המאמן בעידן האינטרנט

| שתף |

רבים משתמשים כיום בתכניות אימונים לטריאתלון, המתפרסמות חדשות לבקרים באתרים שונים באינטרנט. אלא שכדאי לדעת שאין תחליף למאמן. רק הוא מסוגל 'לתפור' לכל ספורטאי 'חליפה' המתאימה לו והמתייחסת אליו באופן אישי, תוך מעקב ובקרה לאורך תהליך האימון, תיקון טעויות בדרך והתחשבות בגורמים מגבילים שונים של אותו ספורטאי.

תאריך: 31/05/10, מאת: רן שילון, גליון מס. 145

כמאמן טריאתלון אני נשאל פעמים רבות לגבי יתרונה של תכנית אימונים אישית הניתנת על-ידי מאמן לעומת תכניות אימונים שמופיעות חדשות לבקרים באינטרנט - המתחרה הווירטואלי החדש של המאמן בעידן המודרני. אין פשוט מלהגדיר את ההבדל העיקרי בין שתי תכניות האימונים: באינטרנט זוהי תכנית כללית, ואף אם היא מגדירה טווחים של גילאים ורמות - אין תחליף למאמן, ה'תופר חליפה' אישית בהתאם לנתוניו הגופניים של המתאמן ולאורח חייו. אבל ההבדל הגדול ביותר הוא זיהוי ומעקב מתמשך, לאורך כל תהליך האימון, אחר הגורמים המגבילים את המתאמן (ראה דוגמאות בהמשך) בדרכו לממש את יכולותיו וחיפוש פתרונות כדי לבטל גורמים מעכבים אלו. ככל שישנם גורמים מגבילים רבים יותר, המתבטאים בטעויות, במגבלות ובחולשות של הספורטאים, בהנחה שהן ניתנות לזיהוי ולתיקון, כך המאמן יחוש סיפוק רב יותר, מאחר שמציאת פתרונות הולמים תעיד על השפעתו ותביא לידי ביטוי את חכמת האימון שלו. מובן שבסופו של דבר המתאמן ייצא נשכר מכך.

אם כן, תפקיד המאמן, בין השאר, הוא להיות מיומן במציאת טעויות, בעיות ומגבלות אצל הספורטאי ולהיות מסוגל לשנותן ולתקנן בעיתוי הנכון. במקרים שבהם אין בידי המאמן הכלים המתאימים, עליו להפנות את הספורטאי לאיש מקצוע אחר שיעשה זאת (כמו תזונאי או פסיכולוג בתחום הספורט).


גורמים מגבילים בטריאתלון
בפועל, התהליך פשוט וחוזר על עצמו לאורך כל תקופת האימון: זיהוי הגורם המגביל ביותר יצירת פתרון או פיצוי בתזמון המתאים חיפוש הגורם המגביל הבא יצירת פתרון וכן הלאה.
יש להדגיש שהעיתוי של טיפול בגורמים המגבילים שאותרו הוא חשוב מאין כמוהו. לדוגמה, בכל הקשור לתזונה נכונה, הגעה לאחוז שומן אידיאלי שישה שבועות לפני התחרות הוא עיתוי גרוע ועלול להביא לירידה בביצועים. הפתרון אכן נמצא, אבל מוקדם מדי!
להלן אפוא רשימת הגורמים המעכבים הנפוצים ביותר של המתאמנים והמשתתפים בתחרויות טריאתלון בחלוקה לארבע קטגוריות (חלק מהגורמים המפורטים להלן נכונים גם לענפי ספורט אחרים). גורמים אלו מהווים רק חלק קטן ממגוון הטעויות והמגבלות שהמאמן נתקל בהן בעת עבודתו עם ספורטאים:

אימון
* העדר יעילות תנועה בכל אחד מהמקצועות: שחייה, אופניים, ריצה
* מגבלות חיזוק (אולי הגורם המשפיע ביותר) - חולשה, חוסר איזון בין הגפיים או בין השרירים האנטגוניסטים. לדוגמה - ארבעה-ראשי חלש ודו-ראשי חזק, שרירי ליבה חלשים
* סבולת נמוכה
* עצימות אימונים לא מתאימה - נמוכה או גבוהה מדי
* חלוקת עומסים לא נכונה בין ענפי הספורט השונים
* מחזורי אימון לא נכונים
* הגעה לאימון יתר
* פציעות חוזרות ונשנות - נקעים, דלקות בגידים וכיו"ב
* חוסר גמישות ומגבלה בטווח תנועה. לדוגמה, כאבי גב בישיבה ממושכת בתנוחת 'איירובר' על האופניים, הנובעים מחוסר גמישות של הגב התחתון
* ישיבה לא נכונה על האופניים
* ציוד לא מתאים - נעלי ריצה, חליפת שחייה ועוד.

תזונה לקויה
* תזונה כללית חסרה. כ-80% או יותר ממתאמנים מתחילים נמצאים בחוסר תזונה, גם אם הם בעודף משקל
* עיתוי לקוי של תזונה, במיוחד לפני אימון/תחרות ואחריהם
* הרכב מזון לקוי בזמן אימון או תחרות. למשל - כמות שומן מוגברת או פחמימות מרובות סיבים בארוחת הבוקר ביום התחרות
* איבוד נוזלים רב במהלך אימון/תחרות מבלי להשלימו
* איבוד מלחים רב, ובעיקר נתרן ומגנזיום, מבלי להשלימם
* שימוש בסוכרים פשוטים במהלך תחרות ארוכה. את ההשפעה ניתן לראות בשני ממדים - נפילות אנרגיה ו/או כאבי בטן
* שימוש שגוי בקפאין לפני אימון/תחרות או בסיומם
* אחוזי שומן גבוהים/מסת שריר נמוכה.

תחרות
* תכנית תחרות שאינה קשורה לביצועים באימונים. לדוגמה, ניסיון לרוץ 10 ק"מ ב-40 דקות, כאשר כל האימונים בוצעו בקצבים נמוכים יותר.
* קצב תחרות שאינו מותאם לרמת הכושר של המתאמן. לדוגמה, רץ ששיאו ב-10 ק"מ הוא 45 דקות והמתכנן לרוץ בקצב מרתון באותה מהירות.
* העדר קצב קבוע. מוכּרת התופעה של ריצת 'אינטרוולים' בתחרות: מהר ולאט, לאט ומהר.
* היבטים פסיכולוגיים - פחד מפני הצלחה או כישלון, פחד מקבוצה או ממתחרה, ריכוז ועוררות ברמות לא מתאימות, לחץ, חוסר יכולת להתמודד ועוד.
* התנהלות בחשיבה שלילית במהלך התחרות. לדוגמה, אם הספורטאי מצפה שבקילומטר ה-30 במרתון יהיה 'קיר', נראה שגם ייתקל בו.

התאוששות
* שעות שינה מעטות מדי או שינה לקויה
* חוסר בעיסוי ובטכניקות שיקום אחרות לאחר מאמצים עצימים
* ככלל, חוסר תשומת-לב לצורך בהתאוששות.


המלצות
* הקפידו לעבוד עם מאמן. בבואכם לבנות תכנית אימונים לטריאתלון היו מודעים למגבלות של שימוש באינטרנט ולהשלכות של העדר מאמן. אי לכך, ההמלצה העיקרית של מאמר זה - הקפידו לעבוד עם מאמן. דונו עמו בתחילת כל עונה, תוך שאתם מזהים את הגורמים המגבילים הפוטנציאליים, דוגמת אלה שפורטו בארבע הקטגוריות לעיל.
* הקפידו לנהל רישום ומעקב. טבלה היא הדרך הטובה ביותר לעשות זאת - ציון הגורם המגביל שזוהה בעמודה אחת והפתרון בעמודה מקבילה. זהו תרגול נהדר שמאיר עיניים. התחילו את העונה תוך שאתם מתמקדים בתחומים העיקריים שבהם עליכם להשקיע ותנו לכך את מלוא תשומת-הלב באימונים. טריאתלטים רבים שאינם מבצעים תרגול כזה נוטים להתמקד בתחומים שבהם הם חזקים ממילא ולהשקיע בהם שעות אימון רבות, ולפיכך מגיעים בסופו של דבר לשיפור מועט בלבד.
* השקיעו במקצוע הפחות טוב שלכם. בענף הטריאתלון, הבנוי כידוע משלושה מקצועות שונים, עליכם לאתר את המקצוע שבו אתם פחות טובים, למקד את תכנית האימונים במקצוע זה ולהשקיע את המרב בשיפור היכולת בו.
* היו יצירתיים. מתברר שרוב הספורטאים/מאמנים מתייחסים לזיהוי הגורמים המגבילים ולפתרונם רק במרכיב 'סל האימונים', ולא מנסים לאתר שגיאות/מגבלות נוספות. פתרון הבעיה הקשורה ב'סל האימונים' מהווה רק חלק קטן מאיתור המכשולים ומתן פיצוי שיביא למיצוי מרבי של פוטנציאל האתלט. יתרה מכך, טריאתלטים רבים עוסקים במתן פתרונות רק לחלק קטן מ'סל האימונים' - למרכיבי הנפח והעצימות. בכך הם מגבילים עוד יותר את האפשרות לניצול הפוטנציאל שלהם. זה יתממש כאשר יותר מ-95% מהגורמים המגבילים, המשפיעים על 95% מהביצועים, יזוהו ויתוקנו וגם יינתן עליהם פיצוי. תהליך זה נמשך 8-5 שנים, בהתחשב בכך שהספורטאי עובר כמה וכמה שלבים בתהליך האימון והתחרות.

האם כל אחד מכם יודע מה הן טעויותיו וחולשותיו, ועד כמה הוא מוכן להשקיע בפיצוי עבורן?* מאמן ויזם 'אנדיור', קבוצת הטריאתלון, הריצה והסבולת הגדולה בישראל


 

סגור