה על אופניים ועוד – בהחלט כבר לא מדובר בטרנד אלא בתופעה מיוחדת במינה. רבבות מתאמנים בגילאים השונים מאמצים את ענפי הסבולת ומבצעים אימונים בהיקפים ולעיתים בעצימות שמאפיינים אף ספורטאים מקצועיים וספורטאי הישג. לדוגמה, ניתן להבחין במתאמנים 'מן השורה' שמבצעים למעלה מ- 20 שעות פעילות אירובית בשבוע על מנת להתחרות בתחרות 'אי הברזל' או אחרים המעוניינים לרוץ מרתון, לרכב ממטולה לאילת, לשחות מקפריסין לתל אביב, לרוץ בחודש שלם מרתון מדי יום ומה לא. אך הבעיה הנה עם הספורטאים המתחילים חובבים בעיקר שבתקופת זמן לא ריאלית מנסים לרוץ או לרכב על אופניים (או אחר) בהיקפים עצומים שלא מתאימים כלל ליכולתם הגופנית ואף – המנטלית. במקרים אלה סיכויי ההתמדה בפעילות לא גבוהים, הפציעות והבעיות השונות בהחלט בפתח והשגת מטרת אימון זו או אחרת (לרבות השתתפות בתחרות וסיום בהצלחה המקצה, ירידה במשקל או אחר) – מוטלת בספק. נציין ונאמר שלא ממש ניתן להשוות בין רכיבה על אופניים, שחייה או ריצה מבחינת העומס המופעל על מפרקי הגוף השונים, ההתאוששות מהמאמץ, תקופת ההכנה הנדרשת, המיומנות בכל אחד ממקצועות הספורט ועוד. הרי התאוששות מריצה של שעתיים ממש לא זהה מרכיבה על אופניים בזמן זהה (על כך נפרט בהזדמנות אחרת). לכן, בטרם נרשמים למירוץ זה או אחר או נענים לאתגר הכרוך במאמץ פיזי ניכר חשוב להתייעץ עם איש מקצוע שיבנה תוכנית מקצועית ואף תזונתית לשם הכנה מתאימה.

לסיכום, השגת מטרת אימון זו או אחרת מצריכה הקפדה על פרטים לא מעטים, אימוץ תוכנית אימון ותוכנית תזונה מתאימות, הקצאת זמן לביצוע הפעילות הגופנית ואף לאכילה בזמן המתאים וחשוב ביותר ככל הנראה – התמדה. אילולא כן לא ניתן יהיה להשיג שום מטרת אימון באשר היא. חשוב להיות ערים בתהליך השינוי לכאבים ואי נוחות במערכות הגוף השונות, קשיים מסוגים שונים וכדומה ולעדכן את איש המקצוע שמלווה את התהליך במקרה זה.

ד"ר איתי זיו (Ph.D) מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. שימש כסגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב.
הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר. יחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.


 

  • © Minerva Studio - Fotolia.com

סגור