ריצת ה-400 מטרים בישראל ואנסטסיה קירילוב

| שתף |

ישראל מעולם לא זכתה לייצוג נשי כמקור גאווה בריצת ה-400 מ' הנחשבת כארוכה בין הריצות המהירות, אבל ככזו היא גם הקשה שבהן. אנסטסיה קירילוב בת ה-19 מסתמנת שמישהי שעשויה להצעיד את ישראל במרחק הזה למחוזות חדשים

תאריך: 19/05/11, מאת: אורן בוקשטיין

ריצת ה-400 מ' לנשים מעולם לא התפתחה בארץ לכדי הישגים בולטים בזירה הבינלאומית. חנה שזיפי הייתה הנציגה הישראלית הבולטת במקצוע זה בתחרות בינלאומית כשקבעה 56.3 שנ' במשחקי מכסיקו סיטי 1968 ושיפרה ב-6 עשיריות את השיא הישראלי שנקבע רק מספר חודשים קודם לכן ע"י נערה צעירה בת 16 בשם אסתר שחמורוב. מרים סידרנסקי הייתה שיאנית ישראל לפני שחמורוב, והראשונה שירדה מדקה בריצה זו. בסדרה של מספר שיפורים, הביאה סידרנסקי את השיא ל-57.3 שנ'. בשנות השבעים הייתה זו אביבה בלס שהתמנתה ליורשת הזמנית של שזיפי (שתחום התמחותה היה דווקא ריצות 800 עד 3000 מ') ב-400 מ'. בלס שעשתה הסבה מריצות 100 ו-200 ל-400, קבעה ב-1971 תוצאה של 54.9 במדידה ידנית ו-55.27 במדידה אוטומטית, אולם בלס בחרה להתמקד דווקא במרחק הכפול. אורית קולודני, תחת הדרכתו של ד"ר פטר דוידוביץ' כמאמנה, הביאה את השיא הישראלי בריצה זו ב-1991 עד ל-53.66 שנ'. 9 שנים שכב השיא עד שאירינה לנסקי קיזזה ממנו כמעט 4 עשיריות שלמות. ב-2003 אנה טקאץ' הציבה את השיא על 52.06 שנ', ומאז הוא ממתין. ממתין למישהי שתנפץ אותו.

כשהייתה בת 17 זכתה אנסטסיה קירילוב באליפות ישראל בריצת 400 מ' כשקבעה 56.23 שנ', תוצאתה הטובה ביותר עד היום. בשבת, במסגרת המחזור השלישי של ליגת ניו באלאנס היא ניצחה בזמן של 56.64 שנ'. לפני למעלה משנה קירילוב סבלה משברי מאמץ ומסדק לא נעים ברגלה שנגרם, ככל הנראה, מהאימונים הקשים, אבל בעיקר, כך העלו תוצאות הבדיקות, ממחסור בסידן. הפציעה הזו השביתה אותה לשנה, ורק לפני כחודשיים חזרה לתחרויות אחרי חצי שנה של חזרה לאימונים. סביר להניח שאלמלא הפציעה הזו, קירילוב, כמו ספורטאים רבים בגילה, הייתה מגלה שיפור משמעותי בתוצאות שלה, אבל היא עצמה לא מתרגשת מזה. "התוצאות עוד תגענה", היא אומרת ומוסיפה, "אני צעירה ויש לי עוד שנים רבות באתלטיקה כדי להוכיח את עצמי".
 

קירילוב בת ה-19 שנולדה בסרגאנה שבאוזבקיסטן, היא בת לשושלת של ספורטאים. בילדותה עלתה המשפחה ארצה וגרה באשקלון. אמה, יבגניה, הייתה שחקנית כדורעף מצוינת, אבל עבור אנסטסיה, חוץ מאמא, היא הייתה גם המורה שלה לספורט בבית הספר, וכבר כשהילדה הייתה בת 9, הכישרון שלה לריצה לא נסתר מעינה של אמה שהביאה אותה לסמיון שהחל לאמנה. כשהייתה בת 16 הצטרפה למכבי בני הנגב ב"ש ועברה להתאמן בפנימיית הדסה נעורים (בה היא מתגוררת עד היום) תחת שרביטו של ארקדי סקלאר שזיהה מייד את הפוטנציאל ב-400 מ'. כחיילת וספורטאית מצטיינת, אנסטסיה לא מוותרת על סוף שבוע בבית הוריה באשקלון, או על כל הזדמנות של מחנה אימון בקרבת מקום כדי לקפוץ להתפנק אצל ההורים.

קירילוב רחוקה מהשיא ב-400 מטרים בלמעלה מ-4 שנ' – זמן שנראה יותר דמיוני ממציאותי, אבל קירילוב שלא מבקשת לטפח ציפיות שווא, טוענת שהשיא הזה הוא בר ביצוע.

למרות ההתעקשות של רבים, קירילוב מסבירה שריצת 400 היא האהבה הגדולה שלה והריצה בה היא רוצה להתמקד, ולא 800 מ' כפי שרבים נוטים לייחס לה. אמנם שיאה האישי בריצת 800 מ' נקבע באליפות ישראל לקדטיות ב-2008 (2:20.30 דק') ולפני שבוע וחצי, במסגרת המחזור השני של הליגה היא קבעה 2:22.99 דק', אבל מה לא עושים בשביל האגודה בליגה?

המטרה הגדולה של קירילוב היא להימנות על הסגל למשחקי ריו 2016, אבל כדי להגיע לשם, היא יודעת, יש לפניה עבודה רבה. לקירילוב המתנשאת לגובה של כ-1.80 מ' יש נתוני פתיחה טובים, בעיקר אופי ונחישות, והמטרה הקרובה שלה היא לקבוע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער במהלך אליפויות ישראל לנוער ובוגרים. קירילוב תייצג את ישראל בגביע אירופה לאומות שתתקיים באיסלנד, שם היא תהיה אחת מרביעיית השליחות 4X400 מ'.

ההתמודדות הגדולה שלה בארץ היא מול שני לנדן מאס. רמה"ש שגדולה ממנה בשנה ולומדת בארה"ב. השנה יש לשתיהן תוצאות דומות, אולם שיאה האישי של לנדן (55.72) אותו היא קבעה בשנה שעברה בנורת'רידג' טוב מזה של קירילוב. עדיין קיימת התלבטות בנוגע לרצה (קירילוב או לנדן) שתייצג את ישראל בתחרות בריקיאוויק בריצה ל-400 מ'. מעבר לזה, בשלב מאוחר יותר מקווה קירילוב לקבוע את הקריטריון לאליפות העולם לנוער שתתקיים בשנה הבאה בברצלונה.

קשה למנוע מנערה כמוה לחלום, להיפך, ללא חלומות קשה לראות ספורטאי מגיע להישגים עם העבודה המפרכת המתלווה לעניין. "אני מסתכלת קדימה ומקווה קודם להיות בריאה ובלי פציעות. ואז, אבל אני רואה את עצמי לפחות במעמד חצי גמר באליפות בינלאומית גדולה.", היא מכריזה, אבל בענווה.

תודה רבה ליורם אהרוני על הסיוע בהכנת הכתבה.
סגור