בעיות בהליכה ספורטיבית אצל בני הגיל השלישי

| שתף |

השינויים הניווניים במערכת שיווי המשקל, הראייה, מערכת העצבים ובמיוחד במערכת התנועה גדלים עם הגיל. מודעות לשינויים הללו, הכרת הבעיות הנוצרות בעטיים ושיפור בקרת היציבות בעזרת פעילות גופנית ובעיקר הליכה ספורטיבית יפחיתו משמעותית את הסיכון לאובדן שיווי משקל ולנפילות חוזרות אצל האדם הקשיש.

תאריך: 01/06/09, מאת: ד"ר עצמון צור, גליון מס. 141

ההליכה נחשבת לפעילות הגופנית הטובה ביותר עבור האדם, כאשר היא מבוצעת במינון מתאים, תוך שימוש בנעליים איכותיות ובמסלולים ראויים. עם זאת, ככל שעולה הגיל עשויות להתרבות הבעיות שמופיעות בעת ההליכה ושעלולות להגדיל את הסיכון לאובדן שיווי משקל ולנפילות חוזרות. על ההולך הקשיש (המוגדר כמי שגילו עולה על 65 שנים, אם כי קביעה זו אינה חד-משמעית) מוטלת החובה להכיר את הבעיות אחת לאחת.
הליקויים במערכות גוף שונות שעשויים להשפיע על ההליכה הם אלה שנוצרים במערכת שיווי המשקל, ביכולת הראייה, במערכת העצבים המרכזית וההיקפית, במערכות הלב וכלי הדם ובעיקר באיברי התנועה. כתוצאה מכך:
• מהירות התנועה, שעומדת על 1.5 מטרים בשנייה בממוצע אצל אדם צעיר, פוחתת ל-0.41 מ' בשנייה אצל הקשיש.
• משך שלב הדריכה, שבו כף הרגל נמצאת במגע מלא עם הקרקע, הולך וגדל על חשבון שלב התנועה שבמהלכו כף הרגל נמצאת באוויר.
• קצב הצעדים פוחת.
כמו כן, הופך האדם המבוגר נעשה פחות יציב בגלל:
מסת השרירים ההולכת וקטנה בעיקר בגלל תזונה לקויה; ב. ירידה באיכות התחושה על כל מרכיביה וביכולות הקוגניטיביות; ג. שימוש מרובה בתרופות ועוד.

השינויים במערכת התנועה
בגיל המבוגר נוצרים שינויים עקב ניוון במפרקי הגפיים התחתונות כמו גם במערכת שרירי השלד ובעמוד השדרה. השינויים העיקריים שעלולים לגרום לכאבים בזמן ההליכה הספורטיבית ולפגום בה כתוצאה מכך, הם אלה:

* נזק במפרק הירך. נזק זה גורם לאי-שוויון באורך הגפיים התחתונות כתוצאה משינויים מבניים שנוצרו במשך השנים בגין מחלה במפרקים ההיקפיים (Osteoarthritis) או בעקבות ניתוחים באותו מפרק. בעטיו של ניתוח בירך, למשל, עלול להיחלש שריר ה-Gluteus Medius שממוקם בצידו החיצון של הירך ומפנה את הרגל כלפי חוץ, וזאת עקב קיצור או פגיעה בעצב שמפעיל אותו.

* נוקשות במפרקי הירכיים במצב של פשיטה, או להבדיל, בכפיפה. אותה נוקשות נוצרת כתוצאה מחוסר הפעלה של אותו מפרק בטווחי תנועה רחבים ונובעת לרוב הן מהעדר מודעות לפעילות גופנית ולשמירה על גמישות בעיקר בגיל השלישי והן בעטיה של ישיבה ממושכת שגורמת להתקצרות השרירים כופפי הירכיים, מה גם שהטונוס שלהם גבוה בהשוואה לפושטי הירכיים.
אי לכך, בבדיקה של מפרק הירך אצל הקשיש ייגרם לא פעם כאב בסמוך למפשעה, שעשוי להקרין אל הברך או כאב בטרוכנטר הגדול1 (הגבששת הגדולה) שבצוואר הירך, שיופיע בעת נשיאת משקל הגוף. אפשר גם להתרשם מהגבלה בטווחי התנועה במצב של כפיפה בירכיים ומחולשה בשריר ה-Gluteus Medius.

* פגיעה במפרקי הברכיים. שינויים עקב ניוון והזדקנות עשויים לפגוע גם במפרקי הברכיים ובעיקר במשטחי המפרקים שבין עצם הירך לעצם הפיקה (הפמורו-פטלרי) ובין עצם הירך לעצם השוקה (הפמורו-טיביאלי).

* דלדול רקמת העצם (Osteoporosis).
עובדה זו עלולה לגרום לדחיסת גופי חוליות עמוד השדרה, לגבנון (קיפוזיס) וכתוצאה מכך להעמקת קשת המותניים (היפרלורדוזיס לומברית), להצטמקות הדיסקים שבין החוליות, לשחיקת המחברים שבין החוליות (Facets), להיצרות תעלת השדרה בגובה המותניים, לחולשת שרירי עמוד השדרה והבטן ולעקמת (סקוליוזיס). תופעות חולניות אלו לא ישפיעו במישרין על איברי התנועה של הקשיש, אבל יש בהן כדי לגרום לאי-נוחות ואף לכאבים, להפרעות ביציבה ולסבל לא מבוטל בשעת ההליכה.

* נזק בכפות הרגליים. הנזק שנוצר במשך השנים בכפות הרגליים משפיע רבות על יכולתו של הקשיש להתהלך. דפורמציות בקדמת כפות הרגליים פוגעות בדרך כלל ב-60% מן המבוגרים. היווצרות יבלות, שפשופים בעור וירידה בתחושה יגרמו במישרין לבעיות בהליכה. יש אפוא חשיבות רבה, בפרט לאדם המבוגר, להגן על העור באמצעות שמירה על היגיינת כפות הרגליים, התאמת מדרסים בתבנית נכונה והקפדה על שימוש בנעליים איכותיות.

* הזדקנות מערכת העצבים. יש להביא בחשבון שעם הגיל הולכת ומזדקנת גם מערכת העצבים - המרכזית וההיקפית, כתוצאה מאובדן של סיבי עצב. התחושה השטחית ותחושת המנח נפגמות כמו גם בקרת התנועה, וכתוצאה מכך הצעדים נעשים קצרים יותר בעליל. תהליך זה עשוי לגרום לאיטיות פסיכו-מוטורית שבאה לידי ביטוי בירידה ביכולות הקוגניטיביות ובמהירות התגובה לגירויים השונים שמופעלים על הקשיש.
על השינויים עקב הזדקנות של מערכת התנועה ישפיעו גם:
* דלדול משמעותי במסת השרירים.
* ירידה באספקת הדם אליהם.
* צמצום טווחי התנועה במפרקים השונים ובעיקר אלו שבגפיים התחתונות שאמורים לשאת את משקל הגוף בשעת ההליכה.

מנגנוני שיווי המשקל והשינויים עקב הגיל
שמירה על שיווי המשקל דורשת שילוב של מידע הנקלט במערכת הווסטיבולרית שמקורה באוזן הפנימית, במערכת הראייה ובמנגנוני התחושה השטחית ותחושת המנח. המידע שנקלט על-ידן מועבר לגזע המוח, שם הוא עובר אינטגרציה המאפשרת לארגן את התגובות המוטוריות. הללו מתורגמות לתנועות המתקנות של העיניים (ההחזר הווסטיבולו-אוקולרי) ושל הגוף (ההחזר הווסטיבולו-ספינלי) שאחראיות ליציבה. אצל הקשישים עלולות לצוץ בעיות בשמירה על שיווי משקל בעת ההליכה, וזאת בעטיים של כמה גורמים:
* ירידה ביכולת התגובה של איבר שיווי המשקל (המצוי כאמור באוזן הפנימית)
* שינויים עקב ניוון במערכת הראייה (ברשתית העיניים, ביכולת המיקוד שלהן או בגין קטרקט)
* פגיעה בתחושת המנח
* עלייה בזמן התגובה הנדרש לשם ייצוב הגו
* דלדול בשרירי השלד ושחיקה במפרקים היקפיים נושאי משקל
* בעיות בזרימת הדם שבאות לידי ביטוי בתנוחת זקיפה
* שימוש בתרופות שונות להורדת לחץ דם, להרגעה, כנגד תגובות אלרגיות, עקב דיכאון ועוד. תרופות כאלה ואחרות עשויות להשפיע לרעה על שיווי המשקל ועל היכולת לתקן את היציבה בשעת ההליכה.
פעילות גופנית בכלל והליכה ספורטיבית בפרט מפחיתות את התלות של הקשיש במערכת הראייה, בכך שהן פועלות לשפר את בקרת היציבות שלו ומצמצמות בכך את הסכנה לנפילות שהיא כה משמעותית בענף ההליכה הספורטיבית אצל בני הגיל השלישי.


1 גבששת גרמית הנמצאת בתחתית צוואר הירך ואליה מתחברים השרירים מרחיקי הירך (Abductors) והשרירים המסובבים אותו כלפי חוץ (External rotators).

 

מקורות מומלצים
1. Commadre, F., Delarbre-Billard, M., Actis, P., (2006). Activite’ physique et reeducation des troubles de la marche. In: Vers une medicine de l’homme en movement. Frison-Roche, Paris.
2. Gauchard, G.C., Tessier, A., Jeandel, C. et al. (2003). Improved muscle strength and power in elderly exercising regularly. Int. J. Sports Med., 24(1): 71-74
3. Perrin, P. (2006). Influence de l’activite’ physique sur la function d’equilibration lors du vieillissement. In: Vers une medicine de l’homme en movement. Frison-Roche, Paris.
4. Ramsbottom, R, Ambler, A, Potter, J. et al. (2004). The effect of 6 months training on leg power, balance, and functional mobility of independently living adults over 70 years old. J. Aging Phys. Act., 12(4): 497-510.

 

  ד"ר עצמון צור - מנהל מחלקת השיקום ורופא ספורט, ביה"ח לגליל המערבי, נהריה

 

 

 

סגור