האם כדאי לבצע אימון לאחר מירוץ?

| שתף |

"גורמים כמו שחרור אנדרופינים לאחר תחרות מביאים את רוב האנשים לביצוע אימונים מוצלחים לאחר מרוצים", האמנם? סטיב מגנס מסביר למה יהיה לכם אימון טוב יותר אחרי תחרות.

תאריך: 23/05/13, מאת: כריסטין בארי תרגום: יובל כרמי

האם כדאי לבצע אימון הפוגות לאחר מירוץ?

ע"פ סטיב מגנסעוזר מאמן ויועץ מדעי לפרויקט נייקי שבאורגוןאין זה נדיר שרצים בפרוייקט מבצעים סוג כזה של אימוןמגנס מאמין שזה יעיל מכיון שהגוף לאחר מרוץ נמצא במצב שונה מאשר ביומיוםוהוא מתפקד כמעין ספוג שמסוגל לספוג טוב יותר את האימון ואת ההסתגלות שבאה בעקבותיומגנס אומר, “לאחר מרוץיש פרופיל הורמונלי שפשוט לא קיים באימון רגילזה יוצר סביבה שמאפשרת כמעט אפקט של פיצוי-עלז"א שאפשר לקבל יותר תמורה בעבור המאמץ שמשקיעיםיותר נפח או עצימות של עבודה מאשר היינו מקבלים באופן נורמליאנו מנסים לנצל את מצב ההסתגלות המיוחד הזה שביומיום אנו לא נמצאים בו.” במילים אחרותיש להכות בברזל בעודו חם ע"י הוספת חזרות והעלאת ההטבות שאנו מקבלים באימון.

למה בד"כ מרגישים טוב ומלאי אנרגיה באימון כזה שלאחר תחרות ולא עייפים כצפוי?

שוביש כמות גדולה של הורמונים במערכת שאינם במהלך אימון רגילבנוסף מערכת העצבים מכווננת טוב יותרוכן גורמים כמו שחרור אנדרופינים לאחר תחרות מביאים את רוב האנשים לביצוע אימונים מוצלחים לאחר מרוצים.

 

מתי כדאי לבצע אימונים לאחר מירוצים?

הזמן הטוב ביותר לבצע אימון כזה הוא בתחילת עונת המירוצים כשהכושר עוד מתפתחמגנס ממליץ לבצע אימונים כאלה אך ורק לאחר מרוצים למרחק של עד 5 ק"מ. הוא מסביר, "במרוצים למרחק 10 ק"מ או חצי מרתון הנפח הוא כבר די גבוה, אבל אם מדובר אך ורק במרוץ הכנה, ניתן להוסיף עומס ע"י שחרור ארוך יותר, ובכך המרוץ ידמה מאמץ דומה לריצה הארוכה השבועית". לגבי תדירות ביצוע אימונים כאלה, זה תלוי בצפיפות לו"ז התחרויות. חשוב מאוד לאפשר זמן התאוששות מספק מיום אימון שכזה.

 

 

אילו אימונים ספציפיים אפשר לבצע?  

מגנס אומר, "האימון תלוי בתוכנית האימונים הכללית של הרץ, בד"כ מבצעים באימון מה שהרץ צריך או לא עשה מספיק בתוכנית האימונים לאחרונה. כך שבמידה ורץ ביצע הרבה אימוני הפוגות קצרים ואז תחרות למרחק 3 או 5 ק"מ אז אולי כדאי שירוץ ריצת קצב למרחק 6 ק"מ. ולהפך, אם המטרה לעבוד על סבולת מהירות, אולי כדאי לרוץ 10*200 מטר מהר מקצב תחרות לאחר תחרות למרחק 1500 מטר".

מגנס ממשיך, "האימון בכללותו תלוי במטרה, יש לראות במרוץ כחלקו הראשון של האימון, ובאימון עצמו כחלקו השני. צריך לקחת בחשבון מה נעשה באימונים לאחרונה, מה המירוץ נותן, ולהמשיך משם." לדוגמא, אם חסרה מהירות אפשר לבצע 8*200 מטר לאחר מרוץ ל-5 ק"מ, אם חסרות ריצות קצב, אפשר לרוץ 20 דק' טמפו לאחר התחרות. כמובן שלא כל מרוצי הכביש נגמרים ע"י אצטדיון אתלטיקה, אבל אין בעיה להמיר את המרחק בזמן ולבצע את האימון בכל שטח. בכל מקרה, לאחר סיום התחרות אפשר להתארגן, לשתות משהו, להחליף בגדים אם צריך, לרוץ מעט ריצה קלה, ולצאת לאימון כל עוד רמות ההורמונים עודן גבוהות.

 

הסתייגויות?

מגנס רוצה להזהיר שלא לגשת לתחרות באופן שונה מכיון שמתוכנן אימון כלשהו אחריה. הוא אומר, "תחרות היא תחרות, אז לא כדאי להתחרות בגישה של שמירת כוחות לאימון שיבוא אח"כ. באופן כללי, רצים את המירוץ ואז האימון צריך להיחשב כמשהו נפרד. לא כדאי לפתח הרגל של שמירת כוחות בתחרויות לאימון שאחרי".

 

 

 

מתוך ה"ראנינג טיימס"

 

  • Victah sailer / photorun.net

סגור