טסמה מסמן מטרה

| שתף |

השבת יעלה מוגס טסמה על המסלול באצטדיון ביסלט באוסלו שבנורווגיה עם מטרה ברורה, לשפר את השיא האישי ועל הדרך לקבוע לפחות שיא ישראלי חדש

תאריך: 04/06/11, מאת: אורן בוקשטיין

כשאמנון גור, מבכירי ו-ותיקי מאמני האתלטיקה בישראל ומנהל אגודת הפועל אתלטי אורן השרון, מדבר על מוגס טסמה, הוא טוען שטמון באתלט קטן המידות פוטנציאל ויכולות אדירים. "התוצאה שלו באליפות ישראל האחרונה שברה אותו", מציין גור, זאת על אף שטסמה שבר את שיאו האישי. אלא שבתכנון, האתלט הצעיר בן ה-23 ראה את שבירת השיא הישראלי לפחות, ואף התקרבות למינימום לאליפות העולם (28:00.00 דק').

 

לפני 3 ימים טסמה נחת בארץ אחרי מחנה אימון באתיופיה, אותו סיכם כ"מחנה אימון מצוין". במחנה עבד עם מאמנו, זוהר זמירו וחברו הטוב וסגנו ב-10,000 מ', גירמה אמרהשקבע אמנם את הקריטריון לגביע אירופה, אולם בעצה אחת עם זמירו, מאמנו, הוחלט לוותר על התחרות הקרובה ולהמשיך "להתבשל".
 
במחנה האימון טסמה וחבריו עובדים עם הקבוצה של המאמן חאג'י, אותו מאמן שעובד גם עם זמירו במרתון. "הכי חשוב היה לצאת מהר מהאכזבה והכישלון שהיה מבחינתי באליפות ישראל". כזכור, טסמה ומאמנו היו בטוחים, עד כמה שספורט בכלל מאפשר ביטחון כזה, כי השיא הישראלי נמצא בהישג ידם. לטובת העניין הובא אף פייסר עבור טסמה, אולם זה כשל במשימתו וטסמה, שאמנם שיפר את שיאו האישי בכ-5 שנ' כשקבע 28:46.18 דק', לא עמד בציפיות של עצמו, שלא לדבר על קהל שוחרי האתלטיקה שראו בעיניהם את ניפוץ השיא הישראלי. היום, במבט קצר לאחור, טסמה מסביר: "טעיתי אז בגדול! הייתי צריך להבין כבר אחרי 1000 מ' שהקצב איטי מדי עבורי, אבל סמכתי על המושך יותר מדי וטעיתי. אני אתלט צעיר", הוא מוסיף ואומר, "שעשה, עושה ויעשה טעויות, אבל ככה זה בספורט, אתה עובד עם המאמן, אבל בתחרות אתה לבד עם עצמך. אתלטים גדולים ומנוסים ממני טועים, כך שאני מפיק לקחים, יחד עם המאמן שלי, מכל תחרות".
 

ביום חמישי בבוקר המריא טסמה יחד עם אמנון גור לתחרות גביע אירופה ב-10,000 מ' שתתקיים בשבת באצטדיון ביסלט המפורסם באוסלו שבנורווגיה. טסמה מציב לעצמו מטרה לקבוע את המינימום לאליפות העולם, אבל מבקש לסייג זאת בתלות במזג האוויר. "אם מזג האוויר יהיה טוב, לא חם מדי ולא קר מדי ובלי רוחות חזקות, אני אלך בכל הכוח על המינימום". לבקש מזג אוויר אידיאלי זו תפילתו של כל אתלט ליום תחרות, אולם ההיענות לבקשה לא עלינו ולא באחריותינו, ולצערו גם לא באחריותו. אני מקשה עליו ושואל: "ומה יהיה במגז אוויר לא אידיאלי?", הוא חושב מעט, ועונה: "אם אראה שמזג האוויר לא מאפשר את הקצב שאני רוצה, אלך על השיא הישראלי של יוסף גזצ'או (28:37.48 דק') שבחינתי גם מהווה מטרה".

סגור