ריצטיול - צבע אדום

| שתף |
תאריך: 24/02/10, מאת: דנה מורן,קובי שביד, גליון מס. 144

מה הקשר בין עיתון 'דבר' לכלניות? הדמות הקושרת בין שניהם היא לא אחרת מאשר ברל כצנלסון, מי שהיה מנהיג הפועלים, אחד מראשי התנועה הציונית ומייסד ההסתדרות, בנק הפועלים והוצאת הספרים 'עם עובד'. הוא היה גם ממקימי עיתון דבר ועורכו הראשי עד מותו בשנת 1944. אז מה לזה ולכלניות? שמו העברי של כצנלסון היה בארי. ואכן, קיבוץ בארי בנגב המערבי נקרא על שמו. בקרבת הקיבוץ נמצא המכתש הידוע, שמכוסה במרבדי כלניות בדיוק בעונה זו של השנה. זהו הקשר. ובשל צבע הפרחים והקירבה לעיר שדרות נבחר שמו של הריצטיול - צבע אדום.

זהו מסלול מעגלי שנבנה עבור רוכבי שטח, "סינגל" בלשון העם, אבל מתאים גם לריצה ולהליכה. השביל שעליו נרוץ, כ-22 ק"מ, מסומן היטב בשלטים, ויש בו מעברים רבים, עליות וירידות ומעל הכול - טבע במלוא תפארתו.

הערה: לאורך המסלול אין נקודות מים.

נקודת התחלה: הפנייה לקיבוץ בארי, מן הכביש הראשי, מס' 232, בחניון לימין הדרך.

בארי הישנה [נחביר]: המסלול המסומן, העובר סמוך למכתש בארי, גולש בוואדיון קטן ומפותל בין עצי האקליפטוס שמריחים נפלא, ועולה לכיוון נחביר. זוהי הנקודה שבה עלה קיבוץ בארי על הקרקע במוצאי יום כיפור 1946. במלחמת העצמאות נהרסו מבני היישוב כתוצאה מהפגזות המצרים, ובתום הלחימה הועתק הקיבוץ למקומו היום, כ-2 ק"מ מזרחית לנחביר. במקום מבנה בטון מתקופת המנדט הבריטי.

זיכרונות מהבריטים: ממשיכים בריצה במורד שלוחה צרה ומסביב לשדה חיטת בעל, ועולים לכיוון מכרות הגופרית (העזובים), על כביש הבטון שהוביל מהמכרות לשדות מחסני התחמושת הבריטיים (עזובים גם הם), שהם הנ"צ הבא שלנו.

נחל גרר: המסלול ממשיך בתוך חורשת אקליפטוס מקסימה הגדושה בפרחי כלניות, שבה ניתן לעצור ולשתות. המשך המסלול באפיק נחל גרר עד לסכר, שם עולים לכיוון בורות המים הביזנטיים. כאן המסלול כולל חציה חמודה של תלוליות גבוהות שבנתה הקק"ל עבור האקליפטוסים, ורוכבי האופניים נהנים מזה.

נקודת הסיום: עוברים בחניון רֵעים ומגיעים למטע החוחובה של קיבוץ בארי. מכאן, דרך השדות, עוקפים את הקיבוץ ולאחר 4 ק"מ נוספים מגיעים בחזרה לנקודת ההתחלה.

ניתן להוריד את המסלול מהקובץ

__________________________________________

נקודות מעניינות:
נחל גרר: היובל הגדול ביותר של נחל הבשור, בעל היסטוריה עשירה עוד מימי התנ"ך . הסאגה מתחילה כשאברהם ובני ביתו הגיעו לאזור המרעה. אבימלך, מלך גרר, חומד את שרה שאברהם מציג אותה כ"אחותו". כשאלוהים נגלה לו בחלום מבין אבימלך את הטעות ונמנע מלגעת בה (בראשית, כ'). ממש טלנובלה מתקופת האבות.
אזור הנחל משמש עדיין למרעה ולחקלאות. מוזרמים בו מי המוביל ומים מטוהרים שמיועדים להשקיית פרדסים וחקלאות שלחין.

בורות המים הביזנטיים: בורות אלו, שנראים כמו איגלו מאבן, נבנו לפני 1500 שנים. אז הם היו קבורים באדמה ואספו לקרבם מי נגר עילי. איטום הבורות נעשה על-ידי טיוחם ברסק צדפים וטיח מעורב באפר. עם הזמן, כתוצאה מתהליכי סחיפת הקרקע, נותרו הבורות בולטים מעל פני האדמה וקיבלו צורת פעמון. בתקופות מאוחרות יותר נפרצו פתחים בדופן הבורות והם שימשו למבנים קטנים או למחסנים.
 

סגור