שיעורי פילאטיס ושיפור יכולות גופניות בגיל המבוגר

| שתף |

עד כמה אפקטיבית השתתפות בשיעורי פילאטיס? וכיצד ניתן להגביר את ההשפעה החיובית שלה בקרב הגיל השלישי

תאריך: 11/05/14, מאת: ד"ר איתי זיו

שיפור הגמישות, חיזוק שרירים ורקמות פסיביות (כגון: גידים, רצועות, סחוסים וכדומה), שיפור בקואורדינציה, ביציבה, נשימה ועוד מהווה חלק ניכר מהיתרונות מביצוע שיעור פילאטיס בגיל מבוגר. מסתבר שלהשתתפות קבועה בשיעורי פילאטיס יתרונות וניתן כמובן להמליץ על כך. עם זאת חשוב לעשות תיאום ציפיות עם המתאמן בטרם מתחילים להתאמן באופן סדיר או גם אם מתאמנים על בסיס קבוע מכיוון שחלק ממטרות אימון מסוימות יהיה קשה ופחות אפקטיבי להשיג באמצעות אימוני פילאטיס לרבות:

1. היפרטרופיה – אימון פילאטיס אינו יעיל דיו להעלאת מסת השריר בשל אופיו הייחודי. או אז ניתן להמליץ על אימונים אחרים המתאימים יותר כמו: אימון משקולות, קרוספיט, תרגילים שונים המתבצעים עם משקל גוף ועוד.

2. שיפור יכולת ספורטיבית ספציפית – שיפור כוח מתפרץ, ניתור, שינויי כיוון, שיפור תחילת תנועה מהירה וכדומה יש צורך באימונים מתאימים תוך הפעלת השריר באופן הדומה ככל הניתן למצב בשטח (לפי עיקרון הייחודיות). גם במקרה זה יש צורך בתרגילים ועומסים מתאימים.

3. הגברה מהותית של ה- BMR – העלאת חילוף חומרים בסיסי מצריך ביצוע של אימוני כוח שמעלים מסת הגוף הרזה. זאת ניתן להשיג גם באימוני פילאטיס אך בצורה פחותה לעומת אימוני התנגדות אחרים בהם פרוטוקול האימון המבוצע מתאים הרבה יותר. או אז משום דגש על מספר סטים ספציפי, מספר חזרות מתאים, זמני מנוחה בין הסטים ובאימון בכלל, ביצוע כיווצים דינמיים של כל התרגילים באימון (כיוון סטטי-איזומטרי אינו אפקטיבי דיו להעלאת מסת השריר) ועוד.

נציין ונאמר שבמקרים רבים מבחינים באימוני פילאטיס הדרכה, הקפדה וירידה לפרטים הקטנים. מדובר על אימונים, בחלק מהמקרים, בקבוצות קטנות (לרבות בפילאטיס מכשירים) שלמדריך יש שליטה על המתאמנים ואופן ביצוע התרגילים השונים בשיעור. כך ניתן להגיע לאיכות גבוהה של ביצוע התרגילים ובד בבד – השגת מטרות אימון אלו ואחרות. אצל סוגי אוכלוסיות מסוימים הדבר חשוב עד מאוד מכיוון שאצל חלק מהמתאמנים ניתן להבחין בבזבוז זמן של ממש באימון. הדבר מתבטא באופן ביצוע לא אפקטיבי של תרגילים, זמני מנוחה ארוכים מדי בין סטים, אי הקפדה על תוכנית אימונים מסודרת, עצימות אימון ירודה במיוחד ועוד. או אז גם אימון יומיומי לא תמיד יתרום להשגת מטרת אימון זו או אחרת. לכן, בטרם מתלהבים מאותו מבוגר בן 60 שמתאמן מדי יום בחדר הכושר או משתתף במגוון חוגים בקנטרי השכונתי, חשוב לא פחות לבדוק מה בדיוק נעשה. האם אותו מבוגר עובד עם פרוטוקול אימון מסודר, האם ישנה תשומת לב לתוכנית אימונים המתאימה לגיל ולמטרות האימון ועוד. בנקודה זו נציין שעם העלייה בגיל חלה ירידה ביכולות הגופניות ובמיוחד מהעשור הרביעי של החיים וצפונה. לכן יש צורך להעלות עומסים באימון על בסיס קבוע (לאו דווקא משקלים אלא ניתן גם בפרמטרים אחרים, כמו מספר חזרות רב יותר, העלאת מספר התרגילים המבוצע, שימוש בטכניקות אימון וכדומה) כדי להביא לשיפור ביכולת הגופנית וכמובן להשיג את מטרת האימון המבוקשת.

כשמדובר בגיל מבוגר מסתבר שהשתתפות בשיעורי פילאטיס מתאימה לשיפור יכולות גופניות. נציין מחקר שנערך באוניברסיטת טסמניה באוסטרליה (School of Human Life Sciences, University of Tasmania, Launceston, Tasmania, Australia.) שמצא שישנה השפעה חיובית של ביצוע שיעורי פילאטיס בקרב מבוגרים. העלייה בגיל מביאה ירידה טבעית באיזון, שיווי המשקל וכוח. שיעורי פילאטיס יכולים להוריד את סיכויי הנפילה בקרב מבוגרים ולשפר יציבה, איזון דינאמי ושיפור תפקודי. מעניין לציין שעל פי המחקר השיפור ניכר בעיקר אצל אלה שהתמידו בשיעורי הפילאטיס למעלה משנה.
לסיכום, אימון פילאטיס מתאים לשיפור יכולות גופניות בכל גיל ואצל מבוגרים – כמובן. לרמה המקצועית של המדריך, סוג התרגילים המבוצע והיחס – קשר ישיר להשגת תוצאות של המתאמן הבודד. בנוסף חשובה תקופת האימון ומשוב מהאימון שמתקבל לאחר תקופה של מספר חודשים וייתכן שמעבר לכך (לפחות על פי המחקר).


ד"ר איתי זיו (Ph.D) מומחה לפעילות גופנית, ספורט וחדרי כושר. סגן מנהל קמפוס "שיאים" באוניברסיטת תל אביב.
הוציא לאור את האנציקלופדיה "עוצמות חדשות, כושר במעגל החיים", שהינו מדריך המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית והעוסק בתחום הפעילות הגופנית וחדרי הכושר. יחד עם ד"ר דרור שגיא, הוציא לאור את הספר "במשקל הנכון, פעילות גופנית ותזונה מאוזנת השילוב המנצח", ספר העוסק בתחום אורח חיים והשמנה.
 

 


מקורות:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=23921206

 


 

  • © Robert Kneschke - Fotolia.com

סגור