סקס וספורט

האם מומלץ לאתלטים להימנע מסקס לפני אירועים גדולים?

תאריך: 23/07/15, מאת: אנדיור

אתלטים מזה זמן רב, מנציחים את התיאוריה כי קיום יחסי מין לפני תחרות גורם לאובדן אנרגיה. מוחמד עלי, למשל, דווח כי לא היה מקיים יחסי מין כשישה שבועות לפני קרב.
מדענים טוענים שאין ראיות פיזיולוגיות המעידות על כך שקיום יחסי מין לפני תחרות הוא רע. למעשה, מחקרים מראים כי יחסי מין לפני ספורט עשויים לסייע לספורטאים, למשל על ידי העלאת רמות הטסטוסטרון שלהם.
לא ברור, עם זאת, מהי ההשפעה הפסיכולוגית שעשויה להיות לקיום יחסי המין על הביצועים של אתלט. ישנם מדענים טוענים כי התנזרות יכולה לעזור לספורטאים להתרכז טוב יותר.

"יחסי מין לפני תחרות עלולים להשפיע על הספורטאי בשתי דרכים אפשריות" טוען שרייר (Shrier) מומחה לרפואת ספורט באוניברסיטת McGill במונטריאול, קנדה.
"ראשית, הטענה כי זה יכול לגרום לעייפות וחולשה למחרת, זו כבר השערה שהופרכה".
"הדרך השנייה היא שיכולה להיות לזה השפעה על מצבו הנפשי של המוח. השערה זו עדיין לא נבדקה", כך טוען המומחה.

ספורט כח

בשנת 2000 שרייר פרסם בעיתון לרפואת ספורט קלינית, מאמר מערכת שכותרתו "האם סקס בלילה שלפני תחרות עלול לפגוע בביצועים?" הוא כתב שהמיתוס הרווח מזה שנים רבות, כי ספורטאים צריכים לתרגל איפוק והתנזרות לפני תחרויות חשובות, יכול לנבוע מהתיאוריה שמוכיחה כי תסכול מיני מוביל לתוקפנות מוגברת." מסורת ההתנזרות חזקה במיוחד בספורט עוצמתי, כמו אגרוף כדורגל, בהם תוקפנות נחשבת תכונה חשובה ובעלת ערך רב.

ישנם אנשים שמאמינים שיחסי המין שואבים את הטסטוסטרון, ההורמון האחראי על המיניות וכן על התוקפנות, מן הגוף. "זוהי חשיבה מוטעית לחלוטין", טוען פרופסור לאנדוקרינולוגיה מאוניברסיטת אקילה באיטליה. התמקדותו של הפרופסור היא בתחום מחקר של הפרשות הגוף, חקר השפעת המין על ביצועים אתלטיים. הוא מצא כי למעשה מין מגרה את ייצור הטסטוסטרון, ובכך מביא לחיזוק התוקפנות.

"אחרי שלושה חודשים בלי סקס, דבר לא כל כך נדיר עבור אתלטים רבים, נוחת הטסטוסטרון באופן דרמטי לרמות אשר קרובות לרמות של ילדים", טוען הפרופסור. "האם רמה זו עשויה להיות שימושית עבור מתאגרף?"
מדענים דוחים את הטענה שלקיום יחסי מין בלילה שלפני תחרות, יש השפעה מעייפת ו/או מחלישה את שרירי הספורטאי.

יחסי מין, אחרי הכל, זו אינה פעילות כה תובענית. יחסי מין בין בני זוג נשואים, באופן כללי מוציאים רק בין 25 ל -50 קלוריות, בערך אותה אנרגיה שמוציאים כשעולים שני גרמי מדרגות. מה גם שפעילות מינית יכולה ממש לעזור לשרירים שהופעלו בתחרות, לכאבי שרירים ולפציעות ספורט אצל נשים, על פי פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת ראטגרס בניוארק, ניו ג'רזי. מחקריו גילו כי גירוי מיני אצל נשים מייצר השפעה עוצמתית אשר חוסמת כאב. ההשפעה, לדבריו, יכולה להימשך עד יום אחד במקרה של כאב כרוני כמו כאבי שרירים.
"לפחות אחד המנגנונים שבאמצעותו מין חוסם כאב, הוא על ידי חסימת השיחרור שנקרא על ידי neuropeptide, חומר P, אשר באמצעותו מועבר הכאב", הוא טוען. הפרופסור אף מצא, שלגירוי ואגינאלי יש השפעה עצומה על שרירי רגליים תפוסים, אצל חלק מהנשים זה מתעצם בעקבות הגירוי ואצל אחרות זה דועך.

חרדה ותוקפנות

ההשפעה הפסיכולוגית של קיום יחסי מין על הביצועים ידועה פחות. מומחים טוענים שמאמנים מחזיקים בגישה זו של ההתנזרות, אך ורק בשל העובדה שהם רוצים שהספורטאים ישנו מספיק שעות בלילה שקודם לתחרות.
פסיכולוגים הוכיחו שיש רמה אופטימלית של ערנות וחרדה הדרושים כדי להפיק את הביצועים המיירביים האפשריים. כאשר החרדה או התוקפנות מתעצמות, זהו דבר אשר עלול לגרום לרמת ביצועים ירודה.
"כאשר ספורטאי חרד וחסר מנוחה בלילה לפני אירוע, יחסי מין עשויים להיות הסחת דעת מרגיעה," טוען שרייר.

"אם הספורטאי רגוע או, כמו ספורטאים רבים, בעל עניין מועט ביחסי מין בלילה שלפני תחרות גדולה, אז שנת לילה טובה היא כל מה שהוא צריך".
התוצאות תהינה תלויות בהעדפות הפרט ובשיגרת יומו, טוען שרייר ומוסיף כי העקביות היא המפתח.
"באופן כללי, ספורטאי לא צריך לנסות לפני תחרות חשובה, דבר שטרם התנסה בו בתחרויות או אימונים פחות חשובים", הוא אמר.

זא'ניני, החוקר האיטלקי, אומר שההשפעותיו של סקס שונות בקרב ספורטאים.
"אנשים שצריכים להגיע לרמות ריכוז גבוהות. עבורם יחסי מין עשויים להיות רעיון לא מוצלח" הוא אמר.
"עבור ספורטאים אחרים קצת תוקפנות נוספת יכולה לעשות את ההבדל שבין לנצח ולהפסיד, ז'אניני אמר. "במקרה זה הייתי מציע מגע מיני מלא ומספק בערב לפני המשחק."

 

 המאמר תורגם מאתר ה- National Geographic News.

באדיבות אנדיור
 

  • sakkmesterke - Fotolia

סגור