המדריך המלא לבחירת נעלי ריצה

| שתף |

בין אם אתם רצים מנוסים או רצים מתחילים, חשוב שתדעו איך לבחור את נעל הריצה המתאימה ביותר עבורכם.

תאריך: 10/02/16, מאת: SPORTWEB

בחירת נעלי ריצה המתאימות עבורך היא אחת הבחירות החשובות ביותר שתעשה כרץ מתחיל, אך גם עבור רצים ותיקים חשוב להיות ערים לשינויים המתרחשים בכף הרגל, בסגנון הריצה וכדומה, שיצריכו התאמה חוזרת של הנעל. השקעה קטנה של זמן ומאמץ במציאת נעל הריצה הטובה ביותר עבורך יכולה למנוע ממך פציעה עתידית ועוגמת נפש מיותרת.

אז איך זה עובד?


1.  לך ישר אל המומחים:

כיום ישנם עשרות אם לא מאות מקומות לקניית נעליי ריצה, החל מחנויות וירטואליות ועד חנויות של ממש. אך קיימים מספר מקומות בודדים היודעים בשל השרות המקצועי שניתן על ידי מביני דבר. חפש את החנות המקצועית המתמחה בהתאמת נעלי ריצה, וודא שאיש המכירות הוא אדם שרץ בעצמו ויודע להתאים לך נעלי ריצה לא על פי ה"אופנה" או מחיר (גבוה..) אלא לפי דרישותיך המקצועיות.


2.  וודא את איש המכירות:

בכל פגישת התאמה נכונה תתבקש להוריד את הנעליים ולהישאר יחף ויש לשים לב לכך שאיש המכירות מסתכל על צורת כף הרגל שלך, הקשת ורוחב כף הרגל. המטרה להתאים לך את נעל הריצה המתאימה ולכן קביעת סוג כף הרגל שלך היא המפתח לוודא שאתה מקבל את הנעליים המתאימות עבורך. איש המכירות צריך למדוד את כף הרגל שלך. נעלי ריצה צריכות להיות חצי מידה מעל גודל נעלי ההליכה הרגילות שלך זאת משום רגלי הריצה מתנפחות במהלך הריצה והבהונות צריכות מקום בנעל הריצה. וודא שיש לך מרווח קטן בקידמת הנעל ושהבהונות לא דחוסות, דבר היכול למנוע בעתיד שלפוחיות וכן שיטפי דם מתחת לציפורניים.


3.  ניתוח תנועת הריצה שלך הינה דבר אלמנטרי בבחירת נעל ריצה:

וודא שאיש המכירות מבצע ניתוח למהלך הריצה שלך. הוא צריך לאפשר לך לנעול את נעלי הריצה ולאפשר לך לרוץ בחוץ או לחילופין על מסילת ריצה ולהבין באיזה סגנון ריצה אתה רץ, למשל: האם אתה מגלגל את כף הרגל שלך? האם אתה קורס עם כף הרגל פנימה או כלפי חוץ? האם אתה רץ על רק על הכריות? האם יש אי סימטריה בין כפות הרגליים שלך בזמן ריצה?

80% מנעלי הריצה מתקנות את הקריסה פנימה. 20% מנעלי הריצה הן ללא תמיכה כלל. אם אתה קורס פנימה וודא שאתה מקבל את התמיכה הנכונה עבורך (גם כאן קיימות רמות תמיכה). אך אם אתה קורס החוצה עליך לבחור נעל ללא תמיכה כלל, אלא אם כן תמצא נעל שמתקנת קריסה החוצה. דבר הנדיר למצוא (כמעט ואין רצים בעלי קריסה החוצה לכן חברות הנעליים מעדיפות שלא לייצר נעלי ריצה כאלה).


4.  בחירת הקטגוריה המתאימה עבורך:

*נעלי ריצה לתיקון יציבות
מומלצות לרצים עם קריסה פנימית קלה עד בינונית ועם קשת נמוכה.

* נעלי ריצה לשיכוך זעזועים / נעלי ריצה נייטריליות
מומלצות לרצים הזקוקים לתמיכה מינימאלית ושיכוך מקסימאלי. מתאימות לבעלי קשת סטנדרטית עד גבוהה.

* נעלי ריצה לשטח
נעליים לריצה בתנאי שטח. הנעל צריכה להיות יותר אגרסיבית ובעלת תפרים עמידים יותר. נעלי שטח בדרך-כלל יגיעו בצבעים כהים יותר בניגוד לנעלי ריצה רגילות, וכן הסולייה שלהן תהיה יותר אגרסיבית על מנת להתאים לריצה על משטחים כמו חול, חול ים, בוץ, וכן מסלולים סלעיים.

* נעלי ריצה קלות לאימון איכות / ביצוע
הנעל מאופיינת במשקל קל ובתמיכה מינימאלית. מומלץ בעיקר למרוצים ולאימוני מהירות.

* נעלי ריצה לתחרות
בדומה לנעלי הביצוע, מאופיינת במשקל קל ובתמיכה מינימאלית. מומלץ בעיקר לתחרויות ולאימונים על מסלול אתלטיקה.
חשוב לציין שנעלים קלות לתחרויות ולאימוני איכות אינן מתאימות לאנשים בעלי עודף משקל, או אנשים עם מבנה גוף גדול או רחב, כיוון שאין בהן מספיק תמיכה.

* נעלי ריצה עם בקרת תנועה
לרצים עם קשת נמוכה. כאלה הזקוקים לתמיכה מקסימאלית בחלק האחורי של כף הרגל ובאזור הקשת. סוג זה מומלץ גם לרצים כבדי משקל.

חשוב לציין שקיימת קשת רחבה של נעלי ריצה "מתקנות". כמעט כל חברת הנעלה מייצרת היום סדרות רחבות לכל ליקוי יציבה אפשרי, ואם לא תמצאו את התיקון המספק שלכם בחברה אחת, על איש המכירות לדעת לתת מענה של נעל מחברה אחרת. לכן, יש יתרון לגשת לחנויות המוכרות מספר חברות רחב.

 

5. בוא לקנות נעליים כמו שאתה יוצא לריצה:

זכור, כמה צעדים בתוך חנות לא מספיקים כדי לדעת אם נעלי הריצה מתאימות עבורך. רוץ עם כל זוג נעלי ריצה שממליצים לך על מסילת הריצה בחנות כדי לבדוק את התאמתם, חוזקם ונוחיותם לך בטרם תקבל את ההחלטה הסופית שלך.

 


© Jacek Chabraszewski - Fotolia.com

 

6.  חוק חופש המידע:

ספק את כל המידע שיכול לעזור לאיש המכירות לתת לך את הנעל המתאימה עבורך. איש המכירות צריך לשאול אותך אילו סוגי אימוני ריצה אתה מתכוון לבצע עם הנעל, על איזה סוג משטחים אתה נוהג לרוץ בדרך כלל, באיזו תדירות אתה מתאמן, כמה קילומטרים אתה צפוי לרוץ בשבוע וכדומה. במידה ולא שאלו אותך את השאלות לעיל, ספק לו אתה את המידע. כיום היצע הנעליים גדול ולכל סוג משטח/אימון/תדירות יש פיתרון.


7.  מבחן האמת:

מבחן נעל ריצה ממוצעת הוא שימוש של שלוש ריצות לפחות, וכן מומלץ ללכת מעט עם הנעל טרם התחלת הריצה האינטנסיבית איתן. בדוק את הנעל, אם היא מאפשרת לך לרוץ מהר, האם יש לך שלפוחיות לאחר השימוש בה, האם מופיעים כאבים בכפות הרגליים או כל דבר חדש אחר. אם מופיעה בעיה כלשהיא, יכול להיות שזאת לא נעל הריצה הנכונה עבורך. כיום בחלק מהחנויות המקצועיות קיימת מדיניות החזרה והחלפה ליברלית. וודא שאתה לא מלכלך את הנעליים ובקלות ניתן יהיה להחליפן. וודא טרם הקנייה שקיימת אותה מדיניות ובמידה ולא, חפש מקום אחר שלא רק מעוניין למכור לך את הנעל אלא מעוניין להתאים לך את הנעליים בצורה הטובה ביותר.

 

8. "עד שהמוות לא יפריד ביננו":

לאחר שמצאת את זוג הנעליים המושלם עבורך, אתה לא צריך לשמור אותם לנצח. נעל יש לזכור, הוא מוצר מתכלה. נעל ריצה ממוצעת מחזיקה למרחק שבין 600 ל – 800 ק"מ. תלוי בשטחי האימונים וכן בטכניקת הריצה שלך. אם אתה רץ על שטח שיגרום לשחיקה מוגברת של הנעל או לחילופין צעדיך "דורסניים", יכול להיות שתצטרך להחליף את נעלי הריצה שלך ביתר תדירות.

 

טיפים נוספים שיעזרו לך בבחירת נעל הריצה המתאימה:

* אם אתה כבר רץ באופן תדיר, הבא את נעלי הריצה שלך לחנות. איש המכירות יוכל להסתכל עליהן ולהתאים ביתר קלות נעל ריצה. איש המכירות יוכל להסתכל בתחתית הנעל ולהבין בקלות את מבנה כף הרגל שלך וסגנון הריצה שלך (מבנה צר/רחב, קורס פנימה/החוצה, צעד כבד/קל וכד').

* וודא שאיש המכירות מבצע את בדיקת התאמת נעל הריצה שלך כשאתה עומד, הרי אתה רץ כשאתה עומד ולא יושב.

* אם אתה משתמש במדרסים בהתאמה אישית הבא אותם איתך לחנות. אתה צריך מרווח מספק בשבילם בתוך נעל הריצה החדשה שלך.

 

לסיכום -  אתה בטח מכיר את התחושה הנפלאה של התחדשות בנעליים יפות מהדגמים האחרונים שיצאו לשוק. אך זכור - נעלי ריצה הינן נעלים שרצים איתן. אל תבחר נעליים רק בגלל איך שהן נראות. נעליים יפות / באופנה לא אומרות שהם נעלי הריצה המתאימות עבורך.

 

ריצה נעימה!

 

  • © blas - Fotolia.com

סגור