פערים במידת האימוץ של אורח חיים בריא בין בני זוג

| שתף |

פערים ברמת הכושר הגופני ואורח החיים בין בני זוג יכולה להביא לריחוק ובמקרים קיצוניים אף לגירושים. הכל בכתבה הבאה

תאריך: 13/07/14, מאת: ד"ר איתי זיו

פעילות גופנית בהיקף ועצימות מתאימים, תפריט מאוזן קלורית בהתאם למטרת האדם, שינה בהיקף ועיתוי נכונים, הימנעות מלחץ נפשי, צריכת אלכוהול, עישון ועוד, מהווים את עיקרי המרכיבים של אורח החיים הבריא. חשוב להאיר הנקודה שרק מעטים מצליחים לשמור על הכללים כולם ובהחלט יש צורך בכוח רצון מרשים לשם כך. עם זאת, כשמדובר בבני זוג, עם הזמן נוצרים, במרבית המקרים, פערים לא קטנים במידת השמירה על הכללים הנ"ל ולכך השלכות ממשיות. חשוב לזכור שזוג ממוצע בישראל מפתח קריירה, מגדל ילדים, מטפל, לא אחת, בהורים, ועסוק דברים נוספים הקשורים בהתנהלות של החיים ולכן, להקצות שעות מסוימות לאימונים במהלך השבוע ובכלל להקפיד על מה שצוין לעיל– לא תמיד משימה פשוטה וקשורה רבות בסדרי עדיפויות של בני הזוג.

בעת שנוצרים פערים בין בני הזוג במידת העיסוק באורח חיים בריא עלולות להיות לכך פערים לא מעטים. ניתן להביא, למשל, את רונן וציפי. רונן הנו בן 47 וב- 7 שנים האחרונות עשה מהפך בחייו: מגבר ששקל למעלה מ- 90 ק"ג ועם למעלה מ- 30% שומן ומסת שריר וטונוס שריר ירודים במיוחד,הוא הפך לגבר שרירי, בכושר גופני מעולה, 12% שומן ומסת שריר מרשימה ונראה צעיר בשנים רבות (גיל פיזיולוגי נמוך משמעותית לעומת הגיל הכרונולוגי). אישתו ציפי, הייתה עסוקה בגידול ילדיהם ופיתוח הקריירה. הזמן עשה את שלו, וציפי, עם העלייה בגיל, עלתה גם במשקל ובאחוז השומן באופן משמעותי. ציפי שוקלת למעלה מ- 80 ק"ג ובגופה כ- 45% שומן ובסך הכל ההופעה האסתטית שלה –גרועה מאוד וכמובן היא נראית למעלה מגילה הכרונולוגי. בשנים האחרונות, עקב העיסוק המוגבר של רונן בפעילות גופנית השפה בה הוא משתמש השתנתה, חוג החברים הנו קבוצות רוכבי אופניים, מתאמנים בחדר הכושר, וכמובן הקשרים החברתיים עם בני המין השני (!) לא אחרו לבוא...ציפי, לעומת זאת, המשיכה לקבוע עם חברות על בסיס קבוע בקפה השכונתי, הייתה אמא למופת ונהנתה בסך הכל משגרת חייה. מערכת היחסים בין השניים הדרדרה עד שהגיעו לגירושים.
אם כך, אילו הם ההשלכות וההבדלים של בני זוג שאחד מהם, במידה זו או אחרת, עוסק באורח חיים בריא והשני – לא?

1. משקל הגוף ואחוז השומן התת- עורי– משקל הגוף ואחוז השומן התת עורי ומסת הגוף הרזה משתנים על בסיס קבוע ולמרבה הצער , במרבית המקרים – התוצאות פחות טובות. עם העלייה בגיל חלה ירידה במסת הגוף הרזה, מאבדים סיבי שריר לבנים, טונוס השריר פוחת, אנשים מבוגרים כבר לא מתאמנים כמו בעבר וחלק מהם בכלל לא (או מתאמנים באופן שאינו אפקטיבי) ועוד. אי לכך, גדלים הפערים בין בני הזוג ואירוני ועצוב גם יחד להבחין במצבים בהם , למשל, האישה עולה במשקל ובאחוז השומן ובאותו קצב כמעט... בן הזוג יורד במשקל ובאחוז השומן ומעלה את מסת השריר...

2. אופי הקניות במרכול ואכילה בחוץ – נושא המזון הנו מורכב מאוד מסיבות שונות. כשנוצרים פערים באורח החיים בין בני זוג גם אופי הקניות יהיה שונה לחלוטין. בן הזוג ששומר ומקפיד על משקל והרכב גופו יקנה מוצרים בריאותיים דלי קלוריות ושומן ואילו בן הזוג שאינו מודע לכך אינו מוטרד ממשקלו ואף אולי מהנראות הכוללת – בדיוק להיפך: יקנה מוצרים טעימים, עתירי קלוריות, שמנים ועוד. אכילה בחוץ יכולה בהחלט להוות מוקד לריבים ולבעיות שונות בשל ההבדלים בגישות.

3. חינוך הילדים – כשאחד מבני הזוג מודע לאורח חיים בריא, מתאמן על בסיס קבוע ושומר באדיקות על משקל תקין ואחוזי שומן בטווח הממוצע ומטה, הוא ישאף להנחיל אורח חיים זה גם לילדיו. במידה ובן/בת הזוג לא זהים בתפיסת עולמם הדבר עשוי להיות בעייתי ולגרום לאי הבנות ובלבול מצד הילדים...

4. מידת הויטליות והשפעתה – קשורה גם לגנטיקה, אך לא רק. למידת העיסוק בפעילות גופנית השפעה לא מעטה. אימוני כוח, בעיקר תרגילי רגליים מורכבים בעומס גבוה דיו, תורמים להפרשה של ההורמון הגברי טסטוסטרון והוא הרי קשור גם לעלייה בויטליות, בין השאר (משפיע על מסת השריר, כוח השריר, על הליבידו ועוד). אי לכך, גם בהקשר זה, סביר מאוד, שיהיו פערים בין בני זוג בכל הנוגע לויטליות.

5. משיכה מינית ויחסי מין בכלל – במקרה זה מדובר על מצבים בהם אחד מבני הזוג מקפיד ושומר על משקלו במשך מספר שנים (או אף כל החיים) ובן זוגו – ממש לא. או אז נוצרים פערים אפשריים כמו: במידת המשיכה המינית שעלולה להיות חד צדדית. וכתוצאה – ירידה בתדירות של קיום יחסי המין– מה שכמובן משפיע לשלילה על הקשר הזוגי. גם הצד היישומי של יחסי המין עלולים להוות בעיה: כשאחד מבני הזוג סובל מעודף משקל ממשי גם איכות חיי המין, במרבית המקרים, פוחתת. יש צורך 'להסתפק' בתנוחות מאוד ספציפיות והמצב יוצר רגשות וכעס.

6. תחביבים ועיסוק בשעות הפנאי – גם בתחום זה נוצרים פערים בין בני זוג שאחד מהם מאמץ מסגרת קפדנית של אורח חיים בריא ואילו השני – לא. סביר להניח שבן הזוג שעוסק בפעילות גופנית יאמץ תחביבים מסוימים הקשורים לתחום זה. או אז ייתכן שחלק ניכר מהתחביבים בכלל לא יתבצעו על ידי שני בני הזוג יחד. לדוגמה: נסיעה למחנות אימונים, הרצאות מקצועיות שונות, חוגי חברים מסוימים המתעניינים בנושא הספורט ואורח חיים בריא ועוד. מכאן הדרך לריחוק בין בני הזוג גדלה עוד יותר.

לסיכום, פערים בין בני זוג בתחום אימוץ אורח חיים בריא עלולים בהחלט להיות קשורים להיארעות בעיות מסוגים שונים. או אז עלולה להיות לכך השלכה על איכות הקשר הזוגי ועוד. מכאן, די ברור שהדרך לגירושים – לא ארוכה כל כך, למרבה הצער.


ד"ר איתי זיו (Ph.D) מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. סגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב.
הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר. יחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.
      

  • © Jacek Chabraszewski - Fotolia.com

סגור