חידושים בתחום נעלי הריצה

| שתף |

כיצד התאימו עצמן חברות ההנעלה הגדולות לטרנד הריצה היחפה והריצה המינימליסטית? הכל בכתבה הבאה

תאריך: 15/05/14, מאת: כתבה פרסומית - אנאירובי Plus

יש מעט מאוד טקסטים שהשפיעו על עולם הריצה כמו ספרו של כריס מק'דוגל, "נולדו לרוץ". הספר מתאר את חוויותיו של הכותב עם שבט דרום אמריקאי של אצנים, שרצים מרחקים עצומים ללא נעליים, ולאורכו מק'דוגל עצמו מאמץ את סגנון הריצה היחף ומגלה במו רגליו איך בני אדם נועדו לרוץ. ללא תמיכת נעלי ריצה הדרך שבה הוא רץ השתנתה לחלוטין והפכה לבריאה ומדוייקת יותר. הספר הצית אש בעולם הריצה, ואנשים החלו לבחון לעומק את הדרך שבה הם רצים ואת ההשפעה העצומה שיש לנעלי ספורט על רגליהם. הם גילו שהתמיכה בעקב והקשיחות של נעלי הספורט גרמו להם לדרוך עם העקב, מה שגרם לנעלי הספורט להיות בולמי הזעזועים; לעומת זאת, הדרך הטבעית לרוץ היא בדריכה על כריות הרגל, בצורה שמאפשרת לכף הרגל עצמה לתפקד כבולם זעזועים טבעי. ההבדל הזה, הסתבר, היה משמעותי מאוד, ויותר ויותר אצנים החלו לרוץ יחפים.

לרוע המזל, לריצה יחפה יש גם חסרונות, שהעיקרי שבהם הוא אובדן ההגנה שמספקות נעליים לכפות הרגליים. חברות הנעלים לא פיספסו את הטרנד הזה, והחלו לייצר נעלי ריצה מיוחדת שהתאימו לסגנון הריצה ה-"חדש" שהפך לפופולרי יותר ויותר בקרב אצנים מכל הרמות. חברות יעודיות כמו Inov8 קמו במיוחד כדי לספק את הצורך הגדל, והחברות הגדולות לא נשארו מאחור.

נייקי שחררו לאחרונה דור חדש של נעלים שפונה לפלח השוק הזה. כשמעצבי הנעליים של נייקי פנו לאצנים כדי להבין מה הם צריכים, התשובה המפתיעה היתה "כמה שפחות" – פחות משקל, פחות קשיחות, פחות עקב וכו'. האצנים חלמו על נעליים שיתאימו לרגלם כמו גרב, והדור החדש של נעלי נייקי נבנה מהיסוד כדי לספק את הצורך הזה. הנעליים נתפרות בטכנולוגיית FlyKnit – מכונה ממוחשבת תופרת בתנועה אחת את כל החלק העליון של הנעל, שעשוי מבד ארוג יחיד, גמיש ואלסטי, ומחבק את הרגל בצורה מושלמת. החלק הזה מחובר לסוליות מינימליסטיות עם עקב לא מורגש. הסוליות הללו מחורצות לאורכן ולרוחבן בצורה שמאפשרת להן לנוע בצמוד לכף הרגל, ולהתאים לכל תנועה של האצן, קטנה כגדולה. בסופו של דבר, נעלי הפלייניט מספקים חוויה שקרובה מאוד לריצה בגרביים אבל בלי החשיפה לתנאי השטח – התנועות מדוייקות, והרגל לא חשופה לפגעי הקרקע.

 

מהצד השני של הספקטרום, אדידס בנו את סדרת נעלי ה-Boost. במקום להכנע לטרנד הריצה המינימליסטית, המעצבים באדידס בנו סולייה מחזירת כוח שמעניקה לאצן תוספת עוצמה בעת ריצה. בתחילה הטענות של אדידס על החזר האנרגיה הזה התקבלו בגבות מורמות וספק, אבל מחקר בנושא הוכיח שהסוליה אכן משפרת את הביצועים, ושהריצה איתה אכן קלה ומהירה יותר, בתנאי שבעת הריצה דורכים עם העקב, ולא עם כריות הרגל. עכשיו, סדרת נעליים שלמה כוללת את הסוליה המהפכנית הזאת, ומנסה להתמודד עם טרנד הריצה המינימליסטית.
 

 

שתי ענקיות הנעליים עומדות בצדדים מנוגדים של דיון הריצה היחפה, וכל אחת מקדמת סגנון ריצה שונה. בשבילנו, האצנים, זה אומר מבחר גדול מתמיד של נעליים, כל אחת מתוכננת מהיסוד להחמיא לסגנון הריצה האישי שלנו. מסתבר שאלו ימים טובים להיות בהם אצן.

 

 

נכתב על ידי אנאירובי Plus

*המוצרים בכתבה זו ניתנים לרכישה באנאירובי פלוס

 

סגור