שתן דמי בקרב רצים למרחקים תחרותיים

| שתף |

שתן דמי המופיע בעת ריצת מרחקים או מיד אחריה בקרב רצים תחרותיים הנחשבים כבריאים, מעורר חשש וחרדה בקרב הרצים ומלוויהם. אחת הסיבות להופעת שתן דמי ברצים היא Runner’s Hematuria (בעברית, שתן דמי בקרב רצי מרחקים).

תאריך: 06/09/11, מאת: דר. רפי וישניצר, גליון מס. 121

נביא להלן תיאורי מחלה של ארבעה רצי מרחקים מצטיינים שלקו בתופעה:

מקרה ראשון:

א', יליד אתיופיה 1978, סטודנט, רץ מרחקים: 800 מ' - 1:59:60 ד', מרתון - 2:39:20 שע'.
ב- 14.8.1999 אחה"צ יצא א. בחברת חמישה רצים נוספים לריצת 40 ק"מ במסגרת הכנה למרתון. ליוויתי את חבורת הרצים במכונית. היה חם מאד, אדי חום עלו מהקרקע, הרצים רצו מזרחה והרוח הקלה שנשבה בגב הרצים לא קיררה כלל. אחר כ- 20 ק"מ עצרו לפתע הרצים ועמדו בשורה איש ליד רעהו והשתינו. ואז קרא ד. בקול, "רפי א' משתין דם" ומיד שאר הרצים הפנו מבטם אף הם לעברו והודיעו אף הם: "א' משתין דם". א' לא התלונן על כאבים או מיחושים כלשהם. כשרואים אדם משתין דם יש סיבה לחשש ודאגה, ואמנם חבריו של א' לריצה דאגו, ...גם אני. כיוון שכבר הכרתי תופעה זו מרצים אחרים בעבר, הצעתי לא. לשתות הרבה בטרם חידוש הריצה ובמהלכה, לסיים את הריצה, ולאחריה לקפוץ לביה"ח לברור ראשוני. אני חשבתי על: Runner’ s Hematuria (שתן דמי ברצים).
א' סיים את הריצה וכשהגענו לביה"ח השתן האדום הפך ורוד, כמות הדם בשתן פחתה. בבדיקה מיקרוסקופית של משקע השתן נראו כדוריות אדומות שלמות רבות. לא נראו דברים אחרים ראויים לציון. צילום בטן ריק היה ללא ממצאים פתולוגים. כעבור יומיים עבר א. בדיקת על קול למובילי השתן וכיס השתן, וצילומי רנטגן של דרכי השתן עם חומר ניגודי
(IVP ) שהיו בגדר הרגיל. בבדיקת משקע שתן לא נראו כדוריות אדומות. האבחנה הסבירה היתה Runner’s Hematuria . א' הונחה לשתות הרבה לפני ריצות ובמהלכן בימים חמים, הומלצה פעולת מעיים טרם ריצות. א' סיים את מרתון ברלין חודש מאוחר יותר בזמן 2:30:36 שע'.
חלפו 4 שנים, התופעה לא נשנתה, הזיכרון כהה, ההמלצות לשתות הרבה לפני אימונים ובעת אימונים בימים חמים נשכחו, ואז בסוף יולי 2003 יצא א' לריצת 40 ק"מ בחברת ארבעה רצים נוספים. ליוויתי אותם במכונית, החבורה רצה מזרחה מאזור רמלה לכיוון מודיעין, היה חם מאד, הדרך עלתה מעלה לכיוון מודיעין. אחר כ-20 ק"מ עצרה החבורה לחניית השתנה, ואז אמר א': "רפי אני שוב משתין דם" הפעם כבר דאגנו פחות. א' שתה, סיים אימון, השתן נבדק מאוחר יותר במיקרוסקופ ונראו כדוריות דם רבות מאד. הכדוריות היה שלמות. בדיקות על קול למובילי השתן וצילומי מערכת השתן תוך הזרקת חומר ניגודי היו בגדר הרגיל. מאז חלפה שנה וחצי, א' רץ שלושה מרתונים, האחד ב- 2:30 ש, השני ב- 2:33 ש. והשלישי ב- 2:33 שע'.

מקרה שני:

7.1977 ד' בן 30 יליד תימן, מרתון 2:30, נבדק עקב שתן דמי וכאבים מעל כיס השתן שהופיעו אחר ריצה מהירה ל- 20 ק"מ ביום חם מאד ביולי. הוא סבל מתופעות דומות בעבר אחר מרתונים קשים, או ריצות ממושכות מהירות בקיץ, שתן דמי לווה לעיתים בהשתנת קרישי דם וכאבים עמומים מעל אזור כיס השתן, ההשתנה הדמית הלכה ופחתה במהלך היום שלאחר הופעתה ונעלמה אחר יום אחד. ד' לא נהג לשתות לפני אימונים ובמהלכם. בבדיקת משקע השתן נראו כדוריות אדומות רבות מאד. צילומי דרכי השתן עם חומר ניגודי (IVP ) ארבעה ימים מאוחר יותר היו בגדר הרגיל. בדיקת משקע שתן חוזרת באותו יום הייתה בגדר הרגיל. הנחת העבודה הייתה שד' לקה ב Runner’ s Hematuria
ד' הונחה לשתות לפני אימונים ממושכים מהירים בקיץ וגם במהלכם, לפני מרתונים וגם בעת התחרות. שתן דמי לא נשנה.

מקרה שלישי

ש' בת ,28 אם לשניים, רצת מרחקים, מרתון 2:40 שע', ש' נבדקה ב 17.1.1983 ארבעה ימים אחר הופעת שתן דמי מלווה בתחושת לחץ קל מעל כיס השתן בעקבות אימון אינטנסיבי מאד של שינויי קצב שנמשך יותר משעה.
ב- 1975 אירוע ראשון מסוג זה בעקבות ריצה ממושכת ואינטנסיבית, צילומי רנטגן של מערכת השתן (IVP ) היו בגדר הרגיל, במהלך השנים 1975 - 1983 סבלה מספר פעמים משתן דמי מלווה בתחושת לחץ מעל כיס השתן, השתן הדמי חלף בתוך 24 שעות מהופעתו. לא עברה בדיקות נוספות עד 1983.
יומיים אחר האירוע ב- 15.11.1983 עברה צילומי מערכת השתן (IVP) ) שהיו בגדר הרגיל, ארבעה ימים אחר האירוע עברה בדיקת משקע שתן , נראו מעט מאד כדוריות אדומות (5 - 7 בשדה) בציסטוסקופיה (הסתכלות עם מכשיר אופטי אל תוך כיס השתן ) באותו היום נראה גודש באיזור הטריגונום (אזור פסי בצורת משולש, מוגבה מעל פני השטח של הדופן האחורי של כיס השתן) לא נראו דימומים בכיס השתן.
אבחנה: Runner’ s Hematuria
ש' הונחתה לנהוג כפי שהונחו הרצים הקודמים ולא סבלה מהשניות של שתן דמי.
בקיץ 1984 השתתפה במרתון אולימפיאדת לוס אנג'לס והשיגה זמן של 2:40 שע'.
לאחר מכן המשיכה להתחרות ולא נשנה שתן דמי.

מקרה רביעי

מ' בן 21, חייל. הישגיו: 800 מ' - 1:55 ד', 1500 מ' - 3:54 ד', 5000 מ' - 14:51 ד'
מ' חידש אימוניו בסתיו 2002 אחר פגרה של שבועיים, בנובמבר 2002 רץ 170 - 190 ק"מ לשבוע.
הוא נבדק ב- 7.12.2002 בבוקר, בחדר מיון באחד מבתי החולים בארץ, בעקבות הופעת שתן דמי ודחיפות בהשתנה אחר ריצה מהירה לאורך 30 ק"מ ביום הקודם, תשישות מסוימת וסחרחורות. במהלך אחה"צ והערב יום טרם הבדיקה היה השתן אדום וסמיך למדי. למחרת בבוקר, כאשר פנה לבדיקה בחדר המיון, צבע השתן היה כבר רגיל. הבדיקה הגופנית הייתה בגדר הרגיל. חום הגוף היה 36.5 מעלות ובשתן נמצא דם. ערך ההמוגלובין היה 12.8 גר' / ד"ל (בבדיקת שיגרה של המוגלובין 6 שבועות קודם לכן התקבל ערך של 14.0 גר' / ד"ל. מ' הפסיד בדימום ממערכת השתן 1.2 גר' המוגלובין במשך כיממה). בבדיקת משקע שתן חוזרת בערב לא נראו כדוריות אדומות.
בדיקות IVP ובדיקת על קול למובילי השתן וכיס השתן במהלך השבוע שאחר הופעת השתן הדמי היו בגדר הרגיל.
האבחנה : Runner ‘s Hematuria
מ' הונחה לשתות לפני ריצות ממושכות ובמהלכן. שתן דמי לא נשנה.


Runner ‘s Hematuria - שתן דמי ברצים 

הופעת שתן דמי ברצי מרחקים תחרותיים בריאים בעת אימון או תחרות או מיד אחריהן מעוררת חשש וחרדה בקרב הרצים והקרובים להם. ישנן סיבות שונות להופעת שתן דמי, בדרך כלל הופעת שתן דמי מחייבת ברור מקיף כדי לשלול מחלות שהשלכותיהן עלולות להיות קשות.

אחת הסיבות להופעת שתן דמי ברצי מרחקים היא דימומים בכיס השתן בשל שפשוף וחבטות דופן קדמי בדופן האחורי של כיס השתן בעת ריצה ממושכת שעה שכיס השתן ריק משתן.

N.J.Balcklock היה אורולוג (רופא מנתח המתמחה במחלות דרכי השתן) בצי הבריטי. במאמר שהופיע ב British journal of Urology ב- 1977 הוא מתאר קבוצה של 8 רצי מרחקים חיילים בצי שנבדקו בעקבות הופעת שתן דמי אחר תחרויות למרחקים של 10,000 מטר ויותר. הרצים מסרו על שתן דמי לעיתים מלווה בקרישי דם בהשתנה הראשונה אחר התחרות, מיעט מבין הרצים מסרו על אי נוחות מעל כיס השתן, בעוד שמרביתם לא סבלו מאי נוחות או כאבים כלשהם. השתן הלך והצטלל בהשתנות הבאות כל הרצים מסרו שהשתן שלהם חזר לצבעו הרגיל תוך 24 שעות.
האורולוגים חושבים בצורה עניינית, ישירה ופשוטה, אם משהו משתין דם צריך לבדוק מאיפה יוצא הדם, מהכליות ? ממובילי השתן ? מכיס השתן ? מהשופכה ?
יש לאורולוגים כלים כדי לבדוק זאת. אחד הכלים הוא הציסטוסקופ, צינור דק במרכזו מערת אופטית המוחדר דרך השופכה לכיס השתן, ומאפשר ראייה ישירה של כיס השתן, מוצא מובילי השתן והשופכה.
N.J.Blacklock ביצע ציסטוסקופיות מיד עם הגעת הרצים אליו ומצא דימומים נרחבים בכיס השתן, בעיקר באזור הטריגונום שבדופן האחורי ובאזור המקביל לו בדופן הקידמי. כשחזר על הציסטוסקופיות יומיים מאוחר יותר, לא מצא סימני דימום.

הרצים שתוארו כאן, לקו בשתן דמי בעת/בעקבות ריצות ממושכות בימים חמים, או ריצות ממושכות ואינטנסיביות מאד. השתן הדמי חלף אצל כולם בתוך 24 שעות מהופעתו. אחת הרצות עברה ציסטוסקופיה 4 ימים אחר הופעת שתן דמי, הציסטוסקופיה לא הייתה אבחנתית. (שכן זמן רב מידי חלף מהאירוע עד הבדיקה). לא בוצעו ציסטוסקופיות לרצים האחרים בעיקר מסיבות טכניות ובירוקרטיות.
כדי לנסות ולהמנע מ Runner ‘s Hematuria רצוי לשתות מספיק במהלך היום לפני אימון, ממש לפני הריצה ובמהלכה. רצויה פעולת מעיים לפני ריצה ממושכת או ריצה אינטנסיבית מאד .

במקרה שהופיע שתן דמי בהקשר לריצה או ללא קשר לריצה צריך לעבור ברור רפואי ממצה באשר לסיבת השתן הדמי. למרות הסבירות הגבוהה שהופעת שתן דמי ברצי מרחקים צעירים בנסיבות שתוארו מעלה היא עקב מה שקרוי .RUNNER’ S HEMATURIA תיתכן אפשרות שהשתן הדמי הוא עקב זיהום במערכת השתן או מחלות אחרות כולל מחלות ממאירות (סרטן במערכת השתן).
 

 

סגור