המדריך לרוכב המתחיל

| שתף |

חושבים להתחיל לרכוב אך חוששים? אין לכם אופניים וגם אין תקציב? המדריך הבא יעזור לכם בצעדים הראשונים בעולם הרכיבה

תאריך: 27/08/14, מאת: SPORTWEB

הרבה אנשים חוששים להיכנס לעולם הרכיבה בגלל המרכיבים הרבים שנכללים בו: העיסוק והטיפול בציוד, הפחד מרכיבה על הכביש, צורך בידע טכני כללי ועוד. בכתבה הבאה נמנה שבעה דברים, שבלעדיהם לא תוכלו לרכוב, אך המדריך שלנו יעזור לכם בצעדיכם הראשונים על האופניים.

7 עקרונות בסיסים בדרך להיות רוכב/ת:


1. אופניים

הרבה אנשים נמנעים מלהתחיל לרכוב פשוט בגלל שאין להם אופניים, וכשהם רואים רוכבים אחרים, או צופים בתחרות רכיבה בערוץ הספורט, נדמה להם שבשביל להשיג זוג אופניים טוב הם יצטרכו לשלם הרבה מאד כסף. זו טעות נפוצה ואפשר למצוא היום הרבה פתרונות אחרים. למעשה, אין טעם להשקיע כל-כך הרבה כסף על משהו שאתם בכלל לא יודעים אם תתמידו בו לעוד הרבה זמן. אנחנו כמובן מקווים שתתאהבו בספורט המדהים הזה, אבל לפני שאתם מוציאים את כל החסכונות חשבו אולי להשאיל זוג אופניים מחבר או בן משפחה, בדקו בלוח יד שנייה, או התייעצו בחנות אופניים על דגמים פשוטים המתאימים למתחילים. במידה ו"תיכנסו לעניינים", בהמשך, שווה יהיה להשקיע בזוג אופניים משודרג.


2. ביגוד רכיבה

כמו בכל ענף ספורט, גם לרוכבים יש ביגוד משלהם. כמובן שאפשר לרכוב עם ביגוד שהוא לא יעודי לרכיבה, אבל הרכיבה תהיה עבורכם הרבה יותר מהנה אם כן תצטיידו בציוד הבסיסי. מכנס רכיבה מרופד יהיה התחלה טובה, ביחוד אם אתם מתכננים לרכוב קצת יותר מפעם בשבוע בפארק. גם חולצת הרכיבה תשמש אתכם היטב: היא צמודה, מבד מנדף, מה שהופך את חוויית הרכיבה לנעימה יותר, ובנוסף, יש בה כיסים שבהם תוכלו להצטייד במה שאתם רוצים. אם אתם מתכננים לרכוב הרבה שעות, תוכלו להכניס בכיסים חטיפי אנרגיה וכדומה, ולשלוף אותם מתי שתרצו. גם כאן, אין צורך להצטייד בגרדרובה שלמה של ביגוד רכיבה, רכשו 2-3 פריטים בשביל ההתחלה וככל שתתקדמו תשקלו להשקיע עוד קצת.


3. קרם נגד שפשפות

רכיבה על האופניים במשך מספר שעות בשבוע תהיה פעילות חדשה לגוף שלכם. התנועות יהיו חדשות ויתכן שתסבלו משפשפות. על מנת למנוע את אי הנעימות הצטיידו במשחה נגד שפשפות המיועדת לספורטאים ומרחו במקומות המועדים.

 
4. קסדה

אי אפשר לרכוב בלי קסדה, זה החוק. על מנת לרכוש את הקסדה המתאימה לכם גשו לחנות רכיבה מקצועית ובקשו התאמת קסדה. גם כאן, אין צורך לרכוש את הדגם הכי מתקדם, ולהתפשר בינתיים על דגם שיספק את ההגנה המקסימלית ובמחיר שתוכלו לעמוד בו. 


5. פאנצ'רים

במוקדם או במאוחר יהיה לכם תקר בגלגל. זה קורה לכל הרוכבים מתישהו, וכדאי שתהיו מוכנים לזה. בכל חנות רכיבה מקצועית תוכלו למצוא ערכה לטיפול בתקרים ואף לקבל הדרכה איך לתקן פאנצ'ר. למדו לעשות זאת טרם היציאה לרכיבות ארוכות, אתם לא רוצים שהפעם הראשונה שבה תדרשו לעשות זאת תהיה קילומטרים רבים מהבית.


6. ידע בסיסי ברכיבה

אם אין לכם את כישורי הרכיבה הבסיסיים ביותר אתם יכולים להוות סכנה לא רק לעצמכם, אלא גם לסביבה. כישורי רכיבה בסיסיים כוללים את הידע הבסיסי של רכיבה בתנועה, הכרת חוקי התנועה והשתלבות נכונה של רוכבים, עקיפה נכונה של רוכבים אחרים, עקיפה נכונה של הולכי רגל וכדומה. עוד חשוב לדעת לתפעל את האופניים שלכם, לדעת להעביר את ההילוכים נכון, לדעת לבצע עצירת חירום, ובאופן כללי לשלוט באופנים שלכם. חלק מהדברים הללו לוקחים זמן, לכן כדאי לפעמים להיעזר בהדרכה אישית של מאמן או חבר מנוסה, או להצטרף לקבוצת רכיבה. בכל מקרה, אל תנסו ללמוד את הדברים האלו על כביש סואן.


7. תשוקה

כמו בכל תחום חדש, כדי להתמיד בו ולהצליח בו דרושה תשוקה. חלק מהאנשים שמופנים לענף הרכיבה מגיעים אליו בעקבות פציעה, הרצון לבצע פעילות נטולת זעזועים, ירידה במשקל ועוד. אך כל עוד לא תהיה לנו תשוקה לא נוכל להתמיד בתחום. יציאה לרכיבה כשאין לנו חשק או כשמזג האוויר לא נעים במיוחד לא תעשה טוב לאף אחד, לכן כדאי להציב מטרות או לבנות תוכנית אימונים כדי שתהיה מסגרת להגשמת היעדים שלנו. הצטרפות לקבוצה או מציאת פרטנרים לרכיבה יכולים גם כן להפוך לכיף גדול.

 

לסיכום, מנינו את העקרונות הבסיסיים שיעזרו לכם להתחיל לרכוב. כמובן שלא מנינו עוד דברים רבים, שכן עולם הרכיבה הוא עולם ומלואו. לא הזכרנו למשל משאבה או נעלי רכיבה כי פשוט אין סוף לכל ציוד הרכיבה שבהחלט יכול לעזור לרכיבה להיות הרבה יותר בטוחה ומהנה, אך לעת עתה נסתפק ברשימה הזו. צאו למרחבים הפתוחים, שמרו על כללי הזהירות ובהדרגה תגלו את עולם הרכיבה הנהדר, למדו אותו ותתמקצעו בו.

 

בהצלחה!

 

  • © Qujas - Fotolia.com

סגור