מהי הצלחה מקצועית בתחום "אורח החיים הבריא"?

| שתף |

תחום אורח החיים הבריא תופס תאוצה בעולם המערבי ובתחום עוסקים מאות מדריכים מאמנים ואנשי מקצוע רבים. בכתבה הבאה נסקור "מה היא בכלל הצלחה מבחינתם?"

תאריך: 31/07/16, מאת: ד"ר איתי זיו ודגנית גלסמן

מדריך כושר או מאמן (אגב, ההבדלים בין שני התפקידים הללו – גדול. מאמן הנו איש מקצוע בתחום הספורט התחרותי שרשאי, על פי חוק הספורט, לאמן בוגרים בתחום הספורט הייחודי בו הוכשר כמו למשל, כדורגל, כדורסל, אתלטיקה וכדומה. בספורט העממי לרבות בתחומים כמו חדרי כושר, מחול אירובי ועל האחרים אין בכלל הגדרה למאמן), דיאטן קליני (או אולי נטורופט), רופא ספורט, מטפלים בתחומים שונים (רפואה משלימה ועוד), מהווים רק רשימה חלקית של מקצועות הקשורים לתחום אורח חיים בריא. נציין ונאמר, שישנם עשרות רבות של מקצועות בתחום זה והיד עוד נטויה. הדבר הנו חלק ממגמה בתחום אורח החיים הבריא שרווחת בעולם המערבי וצופים שיחול בה גידול ניכר נוסף.

מרבית העוסקים בתחום, סביר מאוד להניח, מעוניינים להצליח ואז, נשאלת השאלה: "מה היא בכלל הצלחה מבחינתם?".
בנקודה זו ניתן לציין את וינסטון צ'רציל* שהגדיר זאת כך: "הצלחה משמעה ללכת ממפלה למפלה בלי לאבד את ההתלהבות."
על פי עקרונות הפסיכולוגיה החיובית, נוכל לפשט ולומר כי הצלחה הינה הכרה בחוזקות ושאיפה להגשמת האושר הטוב והסיפוק. חשוב לאדם לקבוע מה נכון עבורו, מה מותאם אליו ומה ישרת את האינטרסים שלו. "מה שלא תנהל, ינהל אותך". חוזקו של אדם, וכנגזרת הצלחה – נובעים מידע, יכולת והתנהגות בהתאם. מכאן עולות השאלות כגון:
1. "האם השתכרות גבוהה בעבודה זו או אחרת בתחום אורח החיים הבריא מוגדרת כהצלחה?
2. "האם הצלחה הנה התפתחות ניכרת מבחינה אקדמית?"
3. "האם הצלחה הנה, אולי, להיות מנטור ומוביל דיעה בתחום אורח החיים הבריא?". בנקודה זו נציין שחלק ניכר מהמנטורים הנחשבים, כנראה מצליחים בתחום אורח החיים הבריא בכלל ללא תואר אקדמאי או השכלה רלבנטית בתחום האימון, התזונה וכדומה.
4. "האם הצלחה תיחשב בכך שהצלחנו לייבא מכשיר זה או אחר מחו"ל ולמוכרו בצורה מסחררת ולהרוויח ממון רב?"

וכך, ניתן למעשה, להביא אינסוף דוגמאות. לאור השאלות שעולות וברוח הפסיכולוגיה החיובית, ניתן לומר, כי בפועל, הצלחה לא תמיד נמדדת בכסף ודווקא חלק מאנשי המקצוע שמבחינה אקדמאית ובתחומים אחרים הקשורים לתחום נחשבים מצליחים, במקרים רבים, משתכרים באופן ממוצע או יותר. בנוסף, לשאלה שכיחה חדשות לבקרים אצל המעוניינים לעסוק בתחום אורח החיים הבריא:"האם הכרחי לרכוש השכלה אקדמאית על מנת להצליח בתחום?"
אם נתייחס לאחד המרכיבים מהם נגזרת ההצלחה בידע, הרי שהתשובה היא כי לימודים, העמקה, הרחבת ידע, קריאה, השתלמויות והכשרה בלתי פוסקת, הינם תנאי בסיסי והכרחי להצלחה. מן הידועות הוא שגם ללא למידה פורמאלית ניתן להצליח בתחומים שונים, אולם למידה, העמקה, ומומחיות מאפשרת לא רק חווית הצלחה משמעותית, אלא הצלחה לאורך זמן. זאת מעבר לחשיבה, יזמות, פעולה, חריצות, עקביות, יסודיות, מקצוענות ועוד – תכונות שהן נחלת מעט מאוד אנשים (ביחס למה שמקובל לחשוב). לימודים אקדמאיים בתחום תמיד חשובים ומועילים, בין אם המטרה הנה כלכלית גרידא או , אולי פיתוח קריירה בתחום.

בנקודה זו ניתן לציין מדריכי כושר רבים שהתמקצעו והתעמקו בתחומים מסוימים. על פניו, בחלק מהמקרים בהחלט עשויים להיות מוגדרים כמצליחים בתחום בו הם בחרו. לדוגמה:
1. מדריכי כושר שהתמקצעו באימון חולי סרטן (במהלך או אחרי המחלה).
2. אלה שהתמקצעו בתחום יציבת האדם וניתוח תנועתי ומדריכים ומטפלים באוכלוסיות שונות הסובלות מליקויי יציבה (אך לא רק).
3. אלה שלמדו קורס ספורט תרפיה או לימודים אחרים בתחום הקשור לשיקום וטיפול במערכות שלד-שריר.
4. מדריכי אימון אישי שהתמקצעו בתחום פיתוח הגוף.
5. מדריכי אימון אישי שמאמנים בעיקר את הלוקים במחלות נוירולוגיות שונות כמו: פרקינסון, ALS, דמנציה, טרשת נפוצה ועוד.

אם כך, לימודים אקדמאיים בתחום הנם חשובים אך הם לא התנאי היחיד להצלחה. לראיה, ניתן להבחין בכאלה שלמדו תואר ראשון, שני ואף – שלישי ומתקשים למצוא עבודה קבועה או כזו עם הכנסה מספקת. בנוסף, בחלק מהמקרים, ייתכן שאלה בעלי התארים חסרי תכונות אופי שהן הכרחיות להצלחה (ראה מטה) מה שאולי יש לאותם מדריכים חסרי השכלה אקדמאית.

הקשר בין מקום העבודה הנבחר לסיכויי ההצלחה בתחום
עדיף "להיות זנב לאריות מאשר ראש לשועלים" משפט ידוע ועשוי להתאים לתחומים רבים לרבות – לקריירה. על פניו, ניתן לומר שמומלץ להיות במקום עבודה בתחום אורח החיים הבריא (לרבות חדר כושר או מועדון ספורט זה או אחר) שיש לו ממי ללמוד, את מי , אולי, לחקות וכדומה. אין ספק שלהיות בקרבת מצליחנים במיוחד, או מקצוענים בתחום זה או אחר בהחלט תורם ללמידה, למודעות להצלחה וכדומה. זאת בניגוד למקומות עבודה בהם מגיע מדריך או איש מקצוע אחר שמרגיש שהנו הטוב ביותר במקום מבחינה מקצועית ואולי אחרת, אין ממי ללמוד, אין למה לשאוף וייתכן שרמת ההשתכרות באותו מקום עבודה – מוגבלת. נקודה למחשבה.

נציין ונאמר שהצלחה בתחום אורח חיים בריא קשורה למשתנים שעליהם, ככל הנראה, יש להקפיד: מקצועיות, ותק אימוני רב דיו (שאיש המקצוע בעצמו מתאמן מזה תקופה ארוכה), ותק רב דיו כמדריך/מאמן, אינטליגנציה רגשית ברמה גבוהה (חשוב ביותר), הופעה פרזנטטיבית, חריצות והתמדה ומוסר עבודה גבוה וכן גם התנהלות כספית וניהולית טובה.

 

 

• וינסטון צ'רציל – היה מדינאי בריטי. כיהן כראש ממשלת בריטניה בשנים 1940–1945 ובשנים 1951–1955.


דגנית גלסמן – פסיכולוגית חינוכית מומחית ופסיכולוגית ספורט
ד"ר איתי זיו (Ph.D) עוסק מזה שנים בתחום הפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר.
מנהל מקצוע של קורסי הכשרה למדריכים במכללה האקדמית בוינגייט
הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", ויחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.

מקורות:
https://he.wikiquote.org/wiki/%D7%94%D7%A6%D7%9C%D7%97%D7%94

 

  • © berc - Fotolia.com

סגור