חדש על המדף - גיליון 161 של עולם הריצה

| שתף |

גיליון 161 של מגזין עולם הריצה מסכם ומסקר את האירועים שהתקיימו בין טילי מבצע צוק איתן ועד למדליית הארד ההיסטורית של דונלד סנפורד מאליפות אירופה. בנוסף למדורים הקבועים, ניתן למצוא בגיליון זה גם סקירת אירועים בעולם ותוצאות אליפות ישראל באתלטיקה, כמו גם...

תאריך: 14/10/14, מאת: אורן בוקשטיין, עורך מגזין עולם הריצה

אליפות בצל טילים

בצילו של מבצע צוק איתן החליטו קברניטי האתלטיקה בישראל לקיים את האליפות בכל מחיר. אמנם רק מאות אחדות של צופים אזרו אומץ ובאו לצפות בתחרות, אבל נראה שהאתלטים עצמם התגברו על החששות, וחלקם אף הצליחו להגיע להישגים נאים ובראשם חנה קנייזבה-מיננקו, ששברה את השיא העתיק בקפיצה לרוחק, ודונלד סנפורד, שהשווה את שיאו ב-400 מטר. בני נוה כותב על האליפות שהציגה גם כמה צעירים מוכשרים בתחילת דרכם, ושואל את השאלה העיקרית שהלווה את האתלטיקה הישראלית בשנים האחרונות: האם הצעירים הללו יממשו את הפוטנציאל הטמון בהם גם בעתיד?...


הסתיימו 8 שנות בצורת – הופעתם של הישראלים באליפות אירופה באתלטיקה
8 שנים אחרי שאלכס אוורבוך זכה במדליית הזהב באליפות אירופה בגטבורג, החזיר דונלד סנפורד למדינת ישראל את יוקרת דוכן המדליות, הפעם עם מדליית הארד הראשונה אי-פעם שבה זוכה ישראלי באחד ממקצועות הריצה. גם מעין שחף עשתה היסטוריה קטנה משל עצמה כשהעפילה לתחרות הגמר בקפיצה לגובה באליפות בינ"ל חשובה. אולם לצד אלו היו גם הופעות כושלות ואכזבה נטולת הופעה. אורן בוקשטיין ישב ביציעי אצטדיון הלצינגרוד וראה מקרוב את דמעות האושר ותוגת האכזבות.


צילום: נועם נאמן


ישראמן צפון
תחרות הישראמן באילת העניקה השראה לקיום תחרות חצי איש ברזל אתגרית במיוחד באזור רמת הגולן. קשיים שנבעו מאופייה של ארצנו גרמו להקלה משמעותית במקטעי האופניים והריצה. לאחר מכן היו אלו משחקי כבוד שפגעו בארגונה החלק של התחרות, אולם בסופו של דבר ישראל צפון הראשון יצא לדרכו. יחיאל מילר שהשתתף בישראמן הראשון באילת, על האירועים שהתרחשו סביב תחרות חצי איש הברזל הצפונית.

 


מרתון נופי חיי – מרתון ירושלים מנקודת מבט אישית
במקום עוד סקירה מקצועית של ריצת מרתון, רותי זינדל אוכמן מתארת באופן מרגש כיצד חלפה, במהלך ריצת המרתון, דרך רוב נופי חייה בעיר הולדתה, עד לסיום המוצלח והמפתיע.


צילום: באדיבות פלאש 905


סוגי מכרע חלק ב – היבטים קינזיולוגיים, אסתטיים ויישומיים
תרגילי מכרע קדמי וצידי לסוגיהם הם הנפוצים ביותר בקרב מתאמנים, ולהם מוקדש המאמר השני והאחרון בסדרה. ד"ר איתי זיו ותומר עציוני מציגים בו, בעזרתה של שירן בוגנים, מגוון האפשרויות (כמו עמדות מוצא שונות, תוספת של מוט או משקולות בידיים, או מדרגה שהרגל קדמית או האחורית מונחת עליה) וגם השרירים הפועלים בכל סוג של מכרע, הנחיות לביצוע, דגשים עיקריים ועוד.


הארץ המובטחת מי-ם אל ים
נילי אברמסקי, אחת האתלטיות הטובות ביותר של ישראל, עשתה אמנם הסבה לקריירת אימון, אבל יצר התחרותיות שבה לא נעצר, ובשנתיים האחרונות היא מתמודדת עם אתגרים קשים כמו מירוצי אולטרה-מרתון. לא מכבר חוותה אתגר נוסף – ריצה מפרכת של 70 ק"מ ממודיעין לירושלים, והיא כבר מחכה למסע המאתגר הבא...


אליפות העולם באולם 2014
ניצחון מדהים ב-60 מ' לבריטי לבן העור ריצ'רד קילטי, בתוצאה 6.49 שנ'; ההודף הניו-זילנדי תומאס וולש ניצח את סטורל, ווייטינג ומאייבסקי וקבע שיא ליבשת אוקיאניה - 21.26 מ'; אשטון איטן, שיאן העולם באולם בקרב-7, החמיץ במעט שיא חדש ו-50,000 דולר; בלנקה ולאשיץ' חזרה אחרי התאוששות ממושכת מפציעה וסיימה רק שישית בגובה - 1.94 מ'; ואלרי אדמס שמרה על רצף של 44 ניצחונות בכדור ברזל, על-אף ניתוחים בעקב ובברך - 20.67 מ'; שלוש הראשונות בטבלת המדליות – ארה"ב, רוסיה ואתיופיה... אלו רק עיקרי סיכום האירוע הגדול בעולם האתלטיקה לשנת 2014, כפי שמסכמם יורם אהרוני.

 

זריזות כמרכיב המשקף רמת ביצועים במשחק
ספרות המחקר אינה מייחסת חשיבות מספקת למרכיב הזריזות, בעיקר במשחקי כדור שבהם נדרשת זריזות ייחודית. בניגוד לזריזות באתלטיקה למשל, במשחק נדרש השחקן להגיב במהירות וביעילות מרביות לגירויים בסביבה משתנה ובלתי צפויה, דהיינו במצבי אי ודאות. אסף שלום מחדד את ההבדלים בין סוגי הזריזות השונים, מנתח את מרכיביה, בעיקר במשחק הכדורסל, עומד על הצורך בשיטות אימון לשיפור הזריזות במשחק וממליץ למאמנים כיצד להתמודד עם סוגיה זו.


געגועים לריקיאוויק – אליפות אירופה לאומות דרג ד', טביליסי, גאורגיה
ישראל קיוותה להשיג את אחד משני המקומות הראשונים באליפות אירופה לאומות בדרג ד' (הליגה השלישית) שנערכה בטביליסי, כדי לעלות בחזרה לליגה השנייה. אבל המטרה לא הושגה, והנבחרת דורגה רק במקום השלישי, אחרי קפריסין ואיסלנד. הבעיה היא שבשנה הבאה, בבאקו, התחרות לא תהיה פחות קשה. אריק קוקס, מנהלה הנצחי של המשלחת מסכם תחרות בה הוא חש געגוע לתחרות המקבילה שהתקיימה שנתיים קודם בבירת איסלנד.
  


צילום: נועם נאמן

 

מחיר מיוחד לגולשי אתר ספורטווב ברכישת מנוי למגזין עולם הריצה

  • צילום: דניאל קמחי

סגור