איך מאמצים לחיים פעילות גופנית?

| שתף |

רוצים לאמץ לחיים שלכם פעילות גופנית, לא יודעים מאיפה להתחיל וכיצד להתמיד? חן כהן-מררי מסבירה בכתבה הבאה

תאריך: 08/01/14, מאת: חן כהן מררי

רוצים לאמץ לחיים שלכם פעילות גופנית, לא יודעים מאיפה להתחיל וכיצד להתמיד? להלן מספר עצות שיעזרו לכם להציב מטרות ולהשיגן:

1. הכל בראש – אם תחליטו – כך יהיה.

2. מצאו פעילות גופנית ש"עושה לכם את זה". ואם אתם לא יודעים איזו פעילות גופנית עושה לכם את זה, חקרו את הנושא – היו פתוחים לניסויים ולהתנסויות. ראו בזה חלק מהתהליך.

3. מצאו את המסגרת שמתאימה לכם – חלקנו מעדיפים להתאמן בגפנו, חלקנו מעדיפים לעשות זאת עם בן או בת הזוג או חבר/ה. וחלקנו זקוקים למסגרת – מקום ושעה ספציפיים. מציאת המסגרת המתאימה מסייעת לנו בהשגת המטרה – התמדה בפעילות גופנית.

4. בחרו בפעילות גופנית שמתאימה לאורח החיים שלכם. אם בחרתם בשיעור סטודיו, בין אם מדובר בביקראם יוגה, קרוספיט או זומבה, וודאו שהוא מתקיים במקום, בימים ובשעות שהם נוחים לכם. אין טעם להירשם למשהו שנמצא הרחק מכם, מתקיים שעה שאתם צריכים להיות בעבודה או עם הילדים.

5. הציבו נפחים שתוכלו לעמוד בהם ואף לעקוף אותם. רבים מאיתנו נוטים לכוון גבוה מידי. הכוונות טובות, אך לא מציאותיות. שכן, החיים דינאמיים, תמיד יש בלת"מים ולא תמיד אנו יכולים לעמוד בסטנדרטים שהצבנו לעצמנו. לפיכך, מומלץ לבחור בסטנדרט ישים, ובמקום לומר: ממחר אני רץ 5 פעמים בשבוע, לומר: ממחר אני רץ פעמיים בשבוע. כך, אם מצליחים לעמוד בסטנדרט, כבר מגיעה לנו טפיחה על השכם ואם עקפנו את הסטנדרט והצלחנו להכניס ריצה שלישית לשבוע נתון, בכלל – מגיעה לנו מדליה. וזאת, לעומת מצב בו אנו מציבים יעד לא ישים וברגע שרואים שאנו לא עומדים בו, הדבר מרפה את ידינו וגורם לנו לוותר על הכל. ואני תמיד אומרת: הליכה אחת עדיפה על אפס הליכות. עדיף משהו מכלום.

6. הציבו יעדים – הטיפ הזה רלוונטי למי שהצבת יעדים מניעה אותו לפעולה. יעד יכול להיות: עד הקיץ אני רוצה לחצות לראשונה קו סיום במקצה של 10 ק"מ. יעד אחר יכול להיות – עד הקיץ, אני רוצה לחצות קו סיום של 10 ק"מ בפחות מ – 55 דקות. כך ביחס לכל תחום ותחום. כן חשוב לוודא שהיעדים הללו ריאליים מבחינת משך הזמן שאתם נותנים לעצמכם להגיע אליהם. שכן, חבל להציב יעד גבוה מידי מוקדם מידי ולהסתכן בפציעות או באכזבה מיותרת, שכן זה לרוב רק פונקציה של זמן.

7. שמרו על עניין וגיוון – לעתים, גם פעילות גופנית הופכת לשגרתית מידי. חשוב לגוון. הגיוון יכול להיות פנימי בטווח הפעילות הגופנית המדוברת. כך למשל, אם מדובר באימון כוח – הרי שיש לגוון בתרגילים חדשים. אם מדובר בריצות – אפילו שינוי המסלול יכול להשיג את האפקט הדרוש. ישנם גם כל מיני סוגים של אימוני ריצה – טמפו, אינטרוולים, עליות. והגיוון יכול להיות חיצוני – בעצם שינוי הפעילות הגופנית. לעבור מריצות להליכות, מאופניים לשחייה, מריצה לאגרוף וכיוצ"ב שינויים. אני תמיד אומרת, שזה לא משנה מה אנחנו עושים, העיקר שאנחנו עושים. העיקר להישאר פעילים. לא תמיד יש לנו פניות לפעילות עצימה ואינטנסיבית, לא תמיד יש לנו חשק לזה, אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים להפסיק להיות פעילים כלל וכלל. שוב, זה לא חייב להיות או הכל או לא כלום.

8. הקפידו על תזונה נכונה לפני ואחרי פעילות גופנית. כך, לא תהיו מחוסרי אנרגיה במהלך הפעילות וכך גם תמקסמו את ההישגים שלכם ותשמרו אותם.

9. ההתחלה תמיד קשה – אבל אם תתמידו ולא תתייאשו, תוך שבועיים שלושה תעלו על הגל ותתחילו לקצור את פירות ההרגשה הטובה, את תחושת הסיפוק לאחר האימון ואת הציפייה לאימון הבא.

10. האמינו בעצמכם – כל אחד יכול. אני תמיד אומרת, שאם אני רצתי מרתון, כל אחד יכול. אף פעם לא מאוחר מידי להתחיל. אף פעם!

 


 

על הכותבת:
חן כהן מררי, מאמנת לאורח חיים בריא, בוגרת המכון לתזונה אינטגרטיבית בניו יורק (IIN). בשנים האחרונות הפכה לחובבת פעילות גופנית אדוקה, החל מריצה למרחקים ארוכים, דרך קרוספיט וכלה באגרוף ונחשפה לתזונה גם מהכיוון הספורטיבי שלה. השילוב בין האימון לבין התזונה, מבחינתה היווה את ההגעה למנוחה ולנחלה, במובן של לעסוק במה שהיא מרגישה ומאמינה שנועדה לעסוק בו.
 

  • © Peter Atkins - Fotolia.com

סגור