רוצים גיוון? ריצת ניווט!

| שתף |

כבר לפני 100 שנה קבוצת אנשי צבא רצתה לגוון את אימוני הריצה המונוטוניים שלה. שלא תטעו - ענף ריצת הניווט הוא לא מה שאתם מכירים מהצבא. הכל בכתבה הבאה.

תאריך: 28/07/11, מאת: איגוד הניווט, גליון מס. 148

ריצת ניווט

ריצת הניווט נולדה בסקנדינביה לפני יותר מ-100 שנים. הסיבה המרכזית שהובילה קבוצת אנשי צבא שוודים לפתח סוג זה של ספורט, המשלב ריצה יחד עם קריאת מפה, היתה בעיקר לגוון את המונוטוניות של אימוני הריצה המפרכים והמשעממים שהיו מנת חלקם באותם ימים.
מאז חלפו שנים רבות, וריצת הניווט קיבלה מסגרת, חוקים, תקנות וכללים שמטרתם לייצר תחרות הוגנת, לצד הנאה וחוויה רוחנית כמעט שחשים העוסקים בספורט זה. הניווט רחוק כיום מהמונחים הצבאיים המוכרים לרבים, ואינו דומה כהוא-זה לחוויה הצבאית הלא נעימה, המוכרת לרבים, שכוללת חוסר שינה, אובדן התמצאות, כאבי שרירים ופחד מתמיד לאחֵר לשעת הגג.


אז למה ריצת ניווט?
ריצת הניווט כיום הוא ענף ספורט אטרקטיבי, הנערך בכל עונות השנה ובכל שטח - אורבני ופראי כאחד. הוא מתאים לכל אחד בהתאם לגילו, למינו וליכולתו, וכל מה שדרוש זה בגדי ריצה ו...מצפן. היתרונות הם רבים ומגוונים:
* פחות פציעות ספורט. ריצת שטח אמתית חוסכת פציעות בזכות חלוקת העומס על המפרקים, השרירים והגידים של הספורטאי - חלוקת עומס שאיננה בנמצא אצל העוסקים בריצה על משטח אחיד ורוטיני. בהיותה ריצה בעלת קצבים ועצימות משתנים, היא דומה לריצת פרטלק. הספורטאי גם נמצא לבדו בשטח הררי, שבו הוא יכול להאט או להגביר את הקצב בהתאם להרגשתו הגופנית, כמו גם בהתאם לתוואי השטח. בכך הוא דואג לשמור על בריאותו.

* עניין תחרותי רב יותר. מרכיבים רבים משפיעים על הדירוג ולא רק יכולת הריצה של הספורטאי. תוואי השטח, מורכבות הניווט, השפעות פסיכולוגיות, הפרעות סביבתיות ועוד. כל אלה מייצרים נתונים רבים שהשפעתם המצטברת על התוצאה עשויה להיות מרתקת ודרמטית.

* יתרון הניסיון. הגיל אמנם אינו פועל לטובת ההיבטים הגופניים של הריצה, אבל היכרות עם מגוון סוגי שטח, הבנת הדקויות של המפה, הידע שנצבר ויכולות שאנו מסגלים לתנועה שוטפת בשטח משתנה - כל אלו הם יתרונות שמצטברים עם הזמן והופכים את ריצת הניווט לדבר טבעי שרק משביח עם השנים ומייצר עניין עצום.

* זה לא נגמר גם כשזה נגמר. ניתוח מהלך ריצת הניווט הוא דבר מרתק לא פחות מהריצה עצמה. איתור טעויות הניווט, השוואת בחירות הציר לאלו של יריביך במסלול, איתור תקלות והצלחות באמצעות ניתוחים סטטיסטיים, גרפים השוואתיים ו-GPS בסיום כל ריצת ניווט - כל אלו מעסיקים את הרץ שעות רבות לאחר שסיים את הריצה. הפקת לקחים ויישומם בתחרות הבאה הם מהירים מאוד, ואת השיפור בתוצאות ניתן לראות כבר בתחרות הבאה, בדרך כלל בסוף השבוע הבא.

* שווה בין שווים. ריצת ניווט היא ספורט אישי, תרתי משמע. הרצים נמצאים לבדם ברוב שלבי הריצה. הזינוק הוא אישי, ומהלך הריצה תלוי במנווט ובהחלטותיו בלבד. חסרונם של צופים ומתחרים (נראים לעין) מעניק לרצים תחושה שהם מובילים את המירוץ, סיפוק מיידי וזריקת אדרנלין בהגעה לתחנת ביקורת. הם חשים התעלות לאחר כל ניצחון קטן כמו ריצה רצופה בקטע תלול, דילוג מעל מדרגת סלע גבוהה, חציית גוש עצים צפוף וגם ריצה במשפך הסיום יחד עם אלוף ישראל שמסיים בכלל מסלול אחר.

 

אירוע הניווט הקרוב:

 


ניווט יער אילנות - ליגת משפחות
תחרות ניווט ביער אילנות, במסגרת ניווטי הקיץ יתקיים ביום שבת אחרי הצהריים. כינוס ביער האילנות שבשרון, שלטים בכניסה.

 


 

סגור