"ספורטופטיקה"- איזה משקפיים יתאימו לכל סוג ספורט?

| שתף |

"בפעולות ספורט מאומצות או תחרותיות יש צורך בראייה חדה במיוחד, וכן בתכונות ראייה משופרות" - האם ביצעתם התאמה של משקפי הספורט שלכם? הכל בכתבה הבאה >>

תאריך: 29/08/16, מאת: עמוס ריינד, אופטומטריסט

בשנים האחרונות גדל משמעותית מספרם של אנשים בישראל העוסקים בספורט כתחביב, או באופן מקצועי. החל מרכיבת אופניים בשטח או בכביש, דרך ריצת מרתונים, ועד גלישה בים – לכל ספורט מאפיינים ייחודיים לו, הדורשים תשומת לב מיוחדת כאשר אנחנו באים לבחור משקפיים מתאימים.
עמוס ריינד, אופטומטריסט מנוסה, בעל חנות האופטיקה 'ריינד אופטיקס' וטריאתלוניסט חובב, פיתח תחום התמחות ייחודי להתאמת פתרונות אופטיים לספורטאים – 'ספורטופטיקה'. ספורטופטיקה היא השילוב בין מאפייני הפעילות הגופנית, סביבת הפעילות ולקות הראיה לבין הפתרון הטוב ביותר לשיפור ביצועים ולחוויה ספורטיבית מעולה.
עמוס ריינד מסביר: "לחוש הראיה השפעה לא מעטה על יכולתנו לבצע פעולות גופניות שונות. כיום ניתן למצוא מענה לטווח רחב מאוד של צרכים ורצונות שיתאימו לכל אחד באופן מדויק. בפעולות ספורט מאומצות או תחרותיות יש צורך בראייה חדה במיוחד, וכן בתכונות ראייה משופרות כמו התמקדות, יכולת מעקב אחרי גופים מהירים, ראיית ניגודים גבוהה ועוד.
ההתקדמות הטכנולוגית היום מאפשרת לכל אדם למצוא פתרונות אופטיים מדויקים עבור צרכיו בהתאם לענף הספורט בו הוא עוסק, בין אם מדובר ברוכב אופניים שיוצא כל סוף שבוע לטיול בשטח וזקוק להגנה על העיניים מפני השמש, ובין אם מדובר בגולש סקי עם ליקוי ראייה שצריך למצוא פתרון גם לתיקון הראייה וגם להגנה מהשמש."

מה צריך לבדוק כשבוחרים משקפי שמש?

"לפני שאנחנו בוחרים מסגרת בצבע זה או אחר, חשוב מאוד לשאול את עצמנו כמה שאלות, שיעזרו לנו לבחור במשקפיים המתאימים ביותר עבורנו:
מהו סוג הפעילות? פעילויות כמו משחקי כדור לדוגמא דורשות מסגרות גמישות ועדשות חזקות, כך שבמקרה של פגיעה באזור הפנים, הנזק לעיניים יהיה מינימלי. רכיבה על אופניים כוללת הרבה מעברים בין אור וצל וחשוב לבחור עדשות שיתאימו לשניהם.

מהי סביבת הפעילות? האם אני בשטח, על כביש, או בכלל במים. פעילות שמתבצעת בסביבה של אבק ואבנים מחייבת עדשות עמידות בפני שברים, ומסגרת שמעניקה כיסוי רחב לעיניים ומונעת כניסת חלקיקים קטנים שעלולים לעוף. פעילות שנעשית בתוך המים כמו שחיה או ספורט ימי מחייבת אטימות מלאה בפני חדירת מים, ועדשות שימנעו סינוורים על פני המים.

באילו שעות מתקיימת הפעילות? אנשים רבים יוצאים לרוץ בשעות השחר או בשקיעה. כיום ישנן עדשות שמתכהות בהתאם לקרינת השמש, וכך הן יתכהו בשעות בהן האור חזק ויתבהרו בשעות הדמדומים.

האם אנו זקוקים לתיקון ראייה? כיום ניתן לשלב עדשות אופטיות בכל אמצעי ראיה לספורט – החל ממשקפי שמש, דרך משקפי סקי, משקפי שחיה, ואפילו משקפות צלילה. קיימים פתרונות גם לאנשים הזקוקים למולטיפוקל כך שרוכב אופניים יכול גם להציץ על מד הקילומטר וגם להיות מפוקס בהמשך הדרך שלפניו. "

האם ישנה משמעות לצבע העדשה?
"גם לצבע העדשה ישנה חשיבות בבחירת משקפי שמש לפעילות ספורטיבית, על מנת לאפשר ראייה חדה יותר ולהגיע לביצועים גבוהים יותר:
עדשות בגווני צהוב-ורוד-אדום מגבירות ניגודיות ומתאימות למי שעושה פעילות גופנית בשעות בהן יש אור חלש, או במזג אויר מעונן וסגרירי. צבעים אלו יתאימו אף לחובבי הסקי, שצריכים להבדיל בין גובה המשטחים הצבועים לבן.
עדשות כהות בגוון אפור-שחור יתאימו למי שנמצא על משטחים ירוקים כמו כדורגל, טניס או גולף, משום יכולתן להגביר את הניגודיות בין הירוק של הדשא לכחול השמיים.
בנוסף, ישנן עדשות ייעודיות לתחומי ספורט שונים כגון- עדשות מיוחדות לרכיבת כביש, ואחרות לרכיבת שטח, ישנן עדשות לספורט ימי וגם עדשות מקטבות לדיג ושאר פעילויות ימיות.
בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם אופטומטריסט מומחה טרם ביצוע הרכישה."

  • astrosystem - Fotolia

  • משקפי ספורט בריינד אופטיקס

סגור